دوشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۸

برداشت زیتون؛ از ۷هزار تن به ۸هزار و ۴۰۰تن !

 

olive tree

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد: تولید روغن زیتون نسبت به سال گذشته با ۲۰درصد افزایش و به ۸ هزار و ۴۰۰ تن برسد.

به گزارش پایگاه اخبار سبز ایران به نقل از ایانا، سید رحمت اله پریچهر در رابطه با سطح زیر کشت باغات زیتون در کشور گفت: بالغ بر ۹۲هزار هکتار باغ زیتون در کشور وجود دارد و پیش بینی می شود ۱۲۰هزار تن زیتون در سال جاری برداشت شود.

وی با تاکید بر اینکه میزان برداشت زیتون نسبت سال گذشته با ۱۰درصد افزایش همراه خواهد بود، افزود: همچنین پیش‌بینی می شود، تولید روغن زیتون نسبت به سال گذشته با ۲۰درصد افزایش همراه باشد و از ۷هزار تن در سال گذشته به ۸هزار و ۴۰۰تن برسد.

پریچهر ادامه داد: تاکنون ۲۵هزار تن زیتون در کشور برداشت شده و براساس سال های گذشته بیشترین برداشت نیز به ترتیب در استان های زنجان، قزوین و گیلان خواهد بود.

وی با بیان این که افزایش تولید روغن زیتون برای تامین بخشی از نیاز داخلی کشور در دستور کار است، ادامه داد: هرس «بازجوان‌سازی»، تغذیه با عناصر پرمصرف و کم‌مصرف، تغییر ارقام با استفاده از پیوند و سرشاخه کاری از برنامه های در دست اقدام است.

مجری طرح زیتون افزود: همچنین تغییر روش‌های آبیاری به سیستم های نوین، مدیریت کف باغ و دفع علف‌های هرز، توسعه باغات جدید با استفاده از ارقام خارجی و ایرانی با عملکرد بالا و درصد بالای روغن، تامین اعتبار یارانه نهال برای توسعه باغ‌های جدید و یارانه برای تجهیز سامانه‌های آبیاری تحت فشار از جمله برنامه‌های در دست اقدام است و برای هر استان سهمیه در نظر گرفته ‌شده است.

مجری طرح زیتون درباره سرانه مصرف روغن زیتون در کشور گفت: متوسط سرانه مصرف روغن زیتون در جهان ۵۰۰گرم است و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در برنامه اقتصاد مقاومتی مصرف سرانه کشور را به سرانه مصرف جهانی نزدیک می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به آفت مگس زیتون نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این آفت آسیب زیادی به باغات زیتون وارد نکرده است.

پریچهر با اشاره به اینکه در این راستا فعالیت های خوبی انجام شده است، گفت: کارگروه ملی با حضور رئیس سازمان حفظ نباتات، معاونت امور باغبانی، مجری طرح زیتون، روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌های قزوین، زنجان و گیلان برای مدیریت این موضوع تشکیل شد.

وی تصریح کرد: در همین راستا نیز جلساتی برای اطلاع رسانی باغداران با فرمانداران و امامن جمعه این استان ها نیز برگزار شد، همچنین کارت زرد،تل مکفیل ، پروتئین هیدرولیزات نیز بین باغداران تهیه و توزیع شد.

مجری طرح زیتون در پایان تصریح کرد: همکاری خوب باغداران سبب شد تا آسیب چندانی به این محصول وارد نشود و تولید این محصول نیز نسبت به سال گذشته با افزایش همراه باشد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت