پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

رد پای ملخ ها در میان قوانین بیمه کشاورزی! آری یا خیر؟

 

MALAKHHA

با اینکه دامنه هجوم ملخ به رغم مبارزات شدید بر علیه آن همچنان ادامه دارد و پای وزیر را نیز به استان هرمزگان کشانید که اگر اهمالی است پیگیری شود اما از آنجا که مبارزه منطقه و سایر کشورها با گستردگی جدیت دنبال نمی شود .

این هجوم خود را به محصولات پاییزه نزدیک می کند ، کشاورز کرمانی نیز حسب تجارت دیرینه به مسئولان هشداد داد که ذرت کشت پاییز در مخاطره جدی قرار دارد و راه جایگزین کشت و شیوه ای فریبنده در مورد آن یعنی کشت آفتابگردان در اطراف و حاشیه مزارع را مطرح کرد که توجه ملخ ها را به ساقه خود جلب کنند و ذرت کمتر آسیب ببیند ولی به هرحال خسارت این هجوم که علاوه بر دلایل طبیعی که رطوبت بیش از سالیان گذشته در مناطق جنوبی و مزارع این مناطق است ، کم توجهی و سهل انگاری کشورهای جنوبی خلیج فارس به دلیل خیزشگاه ملخ ها و عدم مبارزه جدی این کشورها را نیز باید اضافه کرد. این موضوع یکی از مصادیق نگرانی برای کشاورزان منطقه جنوب و جنوب شرقی کشور است که به نظر نمی رسد در بیمه محصولات کشاورزی پیش بینی شده باشد.

نکته ای که وزیر جهاد کشاورزی در مصاحبه های خود پس از بازدید از هرمزگان به آن اشاره ای نداشت؛ پس باید از هم اکنون وزارت جهاد کشاورزی موضوع بیمه خسارات ناشی از هجوم ملخ به مزارع کشاورزان را مورد بررسی قراردهد.

گفتنی است فراتر از بیمه محصولات کشاورزی که به دلیل ضعفهای دیرینه شاید نتواند خسارتی برای کشاورزان منظور دارد ؛ وزارت جهادکشاورزی می تواند بحث تامین خسارت کشاورزان را از طریق ستاد حوادث غیرمترقبه در دستور کار قراردهد، برنامه ریزی برای تامین خسارات که به نظر می رسد اجتناب ناپذیر باشد بخاطر طولانی بودن مراحل اداری این دو نهاد باید از هم اکنون دنبال شود.

کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران)

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت