یکشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

تاب‌آوری ؛ تبدیل تعاونی روستایی به نهادی یاد گیرنده !

 

shirzaad

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، تابآوری را به منزله استحکام‌بخشی به وضعیت موجود و مقاوم‌سازی تعاونی‌ها در برابر خطرات عنوان کرد.

دکتر حسین شیرزاد در نشست صمیمی با جمعی از مدیران اتحادیه‌های کشاورزی غرب کشور گفت: فهم مشترک سیاست تاب‌آوری در سیستم‌های پیچیده مانند شبکه تعاون روستایی کشور، لزوم اتخاذ تصمیماتی سازگار جهت حفظ و ارتقای فرصت‌های موجود و بالقوه و درک پویایی و روابط غیرخطی در این نوع سیستم‌های اجتماعی - اقتصادی را میسر می‌سازد.

وی افزود: این سیاست، در بستر فضای کسب و کار تعاونی‌های روستایی امکان یکپارچه‌سازی عوامل انسانی و اکولوژیکی و درک تعاملات بین آنها، بسط راهبردهای پایداری با توجه به تعاملات بین اعضا، شبکه و سازمان مرکزی را فراهم می‌آورد. نظامات نظارتی، ارزیابی و ارزشیابی و بازرسی بهنگام و حسابرسی‌های به موقع از شوک‌های ناگهانی در میان فعل و انفعالات مالی و تجاری تعاونی‌ها جلوگیری می‌کند. تعاونی‌های روستایی طی گذشت نیم قرن و در نتیجه بر همکنشی پویا میان فرآیندهای اجتماعی-اقتصادی عناصر روستایی و مناسبات "بیوشیمیایی - فیزیکی" تولید در بخش کشاورزی رشد و تکامل یافته‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: باید به واسطه شناسایی ارزش‌های همیاری و تعاون حفظ شده و انباشته شده تاریخی شبکه تعاون روستایی در طی فرآیند یادگیری رشد و توسعه‌ی آن، تاب‌آوری زنجیره‌ها را در مقابل فشارهای ناشی از تحریم‌ها و کاستی‌های تکنولوژیکی تکامل بخشیم. تضمین بهسازماندهی و قابلیت زیست حرفه ای تعاونی های روستایی در شرایط پر ریسک امروزین تغییرات پرنوسان قیمت نهاده‌ها، روند تغییرات اقلیمی افزایش خشک‌سالی و ریز گردها، فرسایش بی رویه منابع طبیعی، افزایش تعداد رخدادهای اکولوژیکی و کاهش میانگین بارندگی سالانه و افزایش دما سالیانه نیازمند اتخاذ سیاست انعطاف‌پذیری تدریجی و توجه به ماهیت چند وجهی تاب‌آوری است.

این مقام مسئول همچنین گفت: برنامه‌ریزی تعاونی‌های روستایی جهت استحکام بخشیدن به وضعیت موجود و مقاوم کردن سیستم تعاونی‌ها در برابر خطرات و نگاه به آینده‌ای مقاوم‌تر، که توانمندی سازگاری با شرایط جدید را دارد، بینشی راهبردی را می‌طلبد. تاب‌آوری به مثابه تبدیل تعاونی روستایی به نهادی یاد گیرنده، دارای ظرفیت تبدیل و تحول، تطبیق و سازگاری و توان مقابله با تنش و بحران‌های اقتصادی و اجتماعی است باید از فرصت‌هایی که شرایط امروزین برای تعاونی های روستایی فراهم آورده در جهت کاهش ضایعات، ارتقای توان تولید، افزایش ظرفیت سازگاری و خودتنظیمی و افزایش ظرفیت یادگیری اجتماعی مدیران عامل تعاونی‌های تولید و روستایی استفاده کرد. بازتولید سرمایه اجتماعی، دیرینه سنت تاریخی تعاون و فرهنگ شراکت و انبازی در جامعه روستایی و حضور تاریخی انواع همیاری ها، همکاری ها، مشارکتهای تولیدی، پیشا و پسا تولید در سکونتگاه های روستایی کشور از یکسو و تنوع کارکردهای اجتماعی و تکثر ماهیتی فعالیتهای سیستم های اقتصاد روستایی؛ ضامن تاب آوری بیشتر در مواجهه با اختلالات نابهنگام زیستی یا خشن محیطی و حفظ کارایی و بهره وری و اثر بخشی نظام های بهره برداری کشاورزی است.

وی ادامه داد: اتحادیه‌های تعاونی‌های روستایی باید با ایجاد ارتباط بین نواحی و گروه‌های منزوی و جداافتاده، افزایش سطح بینش، مهارت، آگاهی و دانش اعضا و کل جامعه از طریق مشارکت، تجمیع سرمایه‌های اندک، افزایش خریدهای توافقی و استانداردسازی شرایط تولید از سرمایه طبیعی، سرمایه مالی، سرمایه فیزیکی، سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی صیانت نمایند. تاب‌آوری متشکل از بکارگیری راهکار کشاورزی متمرکز یا فشرده، استفاده از بذرهای اصلاح شده، ماشینی کردن کشت، برداشت چندباره، تغییر در روش‌های آبیاری یا اقدامات حفاظتی برای خاک، در کنارپیوستگی منافع تعاونگران، عدالت، مشارکت، از سرمایه معیشتی روستاییان حفاظت می‌کند.

شیرزاد گفت: تاب‌آوری در مناطق روستایی کشور تنها در چارچوب اخلاق تعاون و مشارکت عمومی و کار مستمر گروهی دارای ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی مشترک، تعریف پذیر است. اعضای تعاونی‌ها و ریش‌سفیدان روستایی باید در کشف مسایل، طرح مسئله و مشکل‌یابی، طراحی و برنامه‌ریزی فعال بوده و نوعی گرایش به سمت و سوی مشارکت‌های هدفمند " الیتیسم" باید در بین نخبگان و خبرگان روستایی نهادینه شود. ریشه‌های تاب‌آوری به صورت درون‌زا در هنجارها و روابط قومی تبار محور و عشیره‌ای، باورها، ارزش‌ها و نهادهایی که با توجه به شرایط و عـرف روستایی کشور وجود دارند، ایجاد شده است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت