سه شنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۸

توسعه گلخانه ها راه حل پدیده تغییر اقلیم

 

TAHMASEBI

محمدعلی طهماسبی در یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران با اشاره به اهمیت نقش توسعه گلخانه ها در رونق تولید و ایجاد اشتغال اظهار کرد: تغییر اقلیم در کشوراتفاق افتاده و باید در روش تولید محصولات کشاورزی تغییر ایجاد شود. بخش کشاورزی بخشی چند وجهی است و با صنعت ، خدمات، بازرگانی و تولید ارتباط دارد.

طهماسبی با بیان این که در گلخانه ها تنش های محیطی کاهش می یابد، تصریح کرد: ایران در زمینه سازه ها و تجهیزات گلخانه ای جزو کشورهای صادر کننده است و در این زمینه کمترین وابستگی وجود دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تنها در فضای هیبرید برای کشت گوجه فرنگی، فلفل، خیار و فلفل قرمز به بیش از ۷۰۰ میلیون بذر برای شب عید نیاز است، افزود: در این بخش ظرفیت خوبی وجود دارد و دولت هم برای ایجاد و توسعه گلخانه ها تسهیلات مناسبی را پرداخت می کند.

وی ادامه داد: در سال جاری پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات برای احداث گلخانه ها در کشور در نظر گرفته شده که سود آن با توجه به نوع طرح، برای مناطق کم برخوردار ۷ درصد و برای مناطق برخوردار ۹ درصد تعیین شده است.

طهماسبی تاکید کرد: لازمه توسعه حوزه باغبانی، ورود بخش های خصوصی و غیر دولتی، تشکل ها و اتحادیه ها به عرصه فعالیت های مختلف امور مرتبط با کشاورزی و واگذاری امور تصدی گری است.

وی یکی از اولویت‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی را توسعه گیاهان دارویی کم آب بر در کشور بیان کرد و افزود: گل محمدی، آویشن، زعفران و زرشک از نمونه های گیاهان دارویی و مورد حمایت است که تولیدکنندگان آنها می توانند از تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ مدنظر بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: زمینه رویش و توسعه کشت انواع گیاهان دارویی در کشور فراهم است و در صورت توجه به آن و توسعه کشت این گونه گیاهان، می توان برای اشتغال، تولید و صادرات بیشتر بسترسازی کرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش میزان تابش و همچنین افزایش تبخیر آب در کشور تاکید کرد: هم اکنون کشت پسته در حال مهاجرت از مرکز کشور به سمت غرب و شمالغرب کشور است و در مناطقی مثل حوضه دریاچه ارومیه و استان‌هایی همچون آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل کشت می شود.

یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران به همت انجمن علوم باغبانی ایران و دانشگاه ارومیه با شعار توسعه باغبانی نوین، پتانسیل نهفته و کارافرینی پایدار در محل پردیس دانشگاه ارومیه واقع در کیلومتر ۱۱ جاده سرو شهرستان ارومیه با هدف ارتقا و توسعه علوم باغبانی از ۴ تا ۷ شهریور ماه سال جاری در شهرستان ارومیه در حال برگزاری است.

تولید و فیزیولوژی گیاهان باغبانی، به نژادی، بیوتکنولوژی و کشت بافت، فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت، مدیریت تنش های زیستی و غیرزیستی، آبیاری، تغذیه و کشت های بدون خاک، مدیریت تولیدات گلخانه ای، فضای سبز و باغبانی شهری، کشت و فرآوری گیاهان دارویی، باغبانی ارگانیک و تولید محصولات سالم، مدیریت بازاریابی و فروش محصولات باغبانی از محورهای برگزاری این کنگره علمی است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت