پنجشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸

توقف واردات یا اجازه صادرات؟!

 

Dam zende

 

رییس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران، با بیان این‌که ۳۶۰هزار راس دام سبک و سنگین در کشور انباشت شده است، گفت: دولت یا باید واردات را متوقف کند، یا اجازه صادرات بدهد.

 

سید احمد مقدسی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، با بیان این‌که ۳۶۰ هزار راس دام در کشور انباشت شده است، گفت:حدود ۶۰ هزار راس دام سنگین و ۳۰۰ هزار رأس دام سبک در کشور وجود دارد که آماده عرضه به بازار هستند؛ اما مشتری ندارند.
وی با اشاره به این‌که تولیدکنندگان در حال زیان هستند، از واردات بی رویه گوشت و دام زنده توسط دولت انتقاد کرد و افزود: دولت نه واردات را متوقف می کند؛ نه اجازه می دهد ما محصول خود را صادر کنیم.
این فعال بخش خصوصی ادامه داد: زمانی که وضعیت تولید داخل مناسب است؛ چرا باید دولت این همه اقدام به واردات کند؟ اگر هم می خواهند نیاز کشور را از این طریق تامین کنند، اجازه بدهند تولیدکنندگان محصول خود را صادر کرده تا دچار زیان نشوند.
مقدسی درباره اینکه واردات گوشت و دام زنده به منظور تنظیم بازار گوشت قرمز انجام شده و هنوز هم قیمت این کالا در بازار کاملا متعادل نیست، افزود: قیمت برای تولیدکننده کاهش یافته؛ اما اگر برای مصرف کنندگان این اتفاق رخ نداده، مسئولیت با دستگاه های نظارتی است که در این رابطه ورود نمایند، به نحوی که دلایل این فاصله قیمتی را بررسی و آن را کنترل کنند.
وی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم گوساله نر، حدود ۱۰ هزارتومان برای تولیدکنندگان کاهش یافته است، ادامه داد: دولت باید تدبیری برای این امر در نظر بگیرد.

 

دولت با کامیون‌داران مذاکره کند

 

مقدسی در بخش دیگری از سخنان خود به عدم همکاری کامیون ها در حمل نهاده های دامی اشاره و اضافه کرد: جنس خریده و ترخیص شده؛ اما به دلیل عدم همکاری کامیون‌داران، امکان حمل آن وجود ندارد.
وی با بیان این‌که حدود دو ماه قبل، کامیون داران برای حمل هر کیلوگرم نهاده بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ تومان دریافت می کردند، افزود: در حال حاضر آنها برای حمل هر کیلوگرم نهاده، به دریافت کمتر از ۲۶۰ تا ۳۰۰ تومان رضایت نمی‌دهند و درخواست مبالغی تحت عنوان پشت بارنامه می‌کنند.
مقدسی با اشاره به اینکه این مساله، قیمت تمام شده تولید را افزایش داده است، افزود: دولت باید با کامیون داران مذاکره کند تا این چالش برطرف شده و تولیدکنندگان گرفتار نشوند.

 

سلطانی از کاهش ۱۳ درصدی قیمت دام زنده در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت گوشت در اکثر نقاط کمتر از ۱۰۰ هزار تومان است.

 

سعید سلطانی، مدیر‌عامل اتحادیه دامداران کشور، ‌نیز با اظهار بی‌اطلاعی نسبت به قاچاق دام اظهار کرد: با توجه به آنکه اولویت اصلی تنظیم بازار داخل است، از این رو مسؤولان ذی‌ربط باید جلوی قاچاق را بگیرند تا بازار ساماندهی شود.
وی با اشاره به این‌که کمبودی در عرضه دام زنده نیست، افزود: بنابر آمار قیمت دام زنده و لاشه به سبب ازدیاد عرضه نسبت به اسفند ۹۷ کاهش چشمگیری داشته به طوریکه برخی استان‌ها اعلام آمادگی کردند که دام روی دستشان مانده است.
سلطانی با اشاره به این‌که مشکلی در عرضه دام عید قربان نداریم، بیان کرد: بنابر مکاتبات صورت گرفته در نظر داریم که با عرضه مستقیم دام از سودجویی عوامل واسطه و دلالان جلوگیری کنیم.

 

مدیر عامل اتحادیه دامداران با بیان این‌که قیمت گوشت و دام زنده ۱۲ تا ۱۳ درصد در بازار کاهش یافته است، گفت: هم اکنون قیمت گوشت در اکثر نقاط کمتر از ۱۰۰ هزار تومان است، در حالیکه در ایام پایانی سال گوشت با نرخ بالای ۱۲۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شد. وی متوسط قیمت دام زنده سبک را ۳۶ هزار و دام سنگین را ۳۱ تا ۳۴ هزار تومان اعلام کرد.
سلطانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دام زنده در آستانه عید قربان دور از انتظار نیست، بیان کرد: با توجه به ازدیاد تقاضا برای خرید دام زنده در روز عید قربان بدیهی است که دلالان با سوء استفاده از شرایط بازار قیمت را مقطعی افزایش می‌دهند.
این مقام مسؤول ادامه داد: هم اکنون دلالان و واسطه ها، دام را به منظور عرضه در عید قربان خریداری و نگه داری کردند تا بتوانند با قیمت‌های بالایی در بازار به فروش رسانند.
وی در پایان با انتقاد از عرضه دام زنده با نرخ بالای ۴۲ هزار تومان در بازار بیان کرد: همه ساله بسیاری از عوامل واسطه جیب خود را برای عید قربان دوختند، از این رو با عرضه مستقیم در میادین در نظر داریم که حلقه‌های واسط را از بین ببریم.

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت