شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی- مرغ وارداتی:

 

مرغ ترکی در راه تنظیم بازار ایران، با چه قیمتی؟

مرغ ترکی در راه تنظیم بازار ایران، با چه قیمتی؟ 

دوشنبه 23 فروردین 1400                             13:19
کاج پرس:
آخرین خبرها حاکی است یک محموله مرغ از ترکیه که تمام نظارت های ذبح حلال آن صورت گرفته به زودی وارد بازار ایران می شود.
 مسئولان که طی دو سه ماه قبل به کرات می گفتند و تاکید می کردند تولید گوشت مرغ در کشور به اندازه کافی صورت گرفته و می گیرد، حالا می گویند این محموله و محموله هایی دیگر  از برزیل، به زودی برای تنظیم بازار به ویژه در ایام پیش رو و ماه رمضان وارد کشور می شوند.
دکتر فلسفی مدیرعامل مرکز حلال جهانی در گفتگو با رسانه ها بر ضرورت نظارت بر ذبح حلال و شرعی این محموله های وارداتی  تاکید کرد و در عین حال به مردم اطمینان خاطر داد که با نظارت دقیق شرعی ذبح شده اند. وی گفت که در هر کشتارگاه ناظران شرعی اسکان می یابند و حق و حقوق آنها بر اساس آئین نامه دولت پرداخت خواهد شد. «البته به گزارش کاج پرس؛ شنیده ها حاکی است که حقوق ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه ماهانه 2500 یورو (به همراه اسکان، پذیرایی، تغذیه و حمل و نقل) تعیین شده است.» 
گفتنی است طبق آمار اعلام شده وزارت جهاد کشاورزی، در حال حاضر سالانه بالغ بر 2 میلیون و 500 هزار تن گوشت مرغ در واحدهای مرغداری فعال کشور تولید می شود و این در شرایطی است که صنعت مرغداری کشور در بسیاری از مقاطع طی سال های گذشته با بحران مازاد تولید مواجه بوده اما به دلیل صدور دیرهنگام مجوز صادرات، متحمل ضرر و زیان شده و تولید کشور آسیب دیده است.

در این ارتباط بیشتر بخوانید:

https://b2n.ir/x13011

https://b2n.ir/f50812

https://b2n.ir/a65848

 ذکر این نکته ضروری است که ظرفیت موجود واحدهای مرغداری گوشتی بیش از 3 میلیون تن است. همچنین بر اساس آخرین برآورد مرکز آمار ایران؛ از تعداد بالغ بر 20 هزار و 500 واحد مرغ گوشتی کشور حدود 16 هزار و 500 واحد فعال و بقیه به دلایل مختلف از جمله زیان دهی، طی سال های اخیر غیرفعال و تعطیل شده اند.
به باور صاحب نظران، به هر حال، ادامه نابسامانی های کنونی و واردات گوشت مرغ - حتی به صورت موقت - به تولید داخل آسیب می زند و تنها راه رهایی از آشفتگی را باید در مدیریت تولید داخل گوشت مرغ جستجو کرد. 
نکته حائز اهمیت اینکه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به رغم اعلام ذبح شرعی و حلال این محموله ها اشاره ای به قیمت آن نکرده اند که طبق ارزیابی کارشناسان کاج پرس؛ اگر دولت مطابق با متوسط قیمت جهانی، بابت هر کیلو گوشت مرغ 1/8 دلار 4200 تومانی پرداخت کرده باشد، قیمت این مرغ به رغم تمامی هزینه ها و البته خارج از دسترس دلالان، باید زیر 12 هزار تومان تمام شود، اما اگر قرار باشد این محموله ها که به منظور تنظیم بازار وارد می شوند، با قیمتی کمتر از 24 هزار و 900 تومان تولید داخل عرضه گردند، آنگاه باید منتظر ماند که آیا واقعا به تنظیم بازار خواهد انجامید یا به هم ریختن بیشتر آن؟ در غیر این صورت، اگر به هر حال با قیمت مصوب عرضه شوند مابه التفاوت این معامله شیرین در چه حسابی قرار می گیرد و چه نهادی ناظر بر چگونگی هزینه کردن آن خواهد بود؟
پرسش های زیادی در باره محموله های مرغ وارداتی وجود دارد که تاکنون فقط راجع به ذبح حلال آن به مردم گفته شده و هیچ مقام مسئولی در وزارت جهادکشاورزی از چگونگی توزیع و هزینه کرد مابه التفاوت قیمت آن با تولید داخل سخنی نگفته است!

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                   

        

 
 
 
 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت