سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸

وضعیت تامین غذا در کشور برغم تحریم ها از هر زمانی بهتر است

 

hojatiii

وزیر جهاد کشاورزی در چهارمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن تشکر از تلاش محققان این بخش گفت: باید تلاش کنیم در چارچوب ظرفیت های زیست محیطی و آب موجود در کشور از طریق تحقیقات و افزایش بهره وری، محصولات بیشتری تولید کنیم.

مهندس محمود حجتی با بیان این که ظرفیت های زیادی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: این ظرفیت ها از طریق تحقیقات به ویژه در حوزه بذر می تواند بسیاری از مشکلات بخش کشاورزی را حل کند.

وی افزود: در سال های قبل به طور متوسط هفت رقم جدید گیاهی از سوی موسسه های تحقیقاتی بخش کشاورزی معرفی می شد، اما امسال ۵۱ رقم جدید تولید شده که رکورد محسوب می شود.

وزیر جهاد کشاورزی در عین حال بر انتقال یافته های جدید تحقیقاتی به مزارع و کشاورزان از طریق آموزش و ترویج تاکید کرد و گفت: ما نتوانستیم یافته های تحقیقاتی را آن طور که باید به عرصه های کشاورزی انتقال دهیم.

وی در عین حال از بخش تحقیقات و محققان حوزه کشاورزی خواست به مشارکت در قراردادها با بخش خصوصی بیشتر توجه و در عین حال روش های جدیدی را برای کمک به تولید طراحی کنند.

حجتی ادامه داد: تمام عرصه های کشاورزی باید تبدیل به مراکز رشد شود و فواید این اقدام، به بخش تحقیقات و مردم می رسد.

وی بر افزایش تعامل بخش تحقیقات به طور مستقیم یا غیر مستقیم با دنیا تاکید ورزید و تصریح کرد: کارهای تحقیقاتی را نباید از صفر شروع کرد بلکه می توان از سایر تجربیات که در داخل و یا خارج صورت گرفته استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایرانیان مقیم خارج نیز از توانایی ها و دانش و دسترسی های زیادی برخور دارند که می توان از طریق تعامل به این توانایی ها برای حل مشکلات بخش کشاورزی استفاده کرد.وی اظهار داشت: امروز به رغم وجود تحریم ها، وضعیت کشور در تامین غذا از هر مقطعی بهتر است به طوری که هم اکنون بیش از ۳ میلیون تن کالای اساسی کشاورزی در بندر امام خمینی (ره) موجود است.

حجتی افزود: ما در حوزه روغن و نهاده های واسطه ای که عمدتا مربوط به خوراک دام و طیور هستند وابستگی داریم که خوشبختانه هم اکنون این محصولات با وجود تحمیل هزینه های اضافی ناشی از تحریم، در کشور به وفور وجود دارد.

وی با بیان این که کشور در عمل با تحریم غذا و دارو روبرو است، اذعان داشت: آمریکایی ها ژست های بشر دوستانه می گیرند در حالی که فشار تحریم آنها بر مردم است، زیرا ارزی که در اختیار داریم را نمی توانیم برای خرید و تامین غذا مبادله کنیم و هزینه های گزافی برای این مبادله به کشور تحمیل می شود که بر قیمت غذا تاثیر گذار است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه گاهی برخی در کشور قیمت محصولات تولید شده در داخل را که با ارزی که قیمت آن به صورت کاذب پایین نگه داشته شده با قیمت محصولات وارداتی که به پشتوانه یارانه ها و حمایت های فراوان تولید می شود، مقایسه می کنند و خواستار واردات هستند.

وی افزود: امروز با توجه به شرایط خاصی که در آن قرار گرفته ایم و افزایش قیمت دلار، صادرات محصولات کشاورزی افزایش یافته و شاهدیم برای جلوگیری از کمبود در بازار داخلی، محدودیت هایی را برای صادرات برخی محصولات کشاورزی گذاشته اند و از این رو ما پیشنهاد کردیم به جای سرکوب قیمت ها و یا محدودیت های صادراتی، عوارض صادراتی تعیین شود.

حجتی با اذعان به این که امروزه به دلیل محدودیت های اقلیمی و تغییرات آب و هوایی، افزایش جمعیت و رفاه، امنیت غذایی اهمیت بیشتری در دنیا پیدا کرده است، تصریح کرد: با وجود مسایل سیاسی و محدودیت های اقتصادی که بدخواهان و کشورهای سلطه گر وارد می کنند، اهمیت تامین غذا چندین برابر شده است.

وی ادامه داد: در دنیا به تامین غذا توجه زیادی می شود به طوری که آمریکا تلاش می کند غذای مورد نیازش را خود حتی به قیمت تخریب محیط زیست تولید کند.

حجتی گفت: در چنین شرایطی ترکیه نیز سالانه بیش از ۱۵ تا ۱۷ میلیارد دلار یارانه به بخش کشاورزی تزریق می کند تا کشاورزان بتوانند به فعالیت های شان ادامه دهند و این نشان می دهد که دنیا امروز چگونه با موضوع تامین غذا برخورد می کند.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت