پنجشنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۸

حجم تولید فزاینده محصولات کشاورزی ؛ نیاز به بازارهای جدید !

 

 

enews EToolsFile IMG 2562-ddc20524-d976-4195-93a6-205a64ac443e

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، از آمادگی این سازمان برای بهره گیری از تجارب سیرداپ در زمینه آموزش و همچنین کشف بازارهای جدید خبر داد و گفت: طی سال های اخیر، حجم تولید محصولات کشاورزی در ایران سیر فزاینده ای داشته بنابراین ما نیاز به بازارهای جدید داریم.

به گزارش پایگاه اخبار سبز ایران، دکتر حسین شیرزاد در نشست مشترک با مدیرکل مرکز توسعه روستایی یکپارچه آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ) و رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی، اظهار داشت: درون شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی، هر سه سطح تعاونی های پیشرفته، متوسط و ضعیف وجود دارد که به نظر می رسد انواع این شرکت ها برای بازدیدهای مطالعاتی، تحقیق و پروژه های میدانی سیرداپ بسیار مفید باشد.

وی افزود: در واقع با توجه به قدمت فعالیت نهضت تعاون به همراه تفاوت های اقلیمی و قومی در ایران، این کشور همانند مدرسه ای برای تعاون است و تعامل با سیرداپ در امر آموزش به بازتولید سرمایه اجتماعی تعاون کمک خواهد کرد.

این مسوول ادامه داد: همچنین این شبکه حاوی گزارش ها مستند و موثقی از فعالیت شرکت های تعاونی کارآمد است که می تواند در پورتال سیرداپ به منظور تبادل دانش و تجربه بین المللی بارگذاری شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، ضمن معرفی ساختار و تاریخچه تعاون روستایی در ایران با بیان این که تاریخچه تشکیل اولین شرکت تعاونی در ایران به سال ۱۹۲۱ برمی گردد، گفت: ایران دارای گسترده ترین و قدیمی ترین شبکه تعاونی های روستایی در آسیا با حدود چهار میلیون نفر عضو، هفت هزار شرکت تعاونی، هشت اتحادیه تخصصی و یک اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی است و وظیفه اصلی سازمان تعاون روستایی هدایت، حمایت، نظارت و سیاستگذاری برای تعاونی های روستایی و کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: مداخله هدفمند در بازار از طریق سه نوع خرید تضمینی، توافقی و حمایتی انجام می پذیرد و شبکه تحت پوشش سازمان در خریدهای تضمینی نقش مباشر، در خریدهای توافقی رابط و در خریدهای حمایتی اثرگذاری مستقیم دارد. علاوه بر این نزدیک به ۴۰ درصد کود و۳۰ درصد سموم دفع آفات نباتی توسط این شبکه توزیع می شود. صندوق تعاون ایرانیان نیز نهادی است که به صورت سنتی وظیفه تامین اعتبارات مورد نیاز شرکت های تعاونی را عهده دار بوده و از جمله امکانات زیرساختی شبکه می توان به انبارهای ساده و مکانیزه و همچنین تعداد محدودی از کارخانجات صنایع تبدیلی و تکمیلی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه تعاونی های روستایی زنان از دیگر انواع شرکت های تعاونی تحت پوشش شبکه هستند که مستقیما برای توانمندسازی زنان روستایی تشکیل شده اند، افزود: در کنار سایر وظایف، سازمان دارای دپارتمان تخصصی به منظور ظرفیت سازی، توانمندسازی و آموزش اعضا به ویژه ۳۵۰۰ نفراز ارکان شرکت های تعاونی است.

شیرزاد گفت: در واقع سازمان آخرین حلقه زنجیره بوروکراتیک در دورافتاده ترین مناطق روستایی سراسر کشور است و همچنین سازمان در گذشته در بخش تعاونی های مصرف نیز فعالیت داشته که امروزه به دلیل پیشرفت تجهیزات حمل و نقل، نهادهای دیگری این نقش را بر عهده گرفته اند.

این مقام مسئول ادامه داد: شرکت های تعاونی تولید روستایی نیز به عنوان گونه دیگر از شرکت های تعاونی تحت پوشش سازمان به امر بهبود نظام های بهره برداری در بیش از سه میلیون هکتار از بهترین اراضی کشاورزی سراسر کشور اشتغال دارند و شرکت های سهامی زراعی از نمونه های مدرن سازمان های مشارکتی تحت پوشش سازمان به حساب می آیند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تصریح کرد: اخیرا سازمان سعی کرده است تا با بهره گیری ازابزار فناوری اطلاعات، استارت آپ های مختلفی را در بخش کشاورزی راه اندازی کند، همچنین برای اعتبارسنجی مشتریان محصولات کشاورزی و راه اندازی شبکه خرید و فروش از فناوری اینترنت استفاده می کند.

وی با توضیح اینکه در کنار هر شرکت تعاونی نیاز مبرم به ایجاد یک شرکت تعاونی سهامی خاص یا مسئولیت محدود برای بهبود و پیشبرد امور تجاری احساس می شود، تاکید کرد: مشکل بزرگ شبکه تعاونی ها، کمبود و نابهنگام بودن فرآیند تامین سرمایه در گردش یا working capital است. ما برای رفع این معضل تلاش کردایم تا با ارائه اعتبارات خرد Microfinance و بیمه های مختلف شامل چترهای حمایتی نظیر بیمه عمر، بازنشستگی پس انداز، بیمه محصولات کشاورزی چند خطره و تک خطره شرایط و بستر مناسبی را در این حوزه فراهم کنیم.

شیرزاد ادامه داد: بروزرسانی صندوق های اعتباری از دیگر راهکارهایی ایست که برای رفع این مشکل در حال انجام است. سازمان در حال حاضر درمرحله گذار و دستیابی به تجارب جدید بوده ضمن اینکه درآمد سالانه سازمان هم اکنون بالغ بر سه هزارمیلیارد تومان برآورد می شود.

در ادامه این نشست مدیرکل سیرداپ، هدف سیرداپ را بهبود زندگی کشاورزان خرده پا برشمرد و گفت: سیرداپ برای برگزاری دوره های آموزشی و توانمندسازی کشاورزان آمادگی لازم را دارد.

براساس این گزارش، در این نشست مشترک بین دکتر حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تویتا تاجینا والو مدیرکل مرکز توسعه روستایی یکپارچه آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ) و دکتر کیانی راد رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی کشور، موافقت شد تفاهم نامه همکاری سه جانبه در خصوص شرکت در دوره های آموزشی سیرداپ، دعوت از اساتید بین المللی و برگزاری دوره های آموزشی در ایران، ارتباط با شرکت های تعاونی فعال در سایر کشورهای عضو سیرداپ و اجرای پروژه های پایلوت در سطح خرد برای بهبود معیشت خانوارهای روستایی منعقد شود.

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت