شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی 

 

بیانیه شدید الحن بنیاد ملی گندم کاران در مورد " برنامه گفت و گوی ویژه" + اصل بیانیه

 

 

 

اخبار کشاورزی - کاج پرس

26/ 01/ 1400 - بیانیه بنیاد ملی گندم کاران

 

 

در پی پخش برنامه گفتگوی ویژه بعد از خبر ساعت 10.30 شبکه دو صدا و سیما توام با توهین به رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی کشور توسط یکی از مهمانان؛ عطااله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندم کاران در واکنش به مباحث مطرح شده و شیوه اجرای برنامه، بیانیه شدید الحنی با عنوان "چه کسانی به دنبال برهم زدن نظم موجود در توزیع ماشین‌آلات بخش کشاورزی هستند؟" صادر کرد و به جهت دار بودن این برنامه اعتراض کرده است.

 

در این بیانیه آمده است: وزارت جهاد کشاورزی برابر قانون متولی تولید محصولات کشاورزی در سطح کشوری است. تولید محصولات کشاورزی نیز نیاز به نهاده دارد که تامین و توزیع نهاده ها از قبیل: کود و سم و بذر خدمات، فنی مهندسی تحقیقاتی و همچنین ساماندهی وتوزیع و نظارت ماشین آلات هم بدست وزارت جهاد کشاورزی است.

وزارت جهاد کشاورزی در درون خود بخشی دارد به عنوان مرکز توسعه مکانیزاسیون که برفرآیند تولید از منظر کیفیت، استانداردسازی، کارآیی، منطبق بودن بر سیاست‌های بخش، پیشنهاد ساخت ماشین‌آلات بر اساس نیاز بهره‌بردار در قطعات مختلف اقلیم متفاوت دیمزارها، زراعت‌های آبی، کشت‌های بدون خاکورزی - کم خاک‌ورزی و ... این یک بخش کار و بخشی دیگر هم شناسائی کشاورزان واقعی جهت توزیع عادلانه ماشین آلات بین آنها در یک مقطع در چند سال اخیر که بدون برنامه ریزی وزارت جهاد و مرکز مکانیزاسیون سایت تراکتورسازی باز شد و افرادی که پول کافی داشتند تراکتورهای زیادی خریداری نمودند و احتکار کردند و در بازار آزاد با قیمت بسیار بالاتر از قیمت کارخانه بفروش رسانند مثل خودروهایی که سرمایه داران می خریدند و به قیمت گزاف در بازار عرضه می کردند یعنی سیستم دلالی را رونق می دهند به غیر از آن مقطع در تمام این چندسال اخیر تراکتور بر اساس شاخص های در نظر گرفته شده از جمله سطح زیر کشت، نوع کشت، نگرفتن تراکتور ظرف ۵ سال و همچنین ایجاد خط اعتباری توسعه مکانیزاسیون با سود کمتراز سود متعارف بانک ها و تسهیل شرایط بانکی و آورده حداکثر 20درصد قیمت دستگاه که موجبات رضایت مندی کشاورزان واقعی را به دنبال داشته و دارد. این شرایط باعث شد که یک عده برای رسیدن به سودهای هنگفت می خواهند آشفته بازاری را ایجاد کنند.

در قسمت دیگری از این بیانیه با اشاره به آنچه که گفته شد آمده است:

مثل خیلی از ادوات و دنباله بندها که ظرف دو سال گذشته توسط همین افراد تا مرز هزار درصد افزایش داشته و کیفیت مناسبی هم ندارد. متاسفانه بعضی از آقایان از جمله بعضی از اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ادوات کشاورزی که بخش کوچکی از این صنعت را مدیریت می کنند و همچنین متاسفانه کسانی بنام نماینده کشاورزان و همچنین بعضی مجریان غیر کارشناس رسانه ای بدون اطلاع از وضعیت، دست به دست هم داده اند تا این که با تشویش اذهان عمومی این وضعیت را به هم بریزند.

همچنین این بیانیه ضمن انتقاد از بی اطلاعی نمایندۀ نظام صنفی کشاورزی در قسمتی دیگر آورده است: در برنامه گفتگوی ویژه خبری مورخ 1400/1/24 کاملاً مشخص بود که نماینده صنف بدون اطلاع از آمار و اطلاعات بخش کشاورزی در برنامه شرکت کرده و مجری محترم هم بدون توجه به مباحث واقعی جانب دارانه بحث را پیش می بُرد و دوستان دیگر به دور از آداب رسانه ای، تهمتِ دروغ را به دیگران در برنامه ای که بیننده زیادی دارد نسبت دادند، نه در شان رسانه ملی، نه درشان مردم و نه در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

در بخش دیگری از این بیانیه اعتراضی گفته شده:

اگر غیر از این باشد و تراکتور و ادوات طبق یک برنامه مشخص توزیع نگردد، دلال بازی عجیبی در بازار تراکتور که خواستِ بعضی‌ها است که در برنامه تلویزیونی مورخ 1400/1/24 مشخص بود، ایجاد خواهد شد و کشاورزانِ نیازمندِ واقعی به راحتی و با قیمت مناسب دسترسی به تراکتور نخواهند داشت.

 

تصویر بیانیه در زیر آمده است: 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت