شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی: افزایش قیمت نان، دولت دوازدهم و عبور از میدان مین

 

 

کاج پرس - اخبار کشاورزی - 13/ 02/ 1400 - 

افزایش قیمت نان

کاج پرس: بلاخره رئیس اتحادیه نانوایان سنتی پس از خویشتنداری بسیار به میدان آمد که به جمعیت 85 میلیونی کشور بگوید؛ قیمت نان گران شده است ولی قرار نیست فعلا رسما اعلام کنیم!

 

این خبر برای دولت دوازدهم به مثابه عبور از میدان مین نارضایتی بخش عمده ای از مردم است که به دلیل گرانی اقلام غذایی مانند مواد پروتئینی اعم از گوشت قرمز، شیر و لبنیات، روغن و تا حدودی گوشت مرغ و سایر موارد به ناگزیر و برای جایگزینی به سمت مقدار بیشتر مصرف و خرید نان روی آورده اند.

 

تمام آمارهای رسمی حاکی از تورمی 60درصدی در مواد غذایی در فروردین امسال نسبت به همین ماه در سال 99 است. در این میان رئیس اتحادیه نانوایان می گوید: حدود 20 ماه است که ما قیمت نان را افزایش نداده ایم و قرار بود که بهمن 1399 رسما قیمت انواع نان اضافه شود که نشد و لذا واحدهای صنفی نانوایی به ناگزیر عملا به شکل های مختلف نسبت به قیمت اعتراض داشتند و می گفتند از اتحادیه برای حل مشکل افزایش قیمت نان و اعلام رسمی آن ناامید شده اند.

 

 

رئیس این اتحادیه با گفتن این جمله که نانوایی ها خود دست به اقدام زدند؛ تلویحا به بی نظمی در قیمت نان توسط واحدهای صنفی اشاره می کند.

 

گفتنی است منابع غیررسمی از افزایش قیمت نان سنگک برای هر قطعه تا 6 هزار تومان نام می برند، موضوعی که رئیس اتحادیه نانوایان سنتی اشاره کرد؛ گفته اند فعلا اعلام نکنید!

 

حال دولت دوازدهم که رسما 45 روز به پایان دوره اش باقی مانده به مثابه کسی است که با شمشیری دولبه بر فرق قصد عبور از میدان میدان مین دارد، زیرا از یک طرف با نارضایتی مردم و ناتوانی قدرت حداقل 5 دهک اجتماعی برای خرید نان مواجه است و از سوی دیگر استدلال منطقی واحدهای صنفی که قیمت تمام شده آنان افزایش یافته و پخت نان به رغم سهمیه آرد دولتی برای آنان صرف ندارد.

 

در مورد بخش اول این بحث، افزایش قیمت نان منطقه ممنوعه و حادثه آفرین است و مانند یک میدان مین می باشد. در بخش دوم، دولت، اگر قیمت افزایش پیدا نکند با پخت یا عدم پخت یا گران فروشی و کم فروشی توسط واحدهای صنفی روبرو است. موضوعی که مردم طی نیمه دوم سال گذشته با آن مواجه بودند؛ یعنی کوچک شدن اندازه نان های مختلف بویژه در برخی مناطق شهر تهران.

 

اتخاذ تصمیم برای عبور از این میدان مین باید مدبرانه و توام با احتیاط باشد.

 

 

کشاورزی آینده جهان (کاج پرس)

 

13/ 02/ 1400

 

 

 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت