شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی

 

گندم؛ پایان مناقشه بر سر قیمت + سند

گندم؛ پایان مناقشه بر سر قیمت + سند

 

سه شنبه سیزدهم اردبیهشت                            12:21

کاج پرس:

بالاخره در ششمین نشست شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، مبلغ یک هزار تومان افزایش قیمت گندم، مطابق آنچه رئیس جمهور پیش از این اعلام کرده بود، با همین عنوان تصویب شد.

در متن مصوبه این جلسه آمده است: «مبلغ 10 هزار ریال به ازای هر کیلو گندم تحویلی به دولت به عنوان جایزه تحویل گندم پرداخت گردد». بنابر این، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 1399-1400 نهایی شد و هر کیلو گندم معمولی 5 هزار تومان و گندم دوروم، 5200 تومان خریداری می شود.

در این باره بیشتر بخوانید:

برگزاری ششمین نشست شورای قیمت گذاری؛ تلاشی برای اعلام و افزایش قیمت گندم از مجرای قانونی

هزار تومان جایزه به گندمکاران در ازای تحویل سریع

♣بخش دولتی خواستار عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی است

♣40 هزار میلیارد تومان منابع مالی برای امسال اختصاص یافت

♣شورای قیمت گذاری و سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزیعدم تمکین از قانون و نقض آن

♣عدم حضور دژپسند و نوبخت اصلاح قیمت تضمینی گندم را به تعویق انداخت 

♣موافقت با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم 

یکی از آگاهان کشاورزی در مورد تصمیمات این شورا گفت: همان طوری که در عنوان و متن این قانون آمده است، به واقع بحث قیمت گذاری یکی از وظایف این قانون است و وظیفه مهم تر دیگر، سیاست گذاری با رویکرد حمایتی از محصولات اساسی کشاورزی است زیرا در عرصه سیاست گذاری، موضوع تاثیرات تورمی افزایش قیمت در بخش کشاورزی نیز مطرح است که می تواند در فرایند نهایی به زیان کشاورزان هم باشد.

این مُطَلع کشاورزی یادآور شد: در قانون تصریح شده است به رغم رای اکثریت در این شورا موضوع موافقت و تایید وزیر نیز ضمانت اجرای هر مصوبه ای در این شورا است، زیرا شورای نگهبان در فرایند تایید این قانون یادآور شده است بخش خصوصی نمی تواند برای دولت تعیین قیمت کند، لذا تعامل وزیر با رئیس جمهور و آنچه در پنجمین نشست، یعنی 23 فروردین ماه مصوب شد برای اجرایی کردن قیمت 5 هزار تومان الزامی بود.

این مُطَلع کشاورزی که نمی خواست از ایشان نام برده شود، گفت: فرایند قدرتمند شدن این شورا حتی در قالب قانون مصوب، تعامل با دولت است که در آینده می تواند به عنوان یک نهاد قانونی با ترکیبی از حضور بخش خصوصی و دولتی، منشا دستاوردهای بسیاری برای کشاورزی کشور باشد، کمااینکه تصویب قیمت 11 هزار تومان برای هر کیلو دانه روغنی کلزا را باید از دستاوردهای این شورا قلمداد کرد؛ شورایی که باید به وجه سیاستگذاری آن برای کشاورزی که ابعاد همه جانبه نگر دارد توجه نمود.

آنچه ذیلا گفته شد، یکی از تفاسیر این قانون است. صاحب نظران دیگری هستند که قانون شورای قیمت گذاری را علی الاطلاق و بدون اتکا و استناد به رای مثبت یا منفی دولت، معتبر و قابل اجرا می دانند. بدون شک باید در وقت مناسب، برای افزایش قدرت اجرایی این قانون، در مبانی آن بحث و گفتگو کرد!

منصور انصاری

 

سند:

گندم؛ پایان مناقشه بر سر قیمت + سند

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                   

        

 

 

 

 

  

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت