شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی

گوشت مرغ و پیش بینی در مورد تعادل یا عدم تعادل قیمت و بازرگانی آن به رغم 50 هزار تن واردات

گوشت مرغ و پیش بینی در مورد تعادل یا عدم تعادل قیمت و بازرگانی آن به رغم 50 هزار تن واردات

 

سه شنبه سوم فروردین 1400                                         12:22

کاج پرس:

بالاخره دکتر ماکنعلی به جای معاونت امور دام در مقابل دوربین شبکه پر بیننده خبر 20:30 قرار گرفت و از شروع به کار 220 کشتارگاه طیور در سراسر کشور و به تبع آن، ارزانی و فراوانی گوشت مرغ خبر داد.

وی دلایل کمبود گوشت مرغ و صف های طولانی خرید آن را ذخیره بیش از نیاز این کالا توسط مردم اعلام کرد.

ماکنعلی توضیح نداد که چرا مردم به ذخیره بیش از نیاز گوشت مرغ پرداخته اند و حتی به قول ایشان در بعضی از استان ها نزدیک به سه برابر مصرف خود نسبت به اسفندماه 98 اقدام به خرید کرده اند اما کارشناسان و صاحب نظران مستقل و غیر وابسته به دولت، این پیش بینی رئیس سازمان دامپزشکی را بی پایه و اساس قلمداد می کنند و می گویند؛ گرچه ایجاد امیدواری و خوشبینی در میان مردم مثبت و سازنده است اما نباید این امیدواری و خوشبینی مبالغه آمیز و دور از واقعیت باشد، زیرا با گذشت کمتر از یک ماه و در آستانه ماه مبارک رمضان باز هم عرضه مرغ با بحران مواجه خواهد شد. این کارشناسان می گویند، به رغم اینکه به گفته این مقام مسئول، مردم بیش از میزان نیاز خود، مرغ خریداری و برای دو ماه آینده ذخیره کرده اند، به دلایل افزایش قیمت اقلام تولید از جمله جوجه یک روزه و عدم نظارت و کنترل آن توسط معاونت امور دام، قیمت گوشت مرغ افزایش خواهد یافت، مگر آنکه مرغداران با زیان هنگفت و اجبارهایی که اعمال می شود مرغ خود را با قیمت مصوب به کشتارگاه ها عرضه کنند و این یعنی آسیب جدی به تولید که قرار است امسال «موانع» آن برداشته شود!

این صاحب نظران می گویند؛ وقتی قیمت جوجه یک روزه برای هر قطعه به 5 هزار تومان افزایش یافته است، چگونه قیمت تمام شده مرغ زنده با حاشیه سودی اندک برای مرغداران همان 14 هزار و 400 تومان باقی خواهد ماند؟ افزایش قیمت جوجه به 5 هزار تومان و بعضا بیشتر، با توجه به تلفات 5 تا 10 درصدی در فرایند تولید و بر فرض ثابت ماندن اقلام نهاده ها، حداقل هزار تومان به قیمت هر کیلو مرغ زنده می افزاید!

این کارشناسان می گویند؛ اظهار نظراتی همچون آنچه دکتر ماکنعلی بیان کرده، به پشتوانه واردات 50 هزار تن گوشت مرغ منجمدی است که گفته شده به زودی وارد کشور می شود، اما این میزان واردات که با ارز 4200 تومانی صورت می گیرد، حداکثر می تواند مصرف 8 تا 9 روز کشور را تامین کند و بعد از آن، اتکا بازار به تولید داخل خواهد بود.

دست اندرکاران غیر دولتی صنعت مرغداری می گویند: موضوع مرغ و بازرگانی آن سیاسی شده و مبتنی بر واقعیت فرایند تولید نیست. دولت می کوشد با اتکا به جیب تولیدکنندگان، قیمت گوشت مرغ را تا تحویل به دولت آینده در وضعیت متعادلی قرار دهد اما تولید و بازار قانون خود را دارند و طبق آن عمل می کنند!

به نظر می رسد مسئولان قصد ندارند مدیریت ضعیف، عدم سیاستگذاری و برنامه ریزی درست، ندانم کاری و بی کفایتی خود را بپذیرند.

دکتر ماکنعلی در این مصاحبه، خرید و ذخیره سازی گوشت مرغ توسط مردم، تعطیلی کشتارگاه ها و اتهام نگهداری مرغ در واحدهای مرغداری به هوای گران شدن را که خود می توانند معلول مدیریت کلان تولید وبازرگانی باشند، دلیل وضع موجود قلمداد کرده است.

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                                                        

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت