چهارشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۸

 

مبارزه با کرم خراط گردو در دستورالعمل های به باغی!

 

 

kharat

معاون امور تولیدات باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بر تدوین دستورالعمل های به باغی و فعالیت قرنطینه داخلی برای افزایش آگاهی مردم و بهره برداران و استفاده از شرکت های دانش بنیان برای مهار آفت کرم خراط گردو تاکید کرد.

مهندس محمد علی طهماسبی در نشست هم اندیش مدیریت کنترل آفت کرم خراط گردو با بیان این که دستورالعمل های تغذیه نیز باید به روز و به صورت منطقه ای تدوین شود، گفت: تغذیه درختان گردو باید متناسب با اقلیم و خاک مناطق تهیه شود.

وی در عین حال قرنطینه داخلی را ابزار قانونی در دست سازمان حفظ نباتات دانست و اذعان داشت: قرنطینه داخلی مهم تر از قرنطینه خارجی است و از این طریق می توان برای دریافت اعتبارات، اطلاع رسانی در حوزه آفات و بیماری های گیاهی و افزایش آگاهی مردم در زمینه کرم خراط گردو بهره برد.

طهماسبی حفظ دارایی های مردم و کشاورزان را از وظایف مسوولان بخش کشاورزی عنوان و تصریح کرد: سازمان حفظ نباتات کشور باید در سطح ملی و استانی برای مهار آفت و بیماری ها وقت و انرژی بگذارد و تجربه نشان داده که هرگاه این سازمان دقیق و به موقع در زمینه مبارزه با آفات و بیماری ها ورود پیدا کرده، موفق بوده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: با وجود بارندگی های اخیر، کانون کوبی توسط سازمان حفظ نباتات در مهار آفات موثر بوده است.

وی در عین حال رفتارشناسی در زمینه آفات و همچنین کرم خراط را ضروری خواند و گفت: با تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، رفتار آفات نیز در حال تغییر است و شناسایی تغیییر رفتار به مهار آفات کمک می کند.

طهماسبی ادامه داد: یکی از راهکارهای مبارزه با آفت کرم خراط استفاده از فرمون ها است و شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید فرمون می توانند موثر باشند.

وی در عین حال بر استفاده از کارشناسان خارجی برای آموزش کارشناسان و باغداران به منظور مهار آفت کرم خراط تاکید کرد.

 

رییس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه ۴۵ درصد سطح زیر کشت باغات گردو در ۲۵ استان کشور درگیر آلودگیکرم خراطشده است خواستار همکاری متولیان بخش باغبانی و باغداران برای مبارزه با این آفت شد.

 

 

محمد‌رضا درگاهی، رییس سازمان حفظ نباتات، در نشست هم‌اندیشی مدیریت کنترل کرم خراط گردو اظهار داشت: به علت تغییرات اقلیمی و بالا رفتن گرمای کره زمین و قرار گرفتن ایران بر روی کمربند خشکسالی دنیا، رفتار آفات متفاوت شده و اکنون با طغیان آفت کرم خراط گردو در کشور روبرو شده ایم که زنگ خطر را به صدا در آورده است.
وی با بیان این‌که باغات گردو در ۲۵ استان و ۱۵۲ شهر کشور دچار آلودگی آفتکرم خراطشده است، تصریح کرد: سطح باغات گردو در کشور ۱۳۰ هزار هکتار است و حدود ۵۶ هزار هکتار از این سطح باغات آلوده به آفتکرم خراطشده است.
درگاهی عدم توجه کافی باغداران به بخش فنی باغات و احداث باغات مدرن گردو را از مشکلات موجود در زمینه مبارزه با کرم خراط دانست.
وی گفت: هدف این هم اندیشی تدوین برنامه، تصمیم گیری و ارایه راهکارهای مناسب بخش باغبانی استان های باغبانی کشور به منظور کنترل آفت و اصلاح باغات گردو است.
در این هم اندیشی، کارشناس دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکهکرم خراطاز ۷۴ گونه گیاهی تغذیه می کند، اذعان داشت: این آفت علاوه بر درختان گردو می تواند درختان سیب، گلابی، آلو، گیلاس، زیتون، انار و انگور را تحت تاثیر آلودگی قرار دهد.
محمد عصار افزود: استان های قزوین، تهران، قم، همدان، خراسان رضوی از جمله استان های آلوده گزارش شده اند.
وی نصب تله‌های فرمونی در باغات، انسداد مدخل دالان های لارو بر روی تنه و شاخه های اصلی، استفاده از سیم مفتولی برای مبارزه با لارو کرم خراط، هرس سر شاخه ها و شاخه های آلوده را از راهکارهای مبارزه با این آفت برشمرد.

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت