پنجشنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۸

تغییرات تشکیلاتی سازمان تحقیقات در پاسخ به اقتضائات روز !

 

enews EToolsFile IMG 6202-472f9325-f620-4012-8038-2a2bef9f85ea

 

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،‌ آموزش و ترویج کشاورزی گفت:‌ بر اساس نتایج یک مطالعه پیرامون تحولات ساختاری تحقیقات کشاورزی در کشورهای توسعه یافته، وجود دستگاه یا نهاد تحقیقات دولتی در ساختارهای نوین جهانی، به عنوان هسته اصلی تحقیقات بخش کشاورزی ضروری است.

به گزارش پایگاه اخبارسبز ایران، دکتر کاظم خاوازی در نشست ادواری وزیر جهاد کشاورزی با روسای موسسات تحقیقاتی سازمان، با بیان این که در کشورهای توسعه یافته نهاد دولتی تحقیقات نقش پشتیبان را در ارتباط با ساختار تحقیقات کشاورزی کشورها ایفا می‌کند، افزود: خصوصیاتی از جمله پیامدمحوری، روزآمدی، احصای ظرفیت‌های بخش کشاورزی در نظام علم و فناوری، ارتقای معیشت کشاورزان و ترسیم آینده بخش کشاورزی از جمله مهمترین کارکردهای این نهاد ایده‌آل است.

وی با اشاره به تحولات نظام‌های ملی تحقیقات کشاورزی جهان طی دهه‌های گذشته تاکنون، نقطه اشتراک کشورهای موفق در تحقیقات کشاورزی را حرکت به سوی استقرار نظام‌های نوآوری و توجه به موضوع بهره‌مندی از فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی دانست.

این مقام مسوول با اشاره به تحولات ساختاری سازمان تحقیقات کشاورزی طی دهه‌های گذشته، رویکردهای این سازمان به لحاظ تغییرات تشکیلاتی را در پاسخ به اقتضائات جدید روز از جمله توجه به کشاورزی هوشمند اعلام کرد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به گستردگی فعالیت‌های سازمان در موضوعاتی از جمله آموزش، پژوهش، تولید محصولات فناورانه، حفظ و مدیریت ذخایر ژنتیکی، شناسایی و پایش منابع پایه، ثبت و کنترل کیفی نهاده‌ها، ارائه خدمات علمی انحصاری و غیره؛ بودجه اختصاص یافته به تحقیقات و توسعه فناوری در بخش کشاورزی را ناکافی دانست.

وی با اشاره به زیرساخت‌ها و امکانات در اختیار سازمان تات، برخی از فعالیت‌های سازمان از جمله نگهداری کلکسیون‌ها و مدیریت ذخایر ژنتیکی را نیازمند بازنگری جدی در تامین اعتبارات و پرهیز از اختصاص هزینه‌کرد فعالیت‌های پژوهشی برای این امر دانست.

خاوازی همچنین به منظور تحقق اثربخشی در تحقیقات کشاورزی، موضوعاتی از جمله بازنگری در آئین‌نامه‌های ارتقا و ترفیع اعضای هیات علمی، اجرای دستورالعمل‌های جدید پژوهشی برنامه محور، تقویت جایگاه روابط بین‌الملل و افزایش تعامل بین واحدهای اجرایی و بخش‌های تحقیقاتی را از دیگر رویکردهای این سازمان اعلام داشت.

وی همچنین در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از راه‌اندازی بزرگترین ایده بازار کشاورزی توسط سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد و اهم فعالیت‌های این سازمان را در زمینه توسعه تکنولوژی در بخش کشاورزی شرح داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توانمندی‌های موسسه‌های تحقیقات ذیل این سازمان، راه‌اندازی شهرک بذر توسط دو موسسه اصلاح بذر و ثبت و گواهی را از جمله پروژه‌های تحول‌زا برشمرد.

وی با اشاره به نمونه‌های موفق هماهنگی بین موسسه‌های تحقیقاتی سازمان و قسمت‌های متناظر اجرایی در تعامل با یکدیگر ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارتخانه از اصلاح ساختار تشکیلاتی گام بلندی در راستای اثربخشی تحقیقات در خدمت به بخش اجرا برداشته شود.

گفتنی است؛ نشست ادواری مقام عالی وزارت جهادکشاورزی با روسای موسسه‌های تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، با حضور مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر بخشنده معاون وزیر جهادکشاورزی در امور اقتصادی، مهندس اکبری معاون وزیر در امور آب و خاک، مهندس طهماسبی معاون وزیر در امور باغبانی، دکتر رضایی معاون وزیر در امور دامی، دکتر اسکندر زند مشاور وزیر جهادکشاورزی، مهندس سید علی محققی مدیر کل روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی، معاونان و مدیران سازمان تات در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت