سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

توان افزایش عملکرد باغات زیتون تا ۱۲تن در هکتار

 

enews EToolsFile tahmasebi6-c2b7166d-4347-4f0a-998e-76935638196e

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده، عملکرد محصول زیتون در واحد سطح در مناطق پرآب می تواند به ۱۰ تا ۱۲ تن افزایش یابد.

به گزارش پایگاه کشاورزی آینده جهان به نقل از ایانا، مهندس محمدعلی طهماسبی در اولین گردهمایی «باشگاه تولیدکنندگان زیتون بیش از ۵ تن در هکتار» با اشاره به پیشرفت در فراوری محصول زیتون، گفت: از این محصول در تولید مصارف زیبایی، پزشکی و دمنوش استفاده شده است.

وی ضعف اصلی در باغات از جمله باغات زیتون را انجام نشدن هرس عنوان کرد و ادامه داد: در باغات به دلیل هرس نشدن درختان، کریدورهای نور و هوا ضعیف است و یا وجود ندارد.

طهماسبی با اشاره به اهمیت تغذیه در درخت زیتون، گفت: امروزه در دنیا به جای آبدهی ۱۰ مترمربع ریشه این محصول، آبیاری تنها به ۳ متر مربع ریشه محدود شده است.

وی تاکید کرد: ایجاد باغ های متراکم با شیوه محدودیت ریشه در کشور، بکارگیری یافته های جدید ضروری است و باید ساختار گیاه و تغذیه مورد نیاز آن را نیز بشناسیم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در گذشته تنها یک ایستگاه تحقیقاتی در زمینه زیتون در لوشان وجود داشته است، افزود: اکنون ایستگاه های تحقیقاتی، محققان و کارشناسان زیادی در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

طهماسبی با اشاره به تحقیقات انجام شده درباره عملکرد محصولات زراعی و باغی گفت: با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده، عملکرد محصول زیتون در واحد سطح در مناطق پرآب می تواند به ۱۰ تا ۱۲ تن افزایش یابد.

وی تشکیل باشگاه زیتون برای «تولیدکنندگان زیتون بیش از ۵ تن در هکتار» را گامی مؤثر برای توسعه بیشتر زیتون در کشور عنوان کرد و بیان داشت: این محصول می‌تواند یکی از اقلام اساسی محصول باغبانی باشد و لازم است در آینده برای صادرات این محصول نیز برنامه‌ریزی کرد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت