شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی

                           ۱۳.۳كیلوگرم، سرانه مصرف آبزیان در كشور طی سال گذشته

 

	۱۳.۳ كیلوگرم، سرانه مصرف آبزیان در كشور طی سال گذشته

 

 

دوشنبه سی ام فروردین 1400                          17:01

به گزارش کاج پرس به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دكتر عیسی گلشاهی گفت: با توجه به اهداف فائو و سازمان شیلات كه مساله امنیت غذایی در دستور كار آن‌ها قرار دارد، كنترل قیمت آبزیان و جلوگیری از افزایش بی‌رویه آن‌ها برای توسعه غذای سالم بین مردم، همواره مد نظر سازمان شیلات ایران است.

 

مدیر كل دفتر بهبود كیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران، با اعلام اینكه سرانه مصرف آبزیان كشور سال به سال در حال افزایش است، اظهار داشت: سرانه مصرف آبزیان كشور در سال گذشته به ۱۳.۳كیلوگرم رسید.

 

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، بیان داشت: این در حالی است كه سرانه مصرف آبزیان كشور در سال ۹۸، ۱۲.۸كیلوگرم در سال بود.

 

وی با اشاره به ارزش بالای غذایی ماهی در مقایسه با گوشت قرمز و مرغ اذعان داشت: هم اكنون شاهد این امر هستیم كه مردم در مقایسه با سال‌های گذشته نسبت به خرید ماهی و افزودن آن در سبد غذایی خود رغبت بیشتری نشان می‌دهند.

 

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، یادآور شد: امیدواریم اطلاع رسانی‌ها در خصوص مزایای مصرف آبزیان در مقایسه با گوشت قرمز بیش از پیش افزایش یابد تا شاهد رشد قابل توجه سرانه مصرف آبزیان كشور در سال‌های آینده باشیم.

 

گلشاهی در ادامه گفته‌های خود به افزایش نرخ ماهی قزال‌آلا از ۲۹هزار تومان به ۴۲هزار تومان اشاره كرد و بیان داشت: مهمترین دلیل این افزایش قیمت افزایش قیمت نهاده‌های پرورش این گونه ماهی است كه تاثیر زیادی در افزایش قیمت فروش آن داشته است.

 

مدیر كل دفتر بهبود كیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران، همچنین به تولید سه میلیون كنسرو ماهی قزل‌آلا به عنوان گونه پرطرفدار در كشور طی سال گذشته اشاره و عنوان كرد: امیدواریم این روند در سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

 

در این باره بیشتر بخوانید:

https://b2n.ir/b65247

https://b2n.ir/p11098

وی همچنین در خصوص ماهی تیلا‌پیا نیز گفت: این گونه ماهی از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است كه با كاهش واردات آن هم اكنون شاهد افزایش تولیدات داخلی این گونه ماهی پرطرفدار هستیم.

 

وی در خصوص تن ماهی و عرضه آن در بازار داخلی اذعان داشت: تن ماهی همواره مورد استفاده مردم قرار داشته و لذا سازمان شیلات ایران نیز بر قیمت عرضه این محصول شیلاتی نظارت كامل را خواهد داشت تا این محصول با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

 

به گزارش کاج پرس؛ این آمار مصرف آبزیان برای ایرانیان در حالی است که سرانه مصرف ماهی در سراسر جهان در سال 2019 ، در حدود 20.9 کیلوگرم برآورد می شود و سه کشور اول مصرف کننده ماهی و غذاهای دریایی در دنیا عبارتند از: مالدیو با مصرف سالانه هر نفر تقریبا 185 کیلوگرم در جایگاه اول، ایسلند با تقریبا 92 کیلوگرم در جایگاه دوم و مالزی با تقریبا 59 کیلوگرم در جایگاه سوم.

 

وضعیت مصرف آبزیان در اروپا اما، از الگوی متفاوتی با بالاترین سرانه مصرف در پرتغال با 57 کیلوگرم (دو برابر متوسط ​​اروپا) تا 5.2 کیلوگرم سرانه در مجارستان پیروی می کند. بیشترین کشورهای مصرف کننده غذاهای دریایی در سال 2017، کشورهای جنوب اروپا یعنی پرتغال، اسپانیا، مالت، فرانسه و ایتالیا هستند.

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                   

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت