شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار  کشاورزی

آمار به اختیار!

آمار به اختیار!

 

جمعه، سوم اردیبهشت                      12:58

کاج پرس:

در برنامه پخش مستقیم «آئین بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی» که با حضور رئیس جمهور و همراهی و گزارش وزیر و معاونان ایشان و در مواردی حضور برخی مقامات محلی از جمله استانداران در دومین روز از دومین ماه بهار 1400 به اطلاع مردم ایران رسید، باید گفت ضمن جنبه مثبت و سازنده آن یعنی آشکارسازی تلاش های مجدانه کشاورزان در زیربخش های مختلف و در سراسر کشور و موفقیت های کشاورزی و کشاورزان به رغم بی عدالتی اقتصادی نسبت به این «سنگر سازان بی سنگر» در جنگ نابرابر اقتصادی و تحریم های ظالمانه، نکاتی هست که قابل تامل است و اگر فعلا بخواهیم از این نکات به عنوان یک رسانه تخصصی و کهن سابقه در عرصه کشاورزی بگذریم و صحت و سقم و ارزیابی های آنان را به آینده ای نه چندان دور محول کنیم، باید گفت؛ گویا می توان به اختیار و در کنار آنچه انجام شده، بعضا آمارهای غیرواقعی و نه چندان دقیق داد و به سادگی در محضر مردم ایران و رئیس جمهور، ارقامی شگفت انگیز و متناقض بیان کرد، ولی اگر این «آمارهای به اختیار» یا به قول رِندی، «به اجبار»، مبنای برنامه ریزی اقتصادی قرار گیرند، خسران ملی حاصل از آن جبران ناپذیر است. گرچه دولت آینده هر چه باشد در چاه بعضی آمارهای مبالغه آمیز نخواهد افتاد و حتما آمار و ارقام این صحنه و برنامۀ بیشتر تبلیغاتی، تا اطلاع رسانی را تدقیق خواهد کرد، ولی چرا دولتی ها گمان می کنند اگر آمارهای اینچنینی بدهند و از نارسایی ها و کمبودها سخنی نگویند، همه کارها درست می شود و مردم باور می کنند که اینگونه بوده؟!

راست این است که مردم صحنه واقعی زندگی خود و میزان دسترسی شان به مواد غذایی و قدرت خریدشان را ملاک ارزیابی قرار می دهند نه آمارهایی که با شوق و شعف اعلام می شوند! گذشته از این که در ساختار کلی، پیرامون عملکردهایی که در قالب آمار دستاوردها بیان می شوند باید پرسید چقدر هزینه کرده و چقدر به دست آورده ایم؟ مثلا میزان حیف و میل، ندانم کاری و میریت های غلط در فلان پروژه آبرسانی با لوله یا ایجاد سامانه های آبیاری در بهمان دشت چقدر بوده است؟

کارشناسانی که در صحنه اجرای این پروژه ها بوده اند، ممکن است به دلایل مختلف از جمله حفظ موقعیت خود در این دولت سکوت کنند، ولی بالاخره به حرف خواهند آمد و هیچ چیز در تاریخ یک سرزمین که در حداقل ممکن، پایبندی به دموکراسی و مشارکت مردم و جابه جایی دولت ها وجود دارد، پنهان نخواهد ماند!

گذشته از این بحث «آمار به اختیار»؛ یعنی «هر چه بیشتر، مقبول تر» و یا «به اجبار» و دستور برای همخوانی آمارها که «تناقض ها رو میزونش کن»، به یک گوشه از اظهارنظرها و تحلیل بحران ها اشاره می کنیم:

رئیس جمهور می گوید: «کمبود مرغ به خاطر تحریم های ظالمانه بوده است» و اظهار نظر می کند که: «چقدر خوب است اگر فرهنگ مصرف مردم، از مرغ و گوشت قرمز به سمت مصرف آبزیان می رفت!» طبعا باید پرسید چه نهادی می بایست طی 8 سال گذشته برای مصرف آبزیان فرهنگ سازی انجام می داده و نداده است؟

از این گذشته، برای اطلاع آقای رئیس جمهور، جدولی در پایان این مطلب، از قیمت ماهی و آبزیان، منهای خاویار و میگو که اعیان خور هستند درج می کنیم تا آشکار شود این آرزوهای رئیس جمهور چقدر با واقعیت و قدرت خرید مردم فاصله دارد و در عین حال به ایشان، در آخرین ماه های ریاست جمهوری اش یادآور می شوم؛ ممکن است مردم بتوانند کله ماهی بخورند اما پوست و اسکلت ماهی، مانند آنچه در مورد مصرف مرغ بود، امکانپذیر نیست. مردم فراموش نکرده اند در بسیاری مغازه ها، پوست و اسکلت مرغ کیلویی 6 هزار تومان بود! در مجموع، منکر این امر نیستیم که مصرف ماهی و آبزیان، غذای سلامتی است و این توصیه رئیس جمهور، عالمانه بود.

در پایان یادآور می شوم؛ آمار و ارقام زیادی که در این مراسم ارائه شد را در آینده بر اساس آمارهای مندرج در سایت های وزارتخانه یا ارگان های رسمی مانند مرکز آمار ایران، با آنچه که هست مقایسه خواهیم کرد.

منصور انصاری

 

آمار به اختیار!

آمار به اختیار!

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                   

        

 
 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت