جمعه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۸

اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با 1.7 میلیارد دلار فاینانس چینی

salehi

مدیرعامل موسسه جهاد نصر گفت: برای اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی فاز ۲ طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به ۱.۷ میلیارد دلار فاینانس خارجی نیاز است که در این زمینه مذاکراتی با کشور چین انجام شده است.

محمدجواد صالحی‌نژاد در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته دولت، با اشاره به مسوولیت موسسه جهاد نصر در اجرای طرح احیای اراضی ۵۵۰ هزار هکتار از دشت‌های خوزستان و ایلام با مصوبه هیات دولت، اظهار کرد: سال گذشته، فاز اول این طرح به وسعت ۲۹۵ هزار هکتار در ۲۰ شهرستان استان خوزستان و ۳ شهرستان استان ایلام به بهره‌برداری رسید و تحویل بهره‌برداران شد.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در قالب فاز نخست این طرح، گفت: اجرای زهکش‌های زیرزمینی در سطح ۱۸۳ هزار هکتار از اراضی، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سطح ۱۹۸ هزار هکتار، تسطیح و یکپارچه‌سازی و هندسی سازی اراضی در سطح ۱۹۷۶۰۰ هکتار و اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در سطح ۲۹۵ هزار از جمله اقداماتی بود که در قالب فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام انجام شد.

افزایش ۳ میلیون تن تولیدات کشاورزی با اجرای فاز نخست طرح

مدیرعامل موسسه جهاد نصر با اشاره به اثربخشی فاز نخست این طرح، تصریح کرد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ با وجود خشکسالی‌های سال قبل و نیز بروز سیلاب‌های اواخر پارسال و اوایل امسال، میزان تولیدات کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام بیش از ۳ میلیون تن افزایش یافت.

صالحی نژاد ادامه داد: قطعا با اجرای عملیات آموزشی و ترویجی و نیز اصلاح خاک در سال آینده، میزان تولیدات افزایش بیشتری خواهد یافت.

وی، پیش‌بینی کرد میزان تولیدات کشاورزی در افق طرح به میزان ۹.۵ میلیون تن و درآمد سالانه کشاورزان ۱۶ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر با اشاره به پاکسازی ۵۰ هزار هکتار از اراضی مین‌گذاری شده و به زیر کشت رفتن آن در فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، گفت: اجرای این طرح باعث مهاجرت معکوس به شهرهای آبادان، خرمشهر، دشت عباس، عین خوش و فکه شد و در طول اجرای آن بیش از ۹ هزار فرصت شغلی جدید به وجود آمد که ۸۵ درصد آن مربوط به نیروهای بومی بود.

وی، تقویت تعاونی‌های تولید و ارتقای امنیت مرزها به دلیل رونق تولید را از دیگر اهداف اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: از ۳ هزار دستگاه ماشین‌آلاتی که در این طرح به کار گرفته شدند، ۵۵۰ دستگاه، ماشین‌آلات تخصصی بود که پیش از این، از خارج وارد می‌شد اما با حمایت موسسه جهاد نصر بیش از ۳۰۰ دستگاه آن در داخل تولید شد.

صالحی نژاد درباره فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نیز گفت: دولت در اوایل سال ۹۶ مصوبه‌ای را برای اتمام طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به تصویب رساند که در آن مقرر شد چند اقدام انجام شود.

وی، رعایت توازن و عدالت اجتماعی در همه مناطق خوزستان را از الزامات اجرای فاز ۲ این طرح برشمرد و تصریح کرد: احداث شبکه‌های اصلی و فرعی آبیاری و زهکشی در ۲۵۵ هزار هکتار از اراضی در مدت ۴ سال، طراحی نظام بهره‌برداری، ایجاد تشکل‌های آب بران و رعایت الگوی کشت از دیگر اقداماتی است که می‌بایست در فاز ۲ طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اجرا شود.

۱.۷ میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرای فاز ۲ طرح

مدیرعامل موسسه جهاد نصر، تامین منابع مالی این طرح را علاوه بر منابع عمومی دولت از محل صندوق توسعه ملی و نیز تسهیلات و فاینانس خارجی ذکر کرد و افزود: برای اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی به ۱.۷ میلیارد دلار فاینانس خارجی نیاز است که در این زمینه مذاکراتی با کشور چین انجام شده است.

صالحی نژاد با اشاره به تخصیص آب برای این اجرای فاز دوم طرح از سوی وزارت نیرو، گفت: وزارت نیرو موظف به اجرای شبکه‌های اصلی و خطوط انتقال آب به طول ۴۲۹ کیلومتر شده است که برای این منظور، ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

وی، تصریح کرد: احداث شبکه‌های فرعی آبیاری در سطح ۲۵۵ هزار هکتار، زهکش‌های زیرزمینی در سطح ۱۹۷ هزار هکتار و نیز تجهیز و نوسازی ۱۹۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی نیز بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است که برای آن اعتباری معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

کاهش ۵۶ درصدی ریزگردهای خوزستان

مدیرعامل موسسه جهاد نصر در بخش دیگری از سخنانش، با بیان اینکه ۷۰ درصد ریزگردهای خوزستان منشا داخلی دارد، درباره اقدامات صورت گرفته برای مهار این پدیده، اظهار کرد: در سال ۹۵ به دنبال خشکسالی‌های متوالی یک دهه قبل که باعث خشک شدن تالاب‌های اصلی و شور شدن اراضی استان خوزستان شده بود، به وزارت جهاد کشاورزی ماموریت داده شد تا در ۳ بخش مطالعات، تامین و انتقال و توزیع آب به عرصه‌های بحرانی گرد و غبار و نیز عملیات بیولوژی و تثبیت اقداماتی انجام دهد.

صالحی نژاد، خاطرنشان کرد: بر این اساس، ۷ کانون بحرانی در سطح ۳۵۰ هزار هکتار تشخیص داده شد که بحرانی‌ترین آن‌ها کانون ۴ بود.

وی با اشاره به مرطوب‌سازی ۱۴ هزار هکتار از تالاب‌های خوزستان، گفت: با اقدامات صورت گرفته، اثر ریزگردها در سطح منطقه ۵۶ درصد کاهش یافته است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت