پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

هشدار کشاورز کرمانی به مسئولان :

هجوم پائیزی ملخ ها در راه است

 

سالاری

سالاری ساردونی کشاورز پیشرو کرمانی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران) گفت: با توجه به تخم گذاری ملخ ها در حاشیه مزارع ، روزهای آغازین پائیز به ویژه مزارع ذرت ، هجوم مجدد و ریزش های گسترده آغاز می شود و اینبار با خسارت وسیع به کشاورزان همراه خواهد بود ؛ بنابراین نمی توان به فعالیتهایی چون سمپاشی های انجام شده و در حال انجام اتکا و اکتفا کرد.

سالاری ساردونی در پاسخ این پرسش که راهکار چیست ؟ گفت: واقعیت این است که سمپاشی ها تا حد 50درصد تاثیرگذار بوده است ؛ دامنه ریزش ملخ ها و تداوم هجوم آنان به ویژه از آنسوی مرزها بسیار گسترده و مداوم و مستمر است آنچه به نظر می رسد تغییر بعضی از کشتها مثلا" ذرت در فصل پیش رو است و جایگزینی آن با یک محصول جدید فریبنده مانند کنجد توزبسته یا کی نووا به همراه کشت آفتابگردان در اطراف و حاشیه مزارع برای جلب ریزش های ملخ ها که به ریشه این محصول هجوم می آورند.

به واقع کارشناسان زراعت باید در منطقه جنوب و برای کشت پاییزه محصولات جایگزین ذرت را معرفی ، ترویج و بذر آنها را به سهولت در اختیار کشاورزان قراردهند.

مبارزه با ملخ فرامرزی و جهانی است

سالاری ساردونی کشاورز پیشرو کرمانی گفت: موضوع مبارزه با ملخ فقط سمپاشی در مناطق مورد هجوم در داخل کشور و زمین های زراعی و باغی نیست بلکه باید در چارچوب مذاکره ، انعقاد پروتکل و نشست های منطقه ای کشورهای در معرض آسیب را متقاعد کرد که در مبارزه همکاری کنند.

وی گفت : سمپاشی های اخیر به دلیل عدم گستردگی و تداوم ریزش ملخ ها فقط تا 50 درصد موثر بوده است ؛ باید هجوم پاییزه ملخ ها که این بار به سمت مزارع است را جدی گرفت ، این مسئله خطرناک و نابود کننده است.

هندوانه امسال روی دست کشاورزان ماند

سالاری در بخشی از سخنان خود به خبرنگار ما گفت: بالغ بر 2 هزار تن هندوانه در بسیاری از مناطق کرمان تولید شده که بازار مناسب و کافی را در داخل کشور ندارد ، لازم است وزارتخانه وارد میدان مذاکره با کشورهای همجوار برای ایجاد بازار مصرف این محصول شود وگرنه عده زیادی از کشاورزان بشدت آسیب خواهند دید.

به نظر می رسد صادرات موردی و بی نظم، توسط واسطه ها و صادرکنندگان پراکنده، بازار خارج مرزها را نیز بهم می ریزد و برای کشاورزان زیان بخش است . بخش بازرگانی وزارت جهادکشاورزی مسئول چاره اندیشی برای وضعیت این محصول با این حجم زیاد تولید است.

در پایان این کشاورز که از اعضای فعال شورای مرکز خانه کشاورز می باشد و یکی از تولید کننده عمده گندم در منطقه "ارزوئیه" کرمان است گفت: وزارتخانه بازرگانی داخلی و خارجی محصولات کشاورزی را رهاکرده است و با این موضوع مهم منفعلانه برخورد می کند و این موجب می شود که موضوع ایجاد وزارت بازرگانی جدیدی که می تواند به کشاورزی آسیب وارد کند به میان می آید.

سالاری گفت: ایجاد این وزارتخانه حداقل، برای کشاورزی مفید نیست وزیر باید خود وارد عرصه کارزار بازرگانی داخلی و خارجی محصولات کشاورزی شود و وضع نابسامان کنونی را سامان دهد.

کشاورزی آینده جهان (پایگاه اخبار سبز ایران)

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت