سه شنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

معرفی 2021 به عنوان سال بین المللی میوه و سبزیجات

معرفی 2021 به عنوان سال بین المللی میوه و سبزیجات

 

مبارزه با گرسنگی، پایان دادن به فقر، محافظت از کره زمین، افزایش جمعیت، افزایش شهرنشینی، کمبود روزافزون منابع طبیعی، آلودگی های کشاورزی و تغییر کاربری زمین، مقادیر بالای اتلاف و اسراف مواد غذایی و تاثیرات تغییرات اقلیمی، از عواملی بودند که موجب گردید سازمان ملل متحد، سال 2021 را، سال بین المللی میوه‌ و سبزیجات بنامد.

همانطور که در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد، این نامگذاری می تواند فرصتی منحصر به فرد برای آگاهی از نقش مهم میوه‌ها و سبزیجات در تغذیه، امنیت غذایی و سلامت انسان و سیاره زمین باشد و هدف آن نیز کاهش اتلاف و اسراف مواد غذایی و ایجاد پایداری و ایمنی در زنجیره ارزش میوه و سبزیجات است.

 25 آذر 1399 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد): دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت معرفی سال بین المللی میوه و سبزیجات 2021 ، ضمن تاکید بر این واقعیت که میوه ها و سبزیجات سنگ بنای رژیم غذایی سالم و متنوع هستند، خواستار برسی مجدد نظام های غذایی به منظور دستیابی به جهانی سالم تر، تاب آورتر و پایدارترشد که در آن هر کسی استطاعت مالی برای تهیه تغذیه متنوع مورد نیاز خود را داشته باشد.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

میوه ها و سبزیجات سنگ بنای رژیم غذایی سالم و متنوع هستند. آن ها مواد مغذی فراوانی را برای بدن انسان فراهم می کنند، سیستم ایمنی بدن را تقویت و به کاهش خطرات برای تعدادی از بیماری ها کمک می کنند. با این حال، با وجود این مزایای فوق العاده، ما به اندازه کافی از آن ها استفاده نمی کنیم.

با اعلام 2021 به عنوان سال میوه و سبزیجات به این بخش بسیار مهم نگاه دقیق تری می اندازیم و خواستار اتخاذ رویکرد جامع تری به تولید و مصرف هستیم که به نفع سلامت انسان و محیط زیست باشد.

«اجلاس نظام های غذایی» لحظه مهمی در سال بین المللی میوه و سبزیجات خواهد بود که در آن از همه ذینفعان می خواهیم تلاش های خود را برای ایجاد نظام های غذایی فراگیرتر، تاب آورتر و پایدارتر افزایش دهند.

دستورکار 2030 در خصوص توسعه پایدار تاکید دارد بر نقشی که نظام های غذایی در مبارزه با گرسنگی، پایان دادن به فقر و محافظت از کره زمین بازی می کنند. با این وجود، امروزه، افزایش جمعیت، افزایش شهرنشینی، کمبود روزافزون منابع طبیعی، آلودگی های کشاورزی و تغییر کاربری زمین، مقادیر بالای اتلاف و اسراف مواد غذایی و تاثیرات تغییرات اقلیمی، همه شکننده بودن نظام های غذایی ما را برجسته کرده اند.

از آنجا که همه گیری کووید-19 همچنان بر سلامت و معیشت مردم در سرتاسر جهان تاثیر می گذارد، باید با یکدیگر متحد شویم و اطمینان حاصل کنیم که مواد غذایی از جمله میوه ها وسبزیجات به دست آسیب پذیرترین افراد نیز برسد و کسی از مصرف آن ها محروم نماند.

اجازه دهید از این سال بین المللی برای تجدید نظر در رابطه خود با نحوه تولید و مصرف غذا استفاده کنیم. بیایید نظام های غذایی خود را مجددا مورد بررسی قرار دهیم و به جهانی سالم تر، تاب آورتر و پایدارتر متعهد شویم که در آن هر کسی استطاعت مالی برای تهیه مواد مغذی متنوع مورد نیاز خود را داشته باشد.

گفتنی است که سازمان ملل متحد برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار، در راستای پایان بخشیدن به فقر، محافظت از محیط‌زیست و اقلیم کرۀ زمین، همچنین حصول اطمینان از اینکه مردم در همه‌جا می‌توانند از صلح و رفاه بهره‌مند شوند. هفده پلتفرم تعریف کرده که دومین آنها «به صفر رساندن گرسنگی» است. ذیل این پلتفرم آمده:

آرمان توسعه پایدار ۲

به صفر رساندن گرسنگی

پایان بخشیدن به گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی و تغذیه بهتر، و ترویج کشاورزی پایدار

۱-۲. پایان بخشیدن به گرسنگی و تضمین دسترسی همه مردم به ویژه افراد نیازمند و آسیب‌پذیر از جمله نوزادان به غذای سالم، مغذی و کافی در تمام طول سال، تا ۲۰۳۰.

۲-۲. پایان بخشیدن به همه اشکال سوء تغذیه تا ۲۰۳۰ و دستیابی به اهداف توافق شده بین‌المللی در ارتباط با کودکان زیر ۵ سالِ بازمانده از رشد طبیعی از نظر قد و وزن (به نسبت سن) همچنین رسیدگی به نیازهای تغذیه‌ای دختران نوجوان، زنان باردار یا شیرده و سالمندان تا ۲۰۲۵.

۳-۲. افزایش دو برابری بهره‌وری کشاورزی و درآمد تولیدکنندگان خُرد محصولات غذایی، به ویژه زنان، مردم بومی، دامداران، ماهیگیران و خانواده‌های کشاورز از روش‌های مختلف شامل دسترسی مطمئن و برابر به زمین، سایر منابع و امکانات تولیدی، دانش، خدمات مالی، بازارها و فرصت‌های ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در بخش‌های غیرکشاورزی تا ۲۰۳۰.

۴-۲. اطمینان از وجود نظام‌های پایدار تولید غذا و اجرای روش‌های کشاورزی انعطاف‌پذیر که تا ۲۰۳۰ باعث افزایش بهره‌وری و تولید شود، به حفظ زیست‌بوم‌ها کمک نماید و ظرفیت سازگاری با تغییرات اقلیمی، شرایط آب و هوایی سخت، خشکسالی، سیل و سایر بلایای طبیعی را تقویت کرده و به تدریج کیفیت زمین و خاک را بهبود بخشد.

۵-۲. حفظ تنوع ژنتیکی بذرها، گیاهان زراعی، حیوانات پرورشی و اهلی و سایر گونه‌های وحشی وابسته به آن‌ها از روش‌های گوناگون شامل مدیریت کارآمد بانک‌های متنوع بذر و گیاه در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و ارتقای دسترسی و مشارکت عادلانه در منافع حاصل از بهره‌داری از منابع ژنتیکی و دانش سنتی مرتبط با آن طبق توافقات بین‌المللی تا ۲۰۲۰.

۲- الف. افزایش سرمایه‌گذاری به شیوه‌های گوناگون از جمله افزایش همکاری‌های بین‌المللی در زیرساخت‌های روستایی، پژوهش کشاورزی و خدمات ترویجی، توسعه فناوری و بانک‌های ژن گیاهی و دامی با هدف افزایش ظرفیت تولید کشاورزی در کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته.

۲- ب. اصلاح و جلوگیری از محدودیت‌های تجاری و تحریف در بازارهای کشاورزی جهانی از راه‌های گوناگون از جمله حذف موازی تمامی اشکال یارانه‌های صادراتی کشاورزی و تمامی تمهیدات صادراتی با تأثیرات برابر منطبق با اصول مذاکرات توسعه در اجلاس دوحه.

۲- ج. اتخاذ تمهیدات لازمبرای اطمینان از عملکرد مناسب بازار مواد غذایی و مشتقات آن و تسهیل دسترسی به موقع به اطلاعات بازار، شامل اطلاعات مربوط به ذخایر مواد غذایی به منظور کمک به محدودسازی نوسانات شدید قیمت مواد غذایی.

کشاورزی آینده جهان (کاج)

فرانک مسعودی

برای پیوستن به شبکه های اجتماعی ما کلیک کنید:

 

 

https://www.instagram.com/kajpress00 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت