شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020
نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن ؛ توزیع ۲۰۰ تن  
 
مرغ کمبود
 
رئیس اتاق اصناف تهران گفت: بجای آنکه به مردم دروغ بگوییم اعتراف کنیم که در بازار کمبود وجود دارد.
به گزارش کاج پرس به نقل از صداوسیما، آقای قاسم نوده‌فراهانی در برنامه تیتر امشب با اشاره به وضع روزانه بازار میدان گوشت میدان بهمن و منطقه تهرانپارس افزود: نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن است، اما حدود ۲۰۰ تن در روز توزیع می‌شود و از طرف دیگر مشاهده شده است مرغ زنده، کیلویی ۲۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.
آقای نوده‌فراهانی با بیان اینکه نباید به مردم دروغ گفت: مردم در طول ۸ سال دفاع مقدس با همه کمبود‌ها ساخته اند لذا بهتر است بجای دروغ گفتن بگوییم کمبود مرغ وجود دارد.
وی افزود: در شان مردم و انقلاب اسلامی نیست که مردم برای تهیه مرغ و روغن در صف بایستند لذا نباید برای تحویل کالای مورد نیاز مردم، کالای تحمیلی به مشتری داده شود.
رئیس اتاق اصناف با اشاره به تجربه برپایی نمایشگاه‌های شب عید در سال‌های گذشته گفت: قرار شد که واحد‌های صنفی با گرفتن مجوز اتحادیه خود، بازار فوق العاده شب عید را با تخفیف ویژه بر پاکنند.
رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه حرف اصلی در بازار را عرضه و تقاضا می‌زند گفت: وقتی مردم احساس کمبود کالا می‌کنند اقدام به ذخیره سازی و انبار مواد غذایی در منزل می‌کنند لذا باید نگرانی مردم از احتمال کمبود کالا را بر طرف کرد و باید بازار را طوری مدیریت کنیم که مردم احساس کمبود در هیچ زمینه و مرحله‌ای نکنند.
رئیس اتاق اصناف به روُسای اتحادیه میوه و تره بار هشدار داد: میادین میوه و تره بار، میوه را بدون فاکتور به مغازه داران سطح شهر ارائه نکنند.
آقای محمدعلی کمالی سروستانی سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مشکل بازار مرغ امسال را وابسته به تصمیم گیری‌های دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل گرانی و کمبود مرغ، پیش بینی نادرست تهیه نهاده‌های دامی برای بازار شب عید است.
وی افزود: صرف اعلام جوجه ریزی، مرغداران نیاز به تامین مواد غذایی و نهاده جوجه دارند و داشتن حواله بدون پشتوانه به جایی نمی‌رسد و نباید مرغدار مجبور شود نهاده دامی را از بازار آزاد تهیه کند لذا همین بی نظمی انگیزه مرغدار را برای جوجه ریزی مجدد کاهش می‌دهد.
سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: قیمت‌هایی که ستاد تنظیم بازار برای مرغ تعیین می‌کند مصلحتی و غیرواقعی است.
آقای کمالی سروستانی افزود: حواله نهاده باید برای ۴۵ روز باشد نه ۴۰ روز. کمبود نهاده به مدت ۵ تا ۱۰ روز موجب می‌شود مرغ به رشد نهایی نرسد و مرغ سایز (حدود ۱.۵ کیلوگرم) راهی بازار شود.
سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی از ممنوع بودنِ ۵ ماهه صادرات مرغ اشاره کرد و گفت: بازار را با زور نمی‌توان کنترل کرد. در صنعت بازار مرغ حدود ۲۳ هزار مرغداری فعال هستند ۱۰ درصد مرغدار‌ها اقدام به انتقال مرغ به کشتارگاه‌ها می‌کنند، مابقی مرغ زنده را در مرغداری می‌فروشند. مرغدار موظف است بابت حواله‌ای نهاده‌ای که تحویل می‌گیرد؛ مرغ تحویل دهد.
وی تصریح کرد: قیمت مرغ و اجناس که بالا رفت فقط با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مازاد بازار پایین می‌آید.
آقای کمالی سروستانی درباره التهاب بازار شب عید گفت: کاهش واردات کنجاله و دانه‌های روغنی که یکی از عناصر اصلی نهاده‌های مرغ است روند درست و یکنواختی نبوده است و التهاب در واردات نهاده‌ها به التهاب در بازار فروش منجر می‌شود. ۶ ماه اول امسال متولی واردات و توزیع نهاده‌ها مشخص نبود. هنوز بین سامانه بازار، انبار‌ها و گمرک تقسیم کار نشده است و منسجم نیست.
 
آقای "عباس تابش" رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تنظیم بازار را یک کار فرابخشی اعلام کرد و گفت: اگر بخش‌های مختلف نقش خود را درست انجام ندهند دیرتر به وعده‌ها و قول خود تحقق می‌بخشیم.
رئیس سازمان حمایت درباره "تناقض مصوبه میوه" در ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز کارگروه تنظیم بازار، مصوبه قبلی ستاد تنظیم بازار تائید شد.
 
 


شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

کد خبری: 607

 

---------------------------------

کاج پرس ؛ برای اطلاع روزانه از اخبار و سیاستهای بخش کشاورزی به ما بپیوندید  جهت عضویت کلیک نمایید: 

 

اینستاگرامتل

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت