شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

 اخبار کشاورزی

انتخابات ریاست جمهوری و عبور از ساختار های موجود

انتخابات ریاست جمهوری و عبور از ساختار های موجود

جمعه دهم اردیبهشت 1400                   23:05

کاج پرس:

دکتر وقف چی، کاندیدای دور سیزدهم ریاست جمهوری در دومین گفتگوی اختصاصی خود با خبرنگار «کشاورزی آینده جهان» (کاج پرس)، با بیان دلیل گفتگو با این رسانه می گوید: خاستگاه یا سکوی پرش اینجانب به عرصه رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری، کشاورزی و تمامی زیربخش های آن است زیرا باور دارم کشاورزی، به رغم اینکه فقط 14 درصد از جی دی پی (GDP) اقتصاد کلان را شامل می شود، ولی ستون و سکوی مطمئن و قابل اتکایی است که می شود از طریق آن، به عنوان نقطه عزیمت به سایر بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اعم از داخلی و خارجی را در حوزه اجرایی دنبال کرد.

در این ارتباط بیشتر بخوانید:

کشاورزی مدرن با افزایش ضریب بهره وری؛ بهبود وضع زندگی کشاورزان

دکتر وقف چی قبل از ورود به بحث خود یادآور می شود: بسیار خوشحالم مباحثی که از سوی اینجانب به عنوان سرفصل های برنامه ای یا سیاست گذاری در حوزه اجرا و برای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می گردد، توسط برخی از دیگر کاندیداها نیز الگوبرداری و بعضا بسط و شرح و توضیح داده می شود، زیرا هدف اینجانب در عرصه انتخابات ریاست جمهوری فقط کسب قدرت و یا دست یابی به صندلی پاستور نیست، بلکه طرح مفاهیم و مسائلی در جهت استقلال و اقتدار کشور عزیزمان ایران است که از آنها غفلت شده، حال اگر مقبول آحاد مردم قرار بگیرد و رای بدهند چه بهتر، در غیر این صورت نیز، همین که این موضوعات مهم از منظری متفاوت در جامعه پخش شود خود دستاورد بزرگی برای وطن پرستان است که نگران آینده کشور هستند.

وقف چی در فراز دیگری از بحث خود با خبرنگار ما می گوید: نکته حائز اهمیت که توجه همگان را به آن جلب می کنیم این است که وقتی عملکردهای اجرایی در بسیاری عرصه ها همچون سیاست خارجی و داخلی، امور اجتماعی و فرهنگی و مهم تر از همه این ها، اقتصادی به بن بست می رسند و مردم در مضیقه و عسرت قرار می گیرند، ضمن تاکید بر بی کفایتی های موجود باید گفت؛ علت این شکست ها و عدم موفقیت  ها ناشی از بعضی ساختارهای کلان معیوب است، لذا باید رویکرد ما تغییر ساختارها باشد.

دکتر وقف چی افزود: قصد طرح بحث ساختارشکنی در تمامی عرصه ها در میان نیست، بلکه تغییر بعضی ساختارها مورد نظر است؛ مثلا اقتصاد بسته درون گرای دولتی با نرخ ارز دوگانه به طور کامل شکست خورده و فسادانگیز است و نتوانسته حداقل معیشت متعارف برای دهک های پایین جامعه را فراهم سازد ،به گونه ای که کرامت انسانی همان دهک هایی که به نامشان، از جیبشان و برای حمایت از آنها طی 40 سال گذشته ارز ارزان قیمت دولتی از بیت المال گرفته شده به شدت آسیب دیده است، لذا این ساختار اقتصادی فساد زده باید به طور کامل دگرگون شود.

وقف چی می گوید: برای تغییر این ساختار، در تمامی بخش های اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت و خدمات، برنامه تدوین شده داریم؛ ساختاهای ناکار آمد کنونی را باید در هم شکنیم و طرحی نو در اندازیم!

دکتر وقف چی کاندیدای ریاست جمهوری به خبرنگار ما می گوید: چرا باید هر روز شاهد اعتراض به حق بازنشستگان، مال باختگان بورس و جریانات مشابه باشیم؟ آیا واقعا این کرامت برای بازنشستگان است که 30 سال و بلکه بیشتر، عمر خود را در نظام اداری کشور مصروف کرده و حالا باید شرمنده زن و فرزندان و قوم و خویش خود باشند که حتی نمی توانند در یک مهمانی خانوادگی با حداقل ممکن از آنان پذیرایی کنند!؟ آیا این شایسته نظام است که کارگران پر تلاش کارخانجات با کمترین دستمزدها، شب ها به خاطر قرض و نسیه از مغازه های محل و حتی نانوایی ها باید مسیر خود را کج کنند که با شرمندگی نگویند قادر به پرداخت بدهی خود بابت ارزاق چند برابر شده نیستند!؟

وقف چی می گوید: وقتی با عملکردهای شکست خورده و بحران های ریشه داری در اقتصاد و بازرگانی مواجه هستیم باید ساختارها را دگرگون کنیم.

ایشان به تغیر ساختارهای فرهنگی ناکارآمد می پردازد و به گریزانی جوان ها از منابر و مساجد که کاملا سیاسی و جناحی شده اند و همچنین در سطوح دیگر به فرار مغزها اشاره می کند که آیا کسی در میان مقامات بالا هست که به انکار این پدیدهای ناخوشایند و نگران کننده بپردازد و آنها را محکوم نکند؟ وی می افزاید: خب چگونه می شود این پدیده ها را از بین برد؟ به جز توسط شخصی در ساحت ریاست جمهوری که بیماری را تشخیص داده و در عین حال به تغییر ساختارها باور دارد؟ وگرنه چه فرقی می کند که چه کسی رییس جمهور باشد؟ مهم دگرگونی در ساختار های فرهنگی است و در واقع اینجانب خواستار رفورم در ساختارها هستم.

وقف چی به حقوق زنان که نیمی از جامعه را شامل می شوند اشاره می کند و در پاسخ این سوال که آیا آنچه شما به عنوان تغییر ساختار می گویید شامل حقوق زنان نیز می شود، می گوید: تفسیر  مبانی حقوق زن در جامعه درست نبوده و توسط جامعه مردسالار انجام شده است.. ریاست جمهوری در کنار جامعه مدنی و خود زنان باید بحث های فرهنگی روز را دامن زند تا موجب آزادسازی انرژی محدود شده زنان چه از نظر روحی و چه اجتماعی و اقتصادی شود تا بانوان کشور به برآمد شایسته و بایسته خود برسند، آنگاه خواهیم دید که کشور با مشارکت موثر نیمی از جمعیت خود، چقدر در مسیر اقتدار گام برمی دارد.

دکتر وقف چی در ادامه این گفتگو به عرصه های مختلف برای تغییر ساختارها اشاره کرد که به تدریج در بخش های دیگر خواهد آمد.

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                   

 

        

 
 

 

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت