پنجشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸

از اصلاح قیمت نان تا کاهش قیمت برنج در بازار

nana

قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت گفت:سناريوهاي مختلفي تدوين شده تا چرخه گندم، آرد و نان کشور اصلاح قيمت شود؛ البته اين اصلاح نرخ به نوعي صورت خواهد پذيرفت که مصرف‌کننده دچار شوک قيمتي نشود.

حسين مدرس خياباني از تدوين سناريوهاي اصلاح قيمت نان از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: سناريوهاي مختلفي تدوين شده تا چرخه گندم، آرد و نان کشور اصلاح قيمت شود؛ البته اين اصلاح نرخ به نوعي صورت خواهد پذيرفت که مصرف‌کننده دچار شوک قيمتي نشود.قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اين اساس هدف دولت اين است که هم کارخانجات آرد، هم نانوايي‌ها و نيز آسيابان‌هاي کشور به گونه‌اي در اين چرخه اصلاحي حرکت کنند که اگر نواقصي در آن وجود دارد، برطرف شده و اصلاحات قيمت به نحوي صورت گيرد که به يک عدد شفاف براي قيمت نان دست يابيم که همه تکليف خود را بر اساس آن بدانند؛ بنابراين در سناريوهاي مختلفي که براي اين منظور طراحي شده، همه جوانب موضوع در نظر گرفته شده است و به طور قطع، منافع مردم، نانوايان، آسيابان و کارخانجات آرد در آن به صورت همزمان لحاظ خواهد شد.

وي تصريح کرد: تمام هدف دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که اين اصلاح قيمتي را به نحوي انجام دهد که قيمت نهايي نان با آنچه که هم اکنون اعمال مي‌شود، فاصله زيادي نداشته باشد؛ بلکه بتوان با اصلاح ساير شاخص‌هاي اثرگذار در قيمت نان همچون انرژي و ماليات و ساير شاخص‌هاي مختلفي که سهم آنها در قيمت نان، غالب است، فشار کمتري را به مردم وارد کرد و کمترين شوک قيمتي را براي مصرف‌کنندگان به دنبال داشت. به هر حال سناريوهاي مختلفي مطرح است.

به گفته مدرس خياباني، نان يک کالاي متفاوت از ساير کالاهاي اساسي است و حتماً بايد وزارت صنعت، معدن و تجارت براي اينکه تصميم عقلايي در رابطه با تغيير قيمت آن اتخاذ نمايد، تمام جوانب کار را در نظر بگيرد تا آرامش بازار را حفظ کند؛ به همين منظور بايد با ساير دستگاه‌ها از جمله وزارت کشور هماهنگي لازم صورت گيرد. تلاش ما اين است از ميان سناريوهاي طراحي شده، آن روشي انتخاب شود که تبعات کمتري براي مصرف‌کننده داشته باشد و در عين حال، چرخه گندم، آرد و نان مصرفي مردم نيز اصلاح شود.قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: دولت در موضوع نان، گندم و آرد يارانه هنگفتي را مي‌پردازد و نان کالايي حساس به شمار مي‌رود که چند سال است قيمت آن افزايش رسمي نداشته است؛ اما به هر حال همچنان نانوايان آزادپز هم مشغول به فعاليت هستند و در استان‌هاي مختلف، سهم آنها متفاوت است؛ بنابراين همه چرخه بايد متناسب با هم کار کنند تا بتوان نتيجه مطلوبي گرفت.

وي تاکيد کرد: همه سناريوهاي مرتبط با تغيير قيمت نان تدوين شده و همه اعداد و ارقام در اين رابطه دقيق است؛ اما اگر به اين جمع بندي برسيم که دولت لازم است در اين حوزه يارانه بپردازد و شوک قيمتي به اقشار متوسط و پايين جامعه آسيب وارد خواهد آورد، به گروه ضعيف جامعه يارانه خواهيم داد. اما اکنون بايد منتظر جمع بندي نظرات کارشناسي در خصوص قيمت نان بود ولي بايد تاکيد کرد که جاي هيچ‌گونه نگراني نيست.

با توجه به اینکه فصل برداشت برنج در کشور آغاز شده، اعتقاد ما بر این است که توان تولید برنج داخلی، کاملاً می‌تواند بازار را تنظیم کند و بر همین اساس، با شروع فصل برداشت قیمت برنج در خرده‌فروشی‌ها رو به کاهش است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت