جمعه, ۲۲ آذر ۱۳۹۸

اقتصاد خرما نیازمند دانش و فناوری نوین!

 

palm-tree3

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرما در کشور تولید می‌شود که از این میزان ۳۰۶ هزار تن با ۳۳۰ میلیون دلار ارزآوری صادر می‌شود.

به گزارش پایگاه اخبار سبز ایران، محمدعلی طهماسبی در آئین افتتاح دومین نمایشگاه ملی خرما در بوشهر افزود: سطح زیر کشت خرما در ایران ۲۵۳ هزار هکتار است که ۱۲۳ هزار هکتار از این میزان بارده و مابقی نهال است.

وی بیان کرد: کشت و کار خرما در دنیا محدود است و مانند دیگر محصولات از جمله سیب، زردآلو، آلبالو و پرتقال نیست بلکه یک کمربند جغرافیایی محدودی برای عمل‌آوری خرما وجود دارد.

طهماسبی یادآور شد: در حال حاضر ۳۹ کشور خرماخیز با یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت سالانه هشت میلیون تن محصول تولید می‌کنند و از این میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در چرخه صادرات و مابقی به عنوان مصرف داخلی و صنایع فرآوری استفاده می‌شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ایران جزو کشورهای مهم تولیدکننده خرما در تنوع و رقم با کیفیت است، گفت: استان بوشهر نیز با داشتن ۳۴ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت و تولید ۱۷۰ هزار تن محصول و صادرات ۱۷ هزار تن خرما در پنخ ماه نخست امسال از استان‌های پیشرو در تولید این محصول است.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بوشهر نیز در این مراسم گفت: خرما به عنوان یک کالای استراتژیک می‌تواند اقتصاد یک کشور را به خوبی مدیریت کند.

آیت‌اله غلامعلی صفایی بوشهری افزود: خرما در بین محصولات کشاورزی یکی از محدود کالاهایی است که قدرت ماندگاری بالا و تبدیل به محصولات دیگر را دارد.

وی بیان کرد: تولید، نگهداری، برداشت، عرضه مناسب و تبدیل به واسطه صنایع تبدیلی، توزیع و بازاریابی مراحل مختلف اقتصاد خرماست که باید براساس دانش و فناوری نوین باشد.

صفایی بوشهری گفت: این کالای استراتژیک می‌تواند اقتصاد و تولید ناخالص ملی یک کشور را رشد دهد به همین دلیل نمایشگاه‌ها نقش مهمی در منظومه خرما دارند.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم از تولید تا توزیع وبازاریابی، میزگردها و کرسی‌های فکری در بخش خرما برگزار شود و از حالت سنتی به سمت دانش بنیان حرکت کنیم.

این مسوول بر ضرورت تغییر شیوه آبیاری نخیلات و ایجاد تحول در استفاده از سیستم‌های نوین و صنایع بهره برداری خرما تاکید کرد.

وی گفت: کشاورزی استان بوشهر با خرما شناخته می‌شود به همین دلیل ایجاد شهرک خرما و صنایع وابسته و شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه در بوشهر بعنوان ترمینال فروش خرما به شکل الکترونیک و فیزیکی ضروری است.

 

گفتنی است؛ نمایشگاه خرما تا ۲۴ آبان ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی بوشهر برپاست.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت