سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸

تعطیلی ۴۷کارخانه براثر واردات‌ بی‌رویه افزودنیهای دامی!

 

fosfat

طبق گزارشی که دبیر مجمع تولیدکنندگان  دی و منوکلسیوم فسفات داده است، در پی تخصیص حدود ۴۰میلیون یورو به محصول نهایی یکی از مکملهای دامی (منو کلسیم فسفات)، ۱۲۰هزار تن تولید داخلی این مکمل با گردش مالی ۷۲۰میلیارد تومان به طور کامل از بین خواهد رفت.

به عبارتی، تخصیص ارز دولتی به این محصول، موجب ورود کالاهای مشابه داخلی با قیمتی به شدت ارزان شده و تولید داخلی به دلیل رانتی که دولت در اختیار واردکنندگان و تولیدکنندگان خارجی قرارداده، آسیب جدی دیده است. چنانچه در همین زمینه ۴۷کارخانه با ۷۰۰۰کارگر به کام تعطیلی رفته است.

همان طور که‌اشاره شد تخصیص این ارز به واردکنندگان، رانت گسترده‌ای ایجاد کرده و صرفا در همین یک حوزه، حدود ۳۰۰میلیارد تومان (مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰تومانی و ارز نیمایی) یارانه ارزی به جیب واردکنندگان این بخش رفته است؛ ضمن اینکه توقف تولید کلسیم فسفات در داخل نیز ۱۵۰میلیارد تومان ضرر برای تولید‌کننده داخلی ایجاد کرده است.

بر همین اساس، اگر سود ۳۰۰میلیارد تومان ناشی از رانت ارزی را در کنار زیان ۱۵۰میلیارد تومانی تولیدکنندگان از تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی به واردات محصولات نهایی داروهای دامی بگذاریم، متوجه می‌شویم که حدود ۴۵۰میلیارد تومان (بدون احتساب ۷۲۰میلیارد گردش مالی شرکت‌های تعطیل شده) به منافع ملی آسیب وارد شده است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت