شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی: شرکت‌های سهامی زراعی، یکی از پیشرفته ‌ترین الگوهای استقرار نظام‌ های بهره ‌برداری در بخش کشاورزی

 

 

اخبار کشاورزی - کاج پرس - 06/ 02/ 1400

مدیرکل دفتر نظامهای بهره برداری - شرکت های سهامی زراعی

مدیرکل دفتر نظام ‌های بهره‌ برداری گفت: هم ‌اکنون ۳۳ شرکت سهامی زراعی با ۹ هزار و ۶۰۱ نفر عضو، گستره‌ای به وسعت ۸۴ هزار و ۸۶۲ هکتار از اراضی کشاورزی کشور را تحت پوشش خود دارند.

 

به‌گزارش کاج پرس به نقل از پات، حمید زارع قنات نوی اظهار داشت: شرکت ‌های سهامی زراعی که دارای اهداف تعریف شده در بخش کشاورزی هستند، از قانون تشکیل شرکت ‌های سهامی زراعی مصوب سال ۱۳۵۲ تبعیت می‌کنند.

 

زارع قنات نوی افزود: فراهم‌ کردن موجبات افزایش درآمد سرانه کشاورزان و آشنا کردن زارعان با اصول و شیوه ‌های پیشرفته کشاورزی و دامپروری و جلوگیری از خرد شدن اراضی زراعی به قطعات کوچک غیراقتصادی و همچنین افزایش سطح زیرکشت کشور با استفاده از اراضی بایر و موات و مسلوب ‌المنفعه از جمله اهداف تشکیل این شرکت ‌ها است.

 

وی ادامه داد: با توجه به مولفه ‌های تعریف شده در قانون تشکیل شرکت ‌های سهامی زراعی که ضمن جلوگیری از مهاجرت روستاییان، امکان بهره‌ وری حداکثری در بخش کشاورزی را فراهم می‌کند، این الگو یکی از بهترین الگوهای تعریف شده نظام‌ های بهره ‌برداری کشاورزی در ایران است.

 

زارع قنات نوی تصریح کرد: پس از انحلال ۸۹ شرکت سهامی زراعی از مجموع ۹۳ شرکت پیش از انقلاب، دور دوم تشکیل شرکت ‌های سهامی زراعی از سال ۱۳۸۴ آغاز شد و درحال حاضر ۳۳ شرکت سهامی زراعی در ۱۴استان کشور فعالیت دارند که این تعداد شرکت با ۹ هزار و ۶۰۱ نفر عضو ۸۴ هزار و ۸۶۲ هکتار از اراضی کشاورزی کشور را تحت پوشش خود قرار داده ‌اند.

 

مدیرکل دفتر نظام ‌های بهره ‌برداری گفت: در فرآیند تشکیل شرکت ‌های سهامی زراعی پس از دریافت تقاضای کشاورزان دارای اراضی همجوار، ارزیابی‌ های لازم از ابعاد اجتماعی، حقوقی و فنی توسط کارشناسان مرتبط با موضوع صورت می‌پذیرد و چنانچه منطقه مورد نظر از شاخص ‌های لازم جهت استقرار این الگوی نظام بهره‌ برداری برخوردار باشد، موافقت اولیه جهت ادامه فرآیند مربوطه از این دفتر صادر و در پایان هر یک از اعضاء به تناسب دارا بودن میزان عوامل تولید که شامل اراضی و منابع آبی می‌شود، از سهام ارزیابی شده برخوردار و به عنوان سهامدار آن شرکت پذیرفته خواهند شد.

 

زارع قنات نوی تأکید کرد: در این شرکت‌ ها میزان آورده نقدی اعضاء برخلاف سایر شرکت‌ های سهامی زراعی هیچ ‌گونه تأثیری در تعداد سهام متعلق به اعضاء نداشته و ملاک سهامداری تنها میزان و مرغوبیت عوامل تولید است.

 

 

امکان اجرای کامل زنجیره تولید در شرکت‌ های سهامی زراعی

 

وی امکان اجرای کامل زنجیره تولید در این شرکت‌ ها را از مشخصه ‌های بارز آن اعلام و تصریح کرد: هم ‌اکنون در برخی از شرکت ‌های سهامی زراعی موجود از جمله در استان ‌های اصفهان و خراسان جنوبی، زنجیره تولید به معنای تأمین نهاده تا مرحله تولید محصول در صنایع تبدیلی و تکمیلی به ‌طور کامل اجرا می‌شود و محصولات تولیدی تحت برند همان شرکت سهامی زراعی ثبت و به بازار مصرف عرضه می‌شود.

 

اقدامات انجام ‌شده در راستای ساماندهی شرکت ‌های سهامی زراعی

 

مدیرکل دفتر نظام ‌های بهره ‌برداری اقدامات اساسی انجام شده درخصوص ساماندهی شرکت ‌های سهامی زراعی را تدوین نظام استقرار و تشکیل شرکت ‌های سهامی زراعی و تأیید و ابلاغ آن توسط وزیر جهاد کشاورزی؛ تعیین و تثبیت شخصیت حقوقی شرکت سهامی زراعی از طریق صدور شناسه ملی شرکت ‌های سهامی زراعی؛ تشکیل شرکت سهامی فعالیت ‌های کشاورزی و غیرکشاورزی ایران به عنوان شرکت مرکزی سهامی زراعی ‌های ایران به منظور افزایش درآمد سرانه سهامداران شرکت ‌های سهامی زراعی و نظارت دقیق بر مجامع عمومی شرکت ‌ها و تطبیق مسائل جاری شرکت ‌ها با قوانین و مقررات موجود اعلام کرد.

 

وی در زمینه اقدامات انجام ‌شده در خصوص این شرکت ‌ها همچنین به تشویق آن ‌ها به تولید محصولات جدید و تغییر الگوی کشت با توجه به شرایط اقلیمی موجود اشاره و تأسیس گلخانه ‌ها در سطح برخی شرکت‌ ها را از جمله اقدامات انجام شده در زمینه حداکثر استفاده از آب اعلام کرد.

 

 

اهم برنامه ‌های دفتر نظام‌ های بهره ‌برداری

 

مدیرکل دفتر نظام ‌های بهره ‌برداری اهم برنامه‌ های دفتر نظام ‌های بهره ‌برداری در خصوص شرکت ‌های سهامی زراعی را برنامه ‌ریزی برای جذب کارآفرین حقیقی و یا حقوقی برای توسعه شرکت ‌های سهامی زراعی؛ شناسایی مناطق مستعد جهت تشکیل شرکت‌ های سهامی زراعی جدید؛ برنامه‌ریزی برای تغییر شخصیت حقوقی شرکت‌ های تعاونی تولید مستعد به سهامی زراعی؛ ساماندهی وضعیت مالی شرکت‌ های و استقرار سیستم مالی یکپارچه مالی در شرکت‌ های سهامی زراعی و تصویب طرح آموزش و توانمند سازی شرکت ‌های سهامی زراعی توسط هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد.

 

زارع قنات نوی در پایان کاهش منابع آبی کشور را به عنوان چالشی اصلی در زمینه استقرار و ادامه فعالیت مطلوب این شرکت ‌ها عنوان کرد و افزود: با توجه به این‌ که وجود منابع آبی در ادامه فعالیت هر شرکت و به طورکلی بخش کشاورزی نقشی حیاتی دارد، ضروری است متولیان امر هرچه سریع ‌تر با هماهنگی کامل و اعمال سیاست‌ های لازم در این زمینه، ضمن قطع روند نزولی منابع آبی موجود بر اجرای سامانه‌ های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی کشور اهتمام ورزند.

 

وی همچنین وجود شرایط کرونا را به‌ عنوان مانعی سر راه برگزاری منظم مجامع عمومی شرکت‌ ها اعلام و اظهار امیدواری کرد این مجامع نیز با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار و تشکیل شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت