سه شنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

 صادرات جوجه یک روزه تخم گذار ، سهل ممتنع

 

زندیهه

 

پایگاه اخبار سبز ایران- درج مطلب جوجه یک روزه ، صادرات یا ریختن به چاه ، کدامیک؟ ، انعکاس های زیادی در پی داشت به نظر می رسد این مطلب کوتاه و مختصر حساسیت های لازم را برانگیخت. دکتر زندیه مدیرعامل شرکت مرغک که تامین کننده حداقل 70 درصد جوجه یک روزه مرغ تخمگذار کشور از نژاد معتبر "های لاین" (hyline) است در تماس با خبرنگار ما با اشاره به مصاحبه که در حاشیه نمایشگاه دام طیور انجام داده بود یادآور شد:

این بحران را در همان زمان طی مصاحبه ای با صدا و سیما با مسئولان مرتبط در دولت در میان گذاشتم و پیشاپیش خواستار رفع موانع صادرات شدم ، ایشان گفت : برای حمایت از تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در مواقعی که بازار داخل کشش لازم را ندارد و با مازاد تولید مواجهیم ، دولت باید مجوزهای صادرات را سریعا" صادر کند و موانع و مشکلات را برطرف نماید .

وی خاطر نشان کرد: صادرات زمانبندی شده برای تنظیم بازار داخل جزء جدائی ناپذیر حمایت از تولید داخل است .

دکتر بهراد زندیه مدیرعامل شرکت مرغک به خبرنگار ما گفت : دولت با تحلیل از واقعیتها و با توجه به مازاد تولید جوجه یک روزه تخمگذار، برای صادرات جوجه یک روزه مجوز داده است با این شرط که با نرخ نیمایی در مقابل هر قطعه جوجه یک روزه تخمگذار ، صادرکننده یک دلار و 8 سنت بازگرداند ؛ این در حالی است که بطور مثال کشور افغانستان بابت هر قطعه جوجه یک روزه تخمگذار فقط 4 هزار و 500 تومان بصورت ریالی پرداخت می کند .

 

با این شرایط چگونه می شود صادر کرد ؟ اگر قرار باشد که ما برای هر قطعه جوجه و با احتساب نرخ نیمایی حدود 10 هزار تومان پرداخت کنیم بهتر آن است که صادراتی انجام ندهیم چونکه پیمان سپاری با این نرخ ارز دور از واقعیت بازارهای صادراتی منطقه است . اینگونه مجوزها سهل ممتنع هستند.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت