شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها خبر داد:

تولید سالانه بیش از یک‌سوم بذر محصولات زراعی توسط شبکه تعاونی روستایی

 

 

 

اخبار کشاورزی - کاج پرس

18/ 01/ 1400 - یک سوم تولید بذر کشور

 

 

مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی ‌ها گفت: این شبکه با برخورداری از ۹۵ سایت فرآوری و بوجاری بذر رسمی در ۲۸ استان کشور، تولید بیش از یک ‌سوم بذر محصولات زراعی اساسی را بر اساس برنامه ‌ریزی سالیانه تولید، تدارک و توزیع می‌کند.

 

 

به گزارش کاج پرس، محسن تواضع مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفتگو با خبرنگار ایانا با اشاره به این که برای تأمین امنیت غذایی کشور در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدائی‌ها» توسعه صنعت بذر به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین نهاده ‌ها است، گفت: توسعه صنعت بذر ساختاری تعیین‌ کننده در توسعه، اشتغال، تقویت، تحکیم و افزایش تولید محصولات اساسی دارد.

 

وی ادامه داد: از طرفی دستیابی به خوداتکایی محصولات زراعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تولید بذر می‌تواند از اقدامات اساسی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی، کاهش آسیب ‌پذیری و ارتقای پایداری در برابر تهدیدات خارجی باشد.

 

تواضع با بیان اینکه تولید بذر با کیفیت به افزایش تولید در داخل کشور کمک می‌کند، تصریح کرد: همچنین می‌تواند منبع قابل‌توجهی از تبادلات خارجی از طریق صادرات بذر به کشورهای دیگر را هم فراهم سازد.

 

مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها با اشاره به شبکه تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، گفت: این شبکه با دارائی ۹۵ سایت فرآوری و بوجاری بذر رسمی در ۲۸ استان کشور، تولید بیش از یک‌ سوم بذر محصولات زراعی اساسی را بر اساس برنامه‌ریزی سالیانه تکثیر و تدارک بذر معاونت زراعت؛ تولید، تدارک و توزیع می‌کند.

 

به گفته تواضع؛ بذر محصولات گندم، جو، حبوبات (لوبیا و نخود)، سیب‌زمینی، برنج، سویا، کنجد، شبدر، پنبه و کلزا از جمله بذور محصولات تولیدی است.

 

وی با تأکید بر این که تلفیق عوامل طبیعی و فنی کشاورزی با عوامل انسانی در شبکه تعاون روستایی وجود دارد، تصریح کرد: این موضوع می‌تواند یکی از بهترین ظرفیت ‌های اعمال سیاست‌ گذاری تولید بذر در بستر شبکه تحت پوشش باشد.

 

تواضع، بر برنامه‌ریزی‌ های متمرکز تولید بذر توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی اشاره کرد و یادآور شد: تشکیل شرکت تعاونی توسعه کشاورزی تخصصی بذر پایتخت، تشکیل کمیته فنی بذر اصلاح‌شده و استفاده از ظرفیت‌های کمپانی‌ های معتبر خارجی (در حال مذاکره با شرکت نویساد صربستان) از جمله این برنامه است.

 

وی افزود: مشارکت وسیع در ساماندهی بذور خود مصرفی محصولات زراعی و استفاده از ظرفیت کشت و صنعت ‌های تحت پوشش شبکه جهت تولید بذر محصولات سبزی و صیفی (از قبیل گوجه‌فرنگی، پیاز، خیار سبز، فلفل، هندوانه، ملون) نیز در حال برنامه‌ریزی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت