پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

بانکها موسسات خیریه نیستند

 

nobskhtt

رئیس سازمان برنامه و بودجه، فشار به بانکها برای پرداخت تسهیلات تکلیفی را عامل ایجاد مطالبات معوق معرفی کرد و گفت: تا چند روز قبل، ۳۹۰۰ میلیارد تومان خرید تضمینی گندم صورت گرفته است.

محمدباقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم نامه برایتأمینمالی ٣٠٠٠میلیارد تومانی برای مناطق سیل زده از سوی نظام بانکی گفت: بر اساس گزارش قرارگاه بازسازی مناطقاسیبدیده از سیل بالغ بر ٣٨ هزار میلیارد تومان به ابنیه و اموال مردم در این سیلاسیبزده شده و برایتأمینمنابع لازم برای بازسازی، مقرر شد تقسیم کار ملی صورت گرفته و ٢٣ هزار میلیارد تومان از این رقم را قرار شد دولتتأمینکند که از محل اعتبارات دولتی پرداخت شود.

وی افزود: در شرایطی که همراه با سیل، ما در بیرحمانهترینو شدیدترین تحریم‌های تاریخ به سرمیبریم، منابع مالی محدود است وتأمین٣٨هزار میلیارد تومان بار جدید امکان پذیر نیست و بنابراین نظام بانکی اعلام آمادگی کرد. تا اکنون ٣٥٠٠ میلیارد تومان به خزانه برای پرداخت خسارات اختصاص دادیم و دیروز نیز ٣٩٠٠ میلیارد تومان برای بخشزیرساختهاو راه، بازسازی اماکن شهری و روستایی و خسارت در حوزه آب، برق و فاضلاب نیز در دولت مصوب شد.

رئیسسازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تحمل ١٥ هزار میلیارد تومان از ٣٨ هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی، اقدام شایستهایاست. امسال نیز سال رونق تولید است و برای این منظور از ظرفیت تبصره ١٨ قانون بودجه ٩٨ استفاده خواهیم کرد که بر اساس آن در ٨ برنامه در حوزه وزارتخانه‌های مربوطه تدارک شده که حدود ٩٨٠ هزار فرصت شغلی امسال ایجاد خواهدشد.پسهر وزارتخانه تکلیف خود را می‌داند.

وی اظهار داشت: در عین حال ٤٥ هزار میلیارد تومان برای رونق تولید در نظر گرفته شده که مشارکت بانک‌ها هم همچنان وجود دارد.

نوبخت گفت: بانکها بسیار مطمئن و پاک همه تعهدات خود را انجام دادند و تعهدات را نسبت به مردم ادا کردند ولی بانک‌هامؤسساتخیریه نیستند و باید از بابت سپرده‌های مردم سود بپردازند. اینکه بانک‌ها در پرداخت وامتأخیرمی‌کنند به دلیل بررسی بیشتر از سوی بانک‌ها است پس اگر فضاسازی کرده و او را مجبور به پرداخت سریع کنند، مطالبات معوق ممکن است شکل گیرد. پس در مورد بانک‌ها بی انصافی می‌شود درحالیکهدولت که هر زمان از بانک کمک خواسته همکاری کردهاند.

نوبخت با بیان اینکه دولت پول خود را به طرح‌های عمرانی اختصاص می‌دهد، گفت: سال قبل ٥٤ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص یافته و ٣٩٠٠ میلیارد تومان خرید تضمینی گندم تا چند روز پیش صورت گرفته و ٣٤٠٠ میلیارد تومان آن به فروشندگان گندم پرداخت شده است.

وی افزود: منبعنوانعضو مجمع بانک مرکزی و عضو شورای پول و اعتبار، رضایت خود را از نظام بانکی اعلام می‌کنم و به طور قطع تاریخ و تحلیلگران منصف به نیکی از بانک‌ها یاد خواهند کرد.

به گفته نوبخت، بانک‌ها با همه سختی‌ها، در بهترین وضعیت امانت داری کردند.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت