شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی

این بار رئیس سازمان دامپزشکی:

گوشت مرغ فراوان می‌شود

افزایش دو تا سه برابری مصرف گوشت مرغ در برخی استان ها موجب بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده است

این بار رئیس سازمان دامپزشکی:  گوشت مرغ فراوان می‌شود

 

سه شنبه سوم فروردین                                    7:55

کاج پرس:

رئیس سازمان دامپزشکی، دیشب (دوشنبه دوم فروردین ماه 1400) در شبکه خبر 20:30، کمبود، نبود و گرانی گوشت مرغ را ناشی از چندین عامل تعطیلی کشتارگاه ها، افزایش چند برابری مصرف گوشت مرغ در برخی استان ها و طمع برخی واحدهای مرغداری در نگه داشتن مرغ های تولیدی خود بعد از سن 45 روزگی برای فروش به قیمت بالاتر دانست و اعلام کرد: با هماهنگی‌های به عمل آمده و به رغم تعطیلات نوروزی، کشتارگاه‌ها از امروز سوم فرودین ماه فعال و نیاز بازار به گوشت مرغ برطرف می‌شود.

علی صفر ماکنعلی اضافه کرد: فعالیت کشتارگاه‌ها به صورت شبانه روزی خواهد بود تا مرغ مورد نیاز بازار تامین شود.

وی تاکید کرد: قیمت مرغ تابع عوامل مختلف است، اما با افزایش عرضه، امیدواریم قیمت فعلی کاهش یابد.

ماکنعلی اشاره کرد: در حال حاضر 220 کشتارگاه فعال در کشور وجود دارد که توانایی کشتار مرغ مورد نیاز کشور را دارند و به صورت شبانه روز می‌توانند 5/3 میلیون قطعه پرنده کشتار و حدود 6 تا 7 هزار تن مرغ وارد بازار کنند.

وی با اشاره به اینکه از نظر تامین گوشت مرغ مشکلی وجود ندارد افزود: امسال در واحد‌های گوشتی میانگین جوجه ریزی نسبت به سال گذشته به طور متوسط 2/6 درصد افزایش داشته، اما تقاضای گوشت مرغ نیز به شدت افزایش یافته است، به عنوان مثال، در استان آذربایجان شرقی که مصرفش در اسفند 98، 210 تن بوده اسفند 99 به 380 تن رسیده و همچنین در استان گلستان مصرف روزانه 75 تن بوده که به 200 تن رسیده است و این تقاضای بسیار بالا که برای گوشت مرغ به وجود آمده باعث شده توزیع و خرید مرغ دچار مشکل شود.

هر چند ماکنعلی به موضوع افزایش بعضا چندبرابری برخی استان ها در مصرف گوشت مرغ اشاره کرد اما به دلیل آن نپرداخت.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی واحد‌های تولیدی، طیور خود را که سنشان از 45 روز عبور کرده کشتار نمی‌کنند گفت: این در حالیست که سقف سن کشتار طیور 45 روز است و با واحد‌هایی که این موضوع را رعایت نکنند برخورد قانونی می‌شود.

ماکنعلی افزود: قیمت مرغ از این بالاتر نمی‌رود و هیچکس منتظر نباشد که با کشتار نکردن دام، قیمت مرغ را افزایش دهد.

رئیس سازمان دامپزشکی باز هم نگفت که با توجه به گرانی نهاده ها، آیا نگهداری مرغ ها بیش از سن کشتار برای مرغدار صرفه اقتصادی دارد یا خیر!

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: نیاز روزانه کشور به گوشت مرغ 6 تا 6 هزار و 500 تن است که با توجه به جوجه ریزی 40 میلیون و 491 هزار قطعه جوجه از تاریخ 20 بهمن تا 2 اسفند 99 در سالن‌های مرغداری، انتظار می رود تا ده روز آینده 120 هزار تن گوشت مرغ روانه بازار شود و لذا هیچ مشکلی در تامین نیاز بازار وجود ندارد.

وی در پایان ابراز امیداری کرد که با این اقدامات قیمت مرغ در بازار به تعادل برسد.

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                                                        

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت