شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی: ۷۰درصد از منابع آبی بخش کشاورزی هدر می ‌رود

 

 

کاج پرس - اخبار کشاورزی

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس

هدر رفت 70درصد آب - 12/ 02/ 1400

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس،گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد از منابع آبی بخش کشاورزی به صورت بهینه مصرف و ۷۰درصد آن هدر می‌رود.

 

به گزارش کاج پرس، جلال محمودزادهنماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در گفت ‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص کاهش میزان بارندگی در سال جاری و امکان اقدام به بارورسازی ابرها، گفت: بارورسازی ابرها روش قابل اعتمادی نیستهرچنددر برخی کشور ها از جمله کشور ما در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است.

 

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در کشور ما بر روی بارورسازی ابرها اقدامات خوبی صورت نگرفته است، ادامه داد: استفاده بهینه از منابع آبی موجود در کشور یکی از راه‌ های مهم در مقابل کم آبی است.

 

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر از منابع آبی زیر زمینی به واسطه چاه‌ های مجاز و غیر مجاز برداشت ‌های نامتعارفی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: در پایاب برخی از سد های کشور نیز شاهد آبیاری سنتی هستیم، قبل از اتمام پروژه احداث سد باید شبکه آبیاری مدرن اجرایی شود.

 

محمودزاده با بیان اینکه اراضی زیر پوشش سد ها باید با استفاده از شبکه آبیاری نوین تامین آب شوند، تصریح کرد: در حال حاضر 30 درصد از منابع آبی بخش کشاورزی به صورت بهینه مصرف و 70درصد آن هدر می‌رود. باید میزان هدررفت آب در بخش کشاورزی به 30درصد کاهش پیدا کند.

 

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی کشور؛ بارورسازی ابرها نیست بلکه عدم استفاده بهینه از آب موجود است، ادامه داد: حدود 90 درصد از آب شیرین کشور در بخش کشاورزی صرف می‌شود، اگر از این میزان 40 درصد صرفه جویی شود می‌توان برای 200 سال دیگر آب زیر زمینی و آب پشت صد ذخیره کنیم.

 

 

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان، گفت: در برنامه ششم توسعه اعتباراتی برای آبیاری مدرن در نظر گرفته شده اما دولت تنها 30 درصد این برنامه را اجرایی کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت