شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

برداشت به‌موقع میوه، صادرات خوب را به دنبال دارد

موضوع برداشت مرکبات به این سبب حائز اهمیت است که سال گذشته برداشت زودهنگام کیوی سبب شد تا بازار این میوه در کشورهای هدف صادراتی با چالش مواجه شود و کیوی مازندران در مقطعی زیر سؤال برود ازاین‌رو تلاش می‌شود صادرات پرتقال مازندران به سرنوشت کیوی در سال 98 دچار نشود.

سومین نشست اتاق استان مازندران درباره تعیین زمان مناسب جهت برداشت محصولات مرکبات به ریاست عبداله مهاجر دارابی، رئیس اتاق ساری برگزار شد. در این نشست با اشاره به برداشت پرتقال نارس توسط برخی باغداران از شهریورماه و رنگ افزایی و سبز زدایی زمان برداشت 15 آبان برای مصارف داخلی و صادرات اعلام شد.

برداشت میوه بر مبنای منافع شخصی نباشد

رئیس اتاق ساری با اشاره به برداشت کیوی در شهریورماه سال گذشته و ورود بخشی از آن به بازار صادراتی که در ادامه با پیگیری اتاق از ادامه صادرات جلوگیری به عمل آمد، تأکید کرد که برداشت میوه نباید بر مبنای منافع شخصی باشد.

عبداله مهاجر دارابی تصریح کرد: به‌صرف اینکه هرکسی خودمحور باشد و صادرات را زیر سؤال ببرد نمی‌شود در بازار داخلی و خارجی حرفی برای گفتن داشت، کیفیت پرتقال باید خوب باشد و اگر دانشگاه علوم پزشکی بر واکس میوه و سبز زدایی با رعایت مواد بهداشتی و استاندارد ایراد نمی‌گیرد باید قبول کرد.

او درباره رنگ افزایی نیز با توجه به صحبت‌های موافقان و مخالفان، از دانشگاه علوم پزشکی خواست که دلایل خود برای ممنوعیت این روش را اعلام کند تا به اطلاع صادرکنندگان برسد.

او با اشاره به اینکه بیشتر اعضای جلسه بر زمان برداشت 15 آبان تأکید دارند، این زمان را مناسب دانست و گفت: برای برداشت نوبرانه نیز ابتدای آبان ماه پیشنهاد شده است.

رئیس اتاق ساری درباره صادرات پرتقال اظهار کرد: آمار می‌گوید که صادرات ما در سال‌های گذشته از آذرماه آغاز می‌شد و اکنون چه اصراری هست که پرتقال پیش از موعد برداشت شود و عده‌ای سوءاستفاده کرده و نام پرتقال مازندران را به چالش بکشند.

برداشت به‌موقع میوه، صادرات خوب را به دنبال دارد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز نظر دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی را ارجح دانست و گفت: برای عدم برداشت مرکبات اگر نیاز است، مانند کیوی مقابل صادرات زودهنگام گرفته شود، بازهم ورود پیدا می‌کنیم.

حسینقلی قوانلو بیان کرد: این امر طبیعی است که اگر برداشت به‌موقع و مناسب داشته باشیم، صادرات خوبی هم خواهیم داشت و پرتقال و کیوی مازندران در زمان خود با قیمت بالا در بازارهای هدف صادراتی خریداری می‌شود.

او با بیان این درباره تاریخ برداشت اختلاف زیاد است، تصریح کرد: زمانی که میوه طعم و مزه و شیرینی خود را به دست آورده و مشتری‌پسند است، زمان واقعی برای برداشت و توزیع است.

در این جلسه تأکید شد که در زمان فعلی که هنوز نسبت قند به اسید در پرتقال به‌اندازه مناسب نرسیده و از طرفی برخی تجار کشورهای دیگر نیز خواسته یا ناخواسته به دنبال خرید زودهنگام پرتقال از مازندران هستند و بازار پرتقال استان را کمرنگ می‌کنند، لذا اجازه صادرات داده نشود، ضمن آنکه بیشتر اعضای جلسه بر برداشت پرتقال از 15 آبان، و زمان صادرات از آذرماه تأکید دارند.

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت