شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی: شورای قیمت گذاری و سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی

عدم تمکین از قانون و نقض آن

 

 

اخبار کشاورزی - کاج پرس

24/ 01/ 1400 - قیمت گذاری گندم و عدم حضور دو عضو موثر شورا

 

 

بلاخره پس از تلاش های بسیار و نامه نگاری های متعدد تشکل های کشاورزی، انتشار مقالات و مطالب تحلیلی، مصاحبه زنده با کشاورزان و انعکاس گسترده آنها در مطبوعات به ویژه رسانه های تخصصی از جمله "کاج پرس"برای افزایش قیمت گندم؛ پنجمین جلسه شورای قیمت گذاری و سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی روز دوشنبه 23/ 01/ 1400 به دعوت وزیر جهادکشاورزی برگزار شد و در پی آن بنیاد ملی گندمکاران خبری با عنوان " خبرخوش برای گندمکاران" انعکاس داد که عصر همان روز در کاج پرس نیز انتشار یافت.

 

 

" خوش بودن" این خبر در همین حد بود که؛ گویا قرار شده قیمت خرید تضمینی گندم افزایش یابد و البته هیچ اشاره ای به میزان افزایش قیمت قبلی نشده است. ولی به واقع باید گفت به دلیل عدم حضور دکتر نوبخت و دکتر دژپسند، دو عضو موثر شورا در این نشست برای تصمیم گیری و اعزام نمایندگانی از طرف خود بدون داشتن رای قطعی، باعث شد توافق نهایی در زمینه اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم صورت نپذیرد.

 

 

یعنی باید گفت این دو عضو دولت سر بزنگاه از یک قانون مهم و عاجل، آنهم درست در فصل برداشت گندم، تمکین نکردند و با تاکتیک شناخته شده ابستراکسیون جلسه را ابتر و بی اثر کردند. گرچه اگر اقتداری از سوی وزارت جهاد کشاورزی وجود داشت با احتساب رای مخالف این دو عضو موثر و تعیین کننده دولت؛ با اکثریت آرایی که می توانست داشته باشد، قیمت نهایی را تعیین و ابلاغ می کرد.

 

 

منصورعلی زارعی، نمایندۀ مردم ساری و میان دورود نیز به عدم حضور این دو عضو دولت در شورای قیمت گذاری گندم و محصولات اساسی اعتراض کرده است اما به نظر می رسد در دولت عزم لازم و اراده کافی برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به هر دلیل از جمله کمبود بودجه و بسته شدن سرفصل های آن وجود ندارد، از سوی دیگر وقتی قانون به وضوح و صراحت تصمیم در مورد قیمت گندم را به این شورا محول کرده است؛ کوتاه آمدن وزیر جهادکشاورزی که حالا برویم پیش رئیس جمهور یا سازمان برنامه که آنها چه می گویند، وجاهت ندارد و توجیه پذیر نیست و نشان می دهد اقتدار لازم در وزارت جهادکشاورزی وجود ندارد.

 

 

این قانون و جلسات منبعث از آن برای تصمیم گیری است و در هیچ جای آن تصریح نشده است که برای تصمیم گیری نهایی اعضای شورا قیمت گذاری یا نماینده ای از سوی آنان به همراه وزیر برای کسب تکلیف نهایی باید به دفتر وزیر اقتصاد و دارائی یا سازمان برنامه یا ریاست جمهوری مراجعه کنند.

 

 

گفتنی است در آخرین لحظاتی که این خبر برای انتشار سراسری آماده می شد؛ یک منبع مطلع و البته صاحب نظر به خبرنگار کاج پرس گفت: این تعامل وزیر با رئیس جمهور نتیجه بخش خواهد بود و به احتمال قوی روز پنجشنبه (26 فروردین ماه) قیمت نهایی خرید تضمینی گندم حول و حوش 5.800 تومان از سوی وزارتخانه رسما اعلام می شود.

 

کاج پرس امیدوار است که این تعامل موثر واقع شده و کشاورزان گندمکار از نگرانی رهایی یابند.

 

 

کشاورزی آینده جهان (کاج پرس)

 

24/ 01/ 1400

 

 

 

 

 

 

سایر مطالب مرتبط را می توانید با لینک های زیر دنبال نمایید: 

 

https://b2n.ir/p34825 

 

https://b2n.ir/g48668

https://b2n.ir/f11517

https://b2n.ir/f56272

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت