چهارشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۸

مهاجرت بقایای ملخ های مهاجم به کشورهای همجوار!

 

MALAKHHA

موضوع هجوم ملخ ها از کشورهای حوزه جنوب خلیج فارس و کاهلی و بی توجهی این کشورها در مبارزه جدی و همه جانبه با این تهاجم خطرناک از همان ابتدا مورد توجه پایگاه اخبار سبز ایران قرارگرفت و با تهیه و تدوین اخبار و مطالب و انتشار آنها سعی داشت توجه تصمیم گیرندگان دولت و فراتر از دولت و همچنین مجلس را با این بحران غیرقابل پیش بینی برای اتخاذ تصمیم ، تامین اعتبار ویژه و مقابله جدی برانگیزد؛ که خوشبختانه با همت دکتر درگاهی مدیرجوان و پرتلاش سازمان حفظ نباتات و تامین به موقع اعتبارات این هجوم کم اثر و به نوعی دفع شد.

این سطح از هجوم ملخ های ویرانگر به دلیل بارندگی های فراوان بهاری و رطوبت مناسب زمین و همچنین رویش سبزینه در مناطق جنوبی کشور بود.آخرین خبرها حاکی است که به همان دلایل اقلیمی مهاجرت بقایای این آفت به کشورهایی همچون پاکستان و افغانستان در حال انجام است که نگرانی های فراوان مردم و مسئولان را کاهش داد؛ با اینکه این مهاجرت در حال وقوع است اما به دلیل تخم گذاری ملخ ها در کوهپایه ها و حاشیه مناطق کشاورزی باید مواظب تولیدمثل ، رشد و نمو مجدد آنان حتی به مقدار کم بود لذا موضوع باید از سوی سازمان حفظ نباتات همچنان جدی تلقی شده و پیگیری شود.

اهمیت این تهاجم طبیعی تا آنجا بود که رئیس جمهور در سخنان مفصل و سیاسی خود درباره مسائل مسائل عمده کشور در بجنورد 98.4.23 به بحث ملخ ها نیز پرداخت ؛ گفتنی است که فائو نیز به کاهلی و کم توجهی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در مبارزه جدی با این آفت اذعان کرده است.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه ملخ‌های صحرایی، ایران را به مقصد هند و پاکستان ترک کردند، گفت: کوتاهی عربستان در مبارزه با این ملخ‌ها مشخص شد و فائو نیز این امر را تائید کرد.

 

محمدرضا میر با بیان اینکه خوشبختانه هجوم آفت ملخ صحرایی به کشور به پایان رسیده است، گفت: فاز اول این ریزش به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه مقصد اصلی این ملخ‌ها، هندوستان و پاکستان است، افزود: این ملخ‌ها کشور ما را به مقصد این کشور ترک کردند و در دی و بهمن ماه، دوباره به کشور ما برمی گردند و فاز بعدی حمله آنها آغاز می‌شود.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: هر چقدر کشورهای عربی مانند عربستان، یمن و عمان، با این ملخ‌ها مبارزه خوبی انجام ندادند و کشور ما را درگیر کردند، ما مبارزه خوبی با آنها داشتیم و کشورهای هند و پاکستان کمتر درگیر خواهند بود و بدین ترتیب هر چقدر این دو کشور خوب مبارزه کنند، در دی و بهمن ماه چالش کمتری خواهیم داشت.

میر با اشاره به اینکه ۵۹ کشور دنیا درگیر مبارزه با این ملخ‌ها هستند، گفت: ما در سطحی معادل ۷۴۲ هزار و ۱۳۷ هکتار، با این آفت در ۹ استان جنوبی کشور مبارزه کردیم؛ به نحوی که تعداد ریزش ها تا حدود ۱۰ روز قبل که آخرین ریزش اتفاق افتاد ۱۷۳ مورد بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز مبارزاتی که انجام می‌شود، با پوره های این ملخ‌ها و نسل های بعدی آنها است.

میر درباره ۲۰ میلیارد تومان اعتباری که قرار بود برای مبارزه با ملخ ها اختصاص یابد نیز، گفت: ۱۰ میلیارد تومان از این اعتبارات، در اختیار ما قرار گرفت و در مجموع، ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با این آفت اختصاص داده شد که در اختیار ما قرار گرفت؛ ضمن اینکه هیات دولت قول داده هر چقدر اعتبار لازم باشد، در این زمینه در اختیار سازمان قرار دهد.

وی با بیان اینکه ملخ های صحرایی به تولیدات کشاورزی، زراعی و باغی کشور آسیبی وارد نکردند، افزود: خسارت این ملخ ها در حد بسیار جزئی و می‌توان گفت که صفر بود.

میر درباره نظر نهایی فائو درباره سهل انگاری برخی کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی در مبارزه با ملخ های صحرایی و ورود آن به ایران، ادامه داد: فائو تلویحاً این مساله را پذیرفت که عربستان در این زمینه کوتاهی کرده و آنطور که باید و شاید مبارزه انجام نداده است؛ بر همین اساس، ما نیز اعتراض خود را در این زمینه اعلام کرده ایم؛ اما اینکه چگونه بخواهند با آنها برخورد کنند اطلاعی نداریم.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت