جمعه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۸

هراس افکنی رسانه ملی در میان مردم

 

154879

 

 

قصد نداریم سوال کنیم ضرورت سازماندهی برنامه ای که الزاما هیچ دستاوردی برای ارتقاء افکار عمومی و آگاهی دادن به مردم ندارد چیست و برای پاسخ به چه ضرورتی یک برنامه زنده در سیما، سازماندهی، اجرا و پخش می شود، زیرا مدیران و سردبیران این رسانه ملی می گویند به شما چه ارتباطی دارد؟

چاردیواری اختیاری، مال خودمان است، هر بلایی که بخواهیم سر مردم می آوریم یا نمی آوریم و مبتلا به هیچ مخاطب پنداری نیستیم، مردم می خواهند دلهره داشته باشند یا نداشته باشند و احساس وحشت بکنند یا نکنند از اینکه ممکن است مستقیم یا غیر مستقیم ذرت آلوده به سم افلاتوکسین تناول فرموده یا نفرموده اند، به ما هیچ ربطی ندارد، اینکه مردم فکر کنند شیر و گوشت قرمز و گوشت مرغ و تخم مرغی که مصرف کرده اند حاصل تولید دام و طیوری است که از این ذرت آلوده استفاده کرده اند مهم نیست، ما یک رسالتی را برای خودمان تمام و کمال تعریف کرده ایم، چند مجری خوش بیان و خوش منظر هم داریم که همان رسالت را حتی اگر تخریب روح و روان بینندگان باشد اجرا می کنند. یک برنامه جذاب و پر بیننده، مملو از شایعه و تخریب، فی المجلس تهیه می کنیم و به مثابه تونل وحشت، یک بلال پوسیده را به جای ذرت دانه ای در پرده عمومی به نمایش می گذاریم، مجازی ها هم هر چه که دلشان خواست ضریب این هراس و وحشت را افزون کنند و به خورد مردم بدهند، باکی نیست.

البته یک سری نماینده ساده لوح یا شهرت طلب رای جمع کن همانند جناب آقای امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون ماده 90 هم دست به سینه و آماده برای اجرای چنین سناریوهایی هستند که با کله خود را شسته و رفته و آب کشیده به این برنامه می رسانند تا بگویند گویا 500 هزار تن ذرت آلوده وارد کشور شده که البته سازمان ملی استاندارد با قسم و «تو بمیری و من بمیرم» گفته آلوده به سم افلاتوکسین نیستند و رد کرده که این ذرت ها آلوده بوده اند. مجری کم اطلاع هم می پرسد: «مطمئنی که آلوده نبوده اند؟ آیا ترخیص شده اند؟» نماینده ساده لوح که در تله برنامه مجری هراس افکن افتاده است، می گوید: «ترخیص شده اند، داریم آلودگی آنها را بررسی می کنیم»، مجری هم بلافاصله می گوید: «استفاده این ذرت برای چی می تواند باشد؟» و حرف توی دهن نماینده بی اطلاع می گذارد که «احتمالا پفک و چیبس و ... اینها دیگه»! نماینده هم نمی گوید نه، این ذرت ها استفاده انسانی ندارند، بلکه به نوعی تایید و حتی اضافه می کند: «خوراک دام و طیور و مواردی از این دست»، به واقع مجری می تواند در فضای شبهه آلود و حرف کشی از نماینده ای که اصلا نمی داند افلاتوکسین چگونه قارچی است ،استاندارد ایران برای میزان پی پی دی در میلیارد چقدر است، تا چه حدی مجاز و تا چه حد غیر مجاز است و برای ایجاد ابهت در تحقیق خود به عنوان مامور کمیسیون اصل 90 با ذکر نام سر کار خانم نیره پیروزبخت می گوید: «2000 بار آزمایش شده است.» پس جناب آقای امیر خجسته، نماینده محترم همدان! نظارت و کنترلی وجود داشته است، آیا شما به واقع نمی دانید 2000 آزمایش در حجم 500 هزار تن ذرت وارداتی یعنی چی؟ یا فقط نمی خواهید به پرسش های هراس افکن سردبیران یا مجری صدا و سیما پاسخی علمی و قاطع بدهید و به مردمی که با بهت و حیرت می بینند وگوش می دهند و با افسوس به خود می گویند «چه پفک و چیبس و کورن فلکس های آلوده به سم سرطان زای ناشی از قارچ افلاتوکسینی به خورد بچه هایمان دادیم، الهی این دولت ذلیل شود»، آرامش ببخشید که نگران نباشند.

بیان این که ذرت های ترخیص شده از استاندارد لازم برخوردار بوده و مورد استفاده دام و طیور قرار گرفته اند موضوع مربوط به سه سال پیش است می توانست تنها پیام شما به عنوان نماینده مردم باشد!

آقای امیر خجسته، نماینده مردم! شما در این برنامه به طور کلی مردم را فراموش کرده اید و با این محاسبه ساده لوحانه که می توانید به عنوان یک قهرمان دلسوز و مدافع حقوق مردم معرفی شوید و رای مردم را جذب کنید وارد این معرکه شدید، اما جمع آوری رای مردم، آن هم در این شرایط به این سادگی نیست! رسانه های دیگری از جمله نشریات تخصصی بخش غذایی و کشاورزی وجود دارند که واقعیت ماجرا را برای مردم توضیح می دهند و با توجه به سرعت انتقال مفاهیم و مطالب در فضای دیجیتالی، موضوع را در کمتر از 24 ساعت منتقل می کنند. مثلا، فردای روزی که شما این مصاحبه هیجان انگیز را انجام دادید، مسئول کنترل کیفیت و استاندارد اداره بنادر و دریا نوردی خوزستان یک یادداشت در فضای مجازی گذاشت که داستان بازرسی و نظارت شما را به طور کامل شرح داده و گفته است شما حتی در تلفظ کلمه افلاتوکسین مشکل داشتید آنگاه، بی آنکه با یک کارشناس صنایع غذایی یا مدیر یک تشکل دام و طیور یک پرس و جوی مختصر تلفنی انجام دهید سراسیمه در برنامه ای شرکت می کنید که از چند و چون و اهداف آن اطلاع ندارید.

اگر سری به پایگاه های خبری تخصصی کشاورزی همچون اخبار سبز ایران (کشاورزی آینده جهان) می زدید که سی ام مرداد ماه در مطلبی با عنوان «رمز گشایی از راز افلاتوکسین در ذرت های برزیلی» واقعیت ماجرای 140 هزار تن ذرت های آلوده به قارچ افلاتوکسین و ممنوعیت ترخیص آنها به دلایل مختلف را در حد امکان، شرح داده و تحلیل کرده بود، اینگونه شتاب زده که دوغ و دوشاب قاطی شود و مردم فکر کنند 350 هزار تن ذرت آلوده به قارچ افلاتوکسین را خورده اند، اظهار نظر نمی کردید!

در مطلبی که سی ام مرداد ماه درج کرده بودیم آمده بود: «بعضی از نمایندگان مجلس برای اینکه خود را تمام قد طرفدار سلامت و حقوق مردم قلمداد کنند موضوع را مخدوش می کنند.»

آقای خجسته، شما به عنوان نماینده مردم و صدا و سیما به عنون رسانه ملی باید بدانید طرح اینگونه مسائل به صورت مبهم در رسانه ملی موجب هراس افکنی می شود و گویا عده ای می خواهند مردمِ نگران و مضطرب را نگران تر کنند که به جز این مسائل به موضوعات عمده تری نیندیشند و ذهن و فکرشان مشغول باشد کمااینکه با تفاسیر غیر تخصصی به این وضع دامن می زنند.

یک روز بعد از این گزارش، در فضای مجازی خبری گسترده و سراسری پخش شد که 6 دام، در اثر مصرف همین ذرت های آلوده به سم افلاتوکسین تلف شده اند، در حالیکه به گزارش نیروی انتظامی و صورت جلسه پیوست آن، 6 دام شیری در مورخه 98.8.9در اثر صاعقه از بین رفته اند!

رسانه ملی و نماینده مردم نمی توانند بگویند ما کاری با بقیه ماجرا و تاثیر منفی چنین برنامه هایی در فضای عمومی جامعه نداریم.

به پیوست برای آنان که حوصله دارند و می خواهند در ورای رخدادهایی از این دست، واقعیت ماجرا را بیابند، فیلم کوتاهی از این گزارش و لینک های تکذیبیه و مطلب 30 مرداد «اخبار سبز ایران» را می آوریم.

 

 

 

 

http://www.iribnews.ir/00Al2R

https://plink.ir/2LWl0

https://plink.ir/u1KnD

 

 

توضیحات امید ماندگار "مسئول کنترل کیفیت و استاندارد اداره بنادر و دریانوردی خوزستان" در رابطه با برنامه تلویزیونی

 

با عرض سلام . این آقا نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس آقای خجسته نماینده همدانه . مطالب ایشون متاسفانه مخلوطی از درست و غلط هست . ما در کمیسیون اصل نود سه بار برای ایشون و همکارانشون توضیح دادیم اما با عرض تاسف یا بخاطر عدم اطلاعات کافی علمی و یا بهره‌برداری انتخاباتی از این موضوع داره توی مملکت جو مسموم ایجاد کرده و مردم را نگران می‌کنه . این ذرتها مربوط به سه سال پیش یعنی سال ۹۵و از کشور برزیل هست بجز یک محموله بیست هزار تنی که در سال ۹۲از هند وارد شده که مجموعا ۱۴۰هزار تن هستن و در انبار بندر دپو شده ان . بنده و همکارانم در استاندارد بندر امام از ورودشون به کشور جلوگیری کردیم و البته طی این مدت و علیرغم اینکه تمامی دستگاههای اجرایی و نظارتی در کشور و حتی قوه قضاییه هم در موضوع ورود کرده بودن این نماینده ها خبری ازشون نبود و درست بعد از زمانی که رئیس جمهور دستور امحا یا مرجوع کالاها را صادر کردن یهویی سر و کله اونا پیدا شد و بدون علم کافی اومدن اعلام کردن هر چی محموله همراه این ذرتها در ۹کشتی مربوطه بودن آلوده هستن . حتی بدبختانه تلفظ صحیح سم آفلاتوکسین را هم بلد نبود و ما براش تصحیح کردیم .

دوستان عزیز این این سم قارچی بشدت ناهمگن و پراکنده اس و برا یافتن اون می‌بایستی محموله ها در زیربهرهای ۵۰۰تنی نمونه برداری و آزمون بشن . یعنی برا یه محموله شصت هزار تن ۱۲۰نمونه و بعبارتی ۵۱۰آزمون مایکوتوکسین که هم انسانی و هم دامی را شامل میشه انجام میگیره . به اضافه آزمونهای ویژگی . در نتیجه در هر بخش ۵۰۰تنی می‌بایستی بیش از ۱۰کیلو از آن زیربهر با وسایل مخصوص مثل بمبو از نقاط مختلف آن زیر بهر اخذ و به آزمایشگاه ارسال تا با دستگاههایی که توانایی تشخیص یه حبه قند در سد کرج را دارن بررسی بشه و چنانچه میزان سم آفلاتوکسین از عدد ۵ضربدر ۱۰بتوان منفی ۹بیشتر شد اون قسمت مردوده . پس ممکنه در یک محموله شصت هزار تنی یک یا چند و یا همه ی زیربهرهای ۵۰۰تنی مردود بشن . که در صورت مردودی هر بخش مابقی ترخیص و بخش مردود شده کنار گذاشته میشود . ضمن اینکه برای قسمت‌های مردود شده تا دوبار صاحب کالا حق اعتراض دارد که مجدداً نمونه برداری شده و به آزمایشگاه دیگری غیر از قبلی ارسال میگردد . در ضمن این آزمایشگاه‌ها باید تایید صلاحیت شده ی استاندارد باشند .

علی ایحال مقدار ۱۴۰هزار تن ذرت آلوده کشف شد که اجازه ورود به کشور را پیدا نکردند . مابقی ذرتها که در سال ۹۵بیش از شش میلیون تن بوده به گواه نتایج آزمون همان آزمایشگاه‌هایی که نمونه های بخشهای آلوده را شناسایی کرده بودند سالم و در حد مجاز استاندارد تشخیص دادند . لذا خواهشمند است این مطالب را دوستان عزیز در گروههایی که عضو هستند و نگران این موضوع ارسال کنند . مطمئنا جای نگرانی نیست و اصلا اسنک چه ربطی به ذرت دارد . این ذرتها دامی بوده و اگر برا تولید پفک استفاده شده مستندات را اعلام و علیه آنها اعلام جرم کنند . جهت استحضار وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور در جریان صفر تا صد قضیه بوده اند و اگر نبود حمایت اونا شاید صاحبان کالا با اعمال فشار به لطایف الحیل ذرتها را وارد کرده بودند . ببخشید مطلب طولانی شد   .و من الله التوفیق

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت