پنجشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۸

۸ استان، پایلوت برنامه انتقالکشت سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه‌

enews etoolsfile گلخانه خیار سبز-64f0bf47-caf3-4db6-9222-f33086e70209

 

به گزارش اخبار سبز ایران به نقل از ایانا، غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی با اشاره به ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر انتقال کشت سبزی و صیفی از فضای باز به محیط های کنترل شده و گلخانه‌ای، گفت: ۸ استان اصفهان، تهران، جنوب کرمان، فارس، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و یزد به عنوان پایلوت در این طرح انتخاب شده‌اند.

وی با بیان اینکه مجموع سطح ابلاغی برای این استان‌ها در سال جاری یک هزار هکتار بوده است، گفت: بر این اساس سه برابر ظرفیت سطح ابلاغی برای اجرای طرح، شناسایی شده است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی افزود: ظرفیت سه برابری در استان اصفهان برابر با ۱۲۰ هکتار، تهران ۳۰۰ هکتار، در جنوب کرمان ۳۰۰ هکتار، خراسان رضوی ۵۰۰ هکتار، فارس ۱۰۰۰ هکتار، سیستان و بلوچستان ۳۵۰ هکتار، هرمزگان ۳۰۰ هکتار و یزد ۱۵۰ هکتار شناسایی شده است.

تقوی با تاکید بر اینکه شناسایی ظرفیت های یاد شده تا پایان نیمه اول سال جاری انجام گرفته است، گفت: از ۳ هزار و ۲۰ هکتار در نظر گرفته شده، یک هزار و ۲۴۰ هکتار واجد شرایط برای انتقال سبزی و صیفی از فضای باز به محیط های کنترل شده و گلخانه‌ای در این ۸ استان بوده است.

وی افزود: بنا شده تا این اراضی برای دریافت پروانه بهره برداری و سایر امور به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مراجعه کنند.

تقوی در پایان بابیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بر اساس سطح ابلاغی انتقال کشت سبزی و صیفی در هزار هکتار به‌صورت کامل اجرایی شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در سال آتی نیز کلیه استان‌های کشور باید کشت سبزی و صیفی را از فضای باز به محیط‌های کنترل‌شده و گلخانه‌ای انتقال دهند؛ همچنین این موضوع در سایر استان‌ها نیز در حال اطلاع‌رسانی است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت