یکشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۸

هیچگاه برنامه کشت مدونی به کشاورزان ارائه نشده است

 

9007975 750

پایگاه خبری کشاورزی آینده جهان (کاج)- مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به اظهارات مسئولان وزارت جهادکشاورزی که گفته بودند الگوی کشت هرسال در اختیار کشاورزان قرار می گیرد اما رعایت نمی شود، گفت : در تمام چند دهه گذشته و سالهای بعد از انقلاب و حتی قبل از آن، هیچ برنامه کشت مدون و سیاستگذاری شده ای در اختیار کشاورزان قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: البته گاهی به دلیل نیاز کشور به برخی محصولات از جمله ذرت و دانه های روغنی و گندم و ...حمایت هایی انجام شده که اکنون این حمایت ها نیز کمرنگ شده است اما اگر در حوزه الگوی کشت بخواهیم به وزارت جهاد کشاورزی از ۲۰ نمره بدهیم به زحمت نمره آنها صفر تا پنج خواهد بود.

اسدی تصریح کرد: نمونه ای از این عدم برنامه ریزی مربوط به محصول گوجه فرنگی است؛ در حال حاضر وضعیت تولید آن را مشاهده می‌کنیم. این محصول تا حدود دو ماه قبل روی دست کشاورزان مانده بود و آن را کنار جاده رها می‌کردند اما الان نرخ آن به کیلویی حدود ۱۷ هزارتومان رسیده است و این درحالی است که قیمت موز وارداتی از کشورهای آفریقایی ۱۰ تا ۱۲ هزارتومان است.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به اینکه این موضوع علاوه بر اینکه موجب وارد آمدن خسارت به کشاورزان می شود به مصرف کنندگان نیز آسیب می زند، گفت: آیا تدوین یک برنامه کشت برای کشور آنقدر دشوار است که مسئولان در اجرای آن ناتوان هستند؟

وی با اشاره به اینکه مسئولان وزارت جهاد اعلام می کنند که سالانه ۴ بار به تفکیک فصل، برنامه کشت را در اختیار کشاورزان قرار می دهند اما آنها این برنامه را رعایت نمی کنند، افزود: در وزارت جهاد کشاورزی معاونتی تحت عنوان معاونت تحقیقات، آموزش و ترویج وجود دارد که یکی از کارهای این معاونت فرهنگ سازی، آموزش و اقناع کشاورزان است.

اسدی ادامه داد: احتمالا این برنامه ها در قالب بخش نامه و یک نامه ای بوده که به سازمان های جهاد کشاورزی استانها ابلاغ شده است، بخشنامه و نامه که جایگزین الگوی کشت نمی شود و نمی توان با آن کشاورزان را به کشت محصولی ترغیب کرد ما به یک برنامه جامع و مدون در این حوزه نیاز داریم که قابلیت اجرا داشته باشد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت