شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی: آغاز بهره برداری از ۱۵۰ طرح شیلاتی با فرمان رئیس جمهور

 

 

کاج پرس - اخبار کشاورزی - 03/ 02/ 1400

خون میرزائی - بهره برداری از 150 طرح شیلاتی

در شصت و چهارمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، ۱۵۰ طرح ملی وزارت جهاد کشاورزی در حوزه شیلات با سرمایه گذاری ۵۸۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۵ هزار و ۷۲۰ نفر به بهره برداری رسید.

 

 

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، نبی‌الله خون‌میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در مراسم افتتاح طرح‌ های ملی وزارت جهاد کشاورزی توسط رئیس جمهور، با ارائه گزارش پروژه ‌های شیلاتی از استان بوشهر، اظهار کرد: پرورش میگوی کشور یک روند رو به رشدی به نسبت سطح زیر کشت و میزان تولید در ۸ ساله دولت تدبیر و امید بر جای گذاشته است و میانگین تولید در هکتار از ۲.۶ تن در سال ۹۲ به ۴.۲ تن در هکتار در سال ۹۹ رسید.

 

وی افزود: در ۳ سال گذشته میانگین صادرات میگو ۲۹ هزار تن در سال بود که در ۱۱ ماهه سال ۹۹ بیش از ۱۷ هزار تن محصول تولیدی صادر شده است که این صادرات به ۲۶ کشور بوده است.

 

خون‌ میرزایی در رابطه با ظرفیت ‌های شیلاتی استان بوشهر گفت: آبزی‌ پروری ساحلی و دریایی از مزیت‌ های این استان است و این استان از قطب ‌های پرورش میگوی کشور است که زنجیره‌ های تولید و ارزش آن پیشرفت چشمگیری داشته‌اند.

 

وی ادامه داد: در سال ۹۹، بیش از ۲۳ هزار و ۶۰۰ تن میگو از مزارع پرورشی استان تولید شدند و برای سال ۱۴۰۰ هم برنامه ‌ریزی لازم برای تولید بیش از ۳۰ هزارتن میگو در این مزارع انجام شده است.

 

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با برنامه‌ریزی ‌های صورت گرفته در سال جاری، با بهره ‌برداری از بیش از ۱۶ هزار هکتار از مزارع پرورش میگو، بیش از تکلیف ۶۰ هزار تنی برنامه ششم توسعه، میگو تولید شود.

 

وی افزود: تاکنون بیش از ۶۴ هزار هکتار مزارع پرورش میگو به متقاضیان واگذار شده که بیش از ۴۰ هزار هکتار از آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

 

رئیس سازمان شیلات ایران ادامه داد: تا پایان این دولت ۲۳ هزار هکتار مزارع پرورش میگوی کشور به بهره‌ برداری خواهد رسید که مجموع این سطح، برای تولید حداقل ۱۰۰ هزار تن پاسخگو است که این میزان، تکلیف برنامه‌ریزی شده در افق ۱۴۰۴ است.

 

 

وی در رابطه با افتتاح مجتمع پرورش میگوی بامداد شیف تصریح کرد: تاکنون دو فاز پرورش میگو در شهرستان شیف استان بوشهر به بهره‌ برداری رسیده است و امروز فاز توسعه ‌ای آن به نام بامداد با سرمایه ‌گذاری ۲۴۰ میلیارد تومانی بخش ‌های دولتی و خصوصی و احداث تمام زیرساخت ‌های مزارع توسط سرمایه ‌گذاران، در وسعت ناخالص ۹۰۰ هکتار و وسعت خالص ۷۰۰ هکتار و در قالب ۲۸ مزرعه ۲۵ هکتاری برای تولید ۳۵۰۰ تن میگوی پرورشی و کارآفرینی برای ۷۰۰ نفر، به عنوان نماد ۱۵۰ پروژه شیلاتی کشور آماده بهره‌ برداری است.

 

خون ‌میرزایی خاطرنشان کرد: در سال‌ های گذشته میانگین تولید میگو در مزارع برق‌ دار کشور بیش از ۶ تن و در مزارع بی بهره از نیروی برق ۳.۵ تن در هکتار بوده است، بنابراین ضمن تشکر از همکاری ‌های وزارت نیرو، انتظار می‌رود دستور دهند، برای احداث پست و خطوط انتقال برق به مزارع آبزی ‌پروری کشور به منظور پشتیبانی از تولید اقدامات لازم انجام شود.

اخبار مرتبط: 

رشد 280 درصدي فروش اينترنتي آبزيان و افزایش سرانه مصرف آبزیان کشور در سال گذشته

 

 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت