شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

 

ایجاد استارتاپ ها و درگاه های مجازی برای دسترسی به بازارهای فروش توسط زنان روستایی فارس

 

 

 

اخبار کشاورزی - کاج پرس 30/ 01/ 1400

اتحادیه زنان روستایی فارس - استارتاپ ها و درگاه های مجازی

 

 

مدیرعامل اتحادیه شرکت ‌های زنان روستایی استان فارس گفت: اتحادیه شرکت ‌های تعاون روستایی زنان فارس با چهارهزار و ۵۰۰عضو زن روستایی درحال فعالیت و ایجاد اشتغال برای زنان است و تاکنون اقدامات زیادی در راستای توانمندسازی آنان انجام داده است.

 

 

به گزارش کاج پرس زهرا نبی ‌پور در گفت‌وگو با پات گفت: اتحادیه شرکت‌های تعاون روستایی زنان فارس با چهارهزار و ۵۰۰ عضو زن روستایی از سال۷۴ با نام شرکت زنان سپیدان شروع به فعالیت کرده است. اهم فعالیت‌های این اتحادیه حمایت از زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست روستایی است. اهم فعالیت‌ هایی که تاکنون انجام داده، تأسیس مهد کودک، ایجاد نانوایی لواش، تأسیس و احداث کارگاه ‌های تولید لباس مدارس و لباس‌ های بیمارستان، کارگاه‌ های تولید لبنیات سنتی، کارگاه تولید لباس‌ های یک ‌بار مصرف، راه ‌اندازی کارگاه صنایع‌ تبدیلی برای بسته ‌بندی مواد غذایی و سایر محصولات تولیدی روستایی، بسته ‌بندی و فروش محصولات روستایی و عرضه در بازار بوده است.

 

 

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌ های زنان روستایی استان فارس ادامه داد: به این دلیل که در شرایط شیوع کرونا برای فروش محصولات به‌ شدت مشکل داریم، در سال۹۹ استارتاپ ‌ها و درگاه ‌های مجازی ایجاد کردیم تا زنان روستایی بتوانند محصولاتشان را در سطح کشور به فروش برسانند.

 

مدیرعامل اتحادیه ادامه داد: علاوه‌ بر این برای شرکت ‌های متضرر شده از ویروس کرونا سعی کردیم که به ‌صورت محلی غرفه ‌های کنترل شده را برگزار کنیم تا آن ‌ها محصولات خود را در شیراز به فروش برسانند و از ورشکستگی آن ‌ها جلوگیری کردیم.

 

وی تصریح کرد: جزو اولین شرکت ‌های زنان بودیم که به تولید سایر ماکیان مثل بلدرچین، بوقلمون و غاز پرداختیم؛ زیرا برای تولید آن‌ ها از نهاده‌ های دامی کم‌ تری استفاده می‌شود، آن هم در شرایطی که اکنون کشور با مشکل تأمین نهاده ‌ها مواجه است.

 

 

نبی ‌پور ادامه داد: با توجه به این‌که رهبری امسال را سال تولید، مانع‌زدایی ‌ها و پشتیبانی‌ ها نام‌گذاری کرده‌اند، زنان روستایی استان فارس با راهنمایی مسئولان از حداقل امکانات استفاده کردند تا به نتیجه مطلوب در زمینه تولید و توسعه اقدامات خود بپردازند. سعی کردیم که با حداقل استفاده از نهاده به حداکثر تولید برسیم. یکی از این فعالیت‌ ها تولید غاز بوده است. غاز در بین سایر ماکیان از نهاده کم‌تری استفاده می‌کند و تخمی که می‌گذارد در بازار کشورهای جنوب خلیج ‌فارس خریداری می‌شود و گوشت آن نیز در شمال کشور استفاده زیادی دارد. در صنایع‌ دستی نیز زنان روستایی به‌ خصوص در بحث تولید محصولات حصیری فعال هستند.

 

نبی ‌پور ادامه داد: در تولید عسل و... نیز پیشتاز بودیم. زنان روستایی را در همه زمینه‌ها وارد عرصه فعالیت تولید کرده‌ ایم.

 

 

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌ های زنان روستایی استان فارس با اشاره به کمبود مرغ در کشور توضیح داد: در برنامه ۱۴۰۰ بحث تولید مرغ بومی را در دست داریم. البته اواخر سال گذشته این برنامه را داشتیم که با توجه به شیوع آنفلوآنزای مرغی اجرای آن به تعویق افتاد. امسال این برنامه را به‌ طور جدی پیگیری می‌کنیم تا با همکاری سازمان تعاون روستایی کشور و همکاری وزارت جهاد کشاورزی بتوانیم این برنامه را عملیاتی کنیم.

 

نبی‌پور افزود: برای اجرای این طرح باید از نیمچه ‌های واکسینه شده ۱۴روزه برای زنان روستایی استفاده کنیم که مرغ بومی پرورش در بازار با نظرات دامپزشکی در اختیار مردم قرار بگیرد.

 

نبی ‌پور گفت: تشکل زنان روستایی علاوه‌ بر بهبود شرایط اقتصادی زنان روستایی و ارتقای سطح درآمد آن ‌ها می‌توانند در برقراری عدالت اجتماعی و افزایش مشارکت زنان نقش بسیار زیادی داشته باشد که همین امر باعث می‌شود زنان ما از اعتماد به نفس و بهبود شرایط روحی مناسبی برخوردار باشند و نهایتاً فرزندان با رفتار بهتر و اعتماد به نفس بیش‌تر تحویل اجتماع دهند.

 

وی درباره اقدامات لازم برای برند سازی اشاره کرد: درحال‌حاضر در برند سازی مشکلی نداریم، در گذشته بحث برندسازی در زمینه بهداشت مشکلات زیادی داشت؛ اما اکنون یکسری از استانداردها بهتر شده است.

 

مدیرعامل اتحادیه شرکت ‌های زنان روستایی استان فارس افزود: زنان روستایی بهداشت محصول را رعایت می‌کنند، از طرفی تقاضای مردم نسبت به محصولات روستایی زیاد شده و برندسازی محصولات کشاورزی به خوبی انجام می‌شود و در این زمینه بسیار خوب عمل کرده ‌ایم و لبنیات سنتی ما در شرکتی تولید و مجوز بهداشت را گرفته و در بازار بسیار خوب عمل می‌کند.

 

 

نبی ‌پور درباره به دست گرفتن بازار توسط محصولات زنان روستایی توضیح داد: با تولید این محصولات به‌ راحتی می‌توانیم وارد بازار شویم. از طریق استارتاپ‌ ها و درگاه ‌های الکترونیکی به ‌راحتی می‌توانیم محصولات را در کل جهان به فروش برسانیم.

 

 

به گفته این کارآفرین اشتغال زنان، مهم‌ترین راهکار رفع موانع تولید اول از همه این است که بازار را بشناسیم و بدانیم درحال‌حاضر نیاز بازار چه چیزی است و این‌ که نیاز مردم چه هست، نه این ‌که در ابتدای امر چیزی را تولید کنیم که مردم به آن نیاز نداشته باشند و مواد اولیه آن هم در دسترس نباشد. اگر این موارد را مدنظر داشته باشیم به ‌راحتی تولید خواهیم داشت و عرضه محصولاتمان هم به ‌خوبی انجام می‌شود.

 

نبی ‌پور در پایان گفت: با تولید درست می‌توانیم تقاضا را در دست خودمان بگیریم و دلالان را حذف کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت