پنجشنبه, ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

الگوی کشت؛ چشم اسفندیار تنظیم بازار در محصولات کشاورزی

وزیر، لایحه خاک خورده الگوی کشت را برای تصویب به مجلس بدهد

 

ansari

زمان زیادی به پایان کار دولت دوازدهم باقی نمانده است. بخشی از وقت باقی مانده خواهی نخواهی و به دور از تعارف صرف جابجایی های متداول برای تاثیرگذاری در انتخابات دوره دهم مجلس در چند ماه آینده و بخشی نیز به جمع و جور کردن و چیدمان برای انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری خواهد گذشت. گرچه پیمانه 8 ساله دکتر حسن روحانی پر شده اما چسبندگی سیاست در خلاء احزاب، بقایای دولت دوازدهم را به صرافت یارگیری و معرفی کاندیدایی در همان مسیر با همان نوع تفکر خواهد انداخت.

در این میان وضعیت وزارت جهاد کشاورزی در هر دوی این صحنه های سیاسی به دلیل طیف گسترده جمعیتی در سراسر کشور و در عرصه تولید متفاوت از سایر وزارتخانه هاست، بنابراین عمل گرایی موجود در تولید، سرکشی ها، افتتاح ها و بازدیدها بیش از آنچه که بوده است سمت و سوی سیاسی و انتخاباتی به خود خواهد گرفت.

نمی توان گفت حجتیِ عملگرا سیاسی نیست، گرچه کمتر به طور مستقیم چون دوره اصلاحات در سیاست و موضوعات سیاسی وارد شده است اما گرایشات سیاسی خاص خود را دارد و بیش از آنکه در گفتار به این گرایشات اشاره کرده باشد در کردار و عمل آنها را دنبال کرده است. به هر حال باید گفت شرایط خاص حاصل از تحریم ها و بازرگانی کلان برای کشاورزی تا آنجا سیاسی و حساس شد که با حمایت رئیس جمهور- علیرغم اینکه مایل بود یک وزارت بازرگانی مستقل را به مجلس معرفی کند و نشد- بخش بازرگانی کشاورزی در مغایرت با اصل 16 قانون موسوم به انتزاع یا افزایش بهره وری، فعلا به مدت 2 سال به وزارت صمت واگذار شد.

غرض از این مقدمه طولانی این است که بگویم با این حال بسیاری از صاحب نظران اقتصاد سیاسی کشاورزی و دولتمردان پیشین کشاورزی بر این باورند که درد بی درمان تنظیم بازار داخلی و خارجی محصولات کشاورزی و فراورده های دامی و پیوند درونی این دو بخش و حتی آبزیان، بر پایه تولید محوری با تصویب لایحه الگوی کشت در مجلس و نصب العین قرار دادن مفاد آن در اجرا امکان پذیر است زیرا یک تولید تنظیم شده در عرصه محصولات کشاورزی با محوریت صرفه جویی مطلوب از آب در کنار تمامی مساعی برای بهره گیری از تکنولوژی، دانش روز، بذور و نژادهای اصلاح شده مرغوب و متناسب با اقلیم های مختلف و خلاصه تمامی آنچه در مورد یک کشاورزی دانش محور گفته می شود می تواند در تنظیم بازار و بازرگانی مرتبط با کشاورزی تحقق یابد.

صاحب نظران دولت نهم موسوم به عدالت محور و مهرورز بارها گفته اند و می گویند الگوی کشت را با کمک اساتید دانشگاه شهید بهشتی و چند مرکز تحقیقاتی دیگر، مطالعه، تحقیق، تدوین و به صورت یک لایحه جامع برای ارائه به مجلس مهیا کرده اند و حتی این لایحه را در مرداد 1388 تا تبدیل به قانون پیش برده اند اما در پی حوادث سیاسی و تغییراتی که در وزارت جهاد کشاورزی در ماه های بعد از دولت دهم رخ داد این لایحه رها شد. حال این صاحب نظران می گویند حجتی می تواند این لایحه معطل مانده خاک خورده را با دیدگاه های جدید اصلاح، بازسازی و به روز کند و برای ماندگاری در تاریخ کشاورزی کشور در یک سال و چند ماه باقیمانده به مجلس ارائه دهد تا به صورت یک قانون، کشاورزی کشور را از مخمصه نوسان قیمت و بحران مازاد تولید این یا آن محصول کشاورزی یا فراورده دام و طیور که سرمایه ملی را بر باد می دهد نجات دهند و یک تعادل نسبی متعارف در عرصه تولید با رعایت صرفه جویی در آب ایجاد کنند.

کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران)

منصور انصاری

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت