سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

 

بازار داغ تحلیل‌ عملکرد حجتی و گمانه‌زنی‌ها پیرامون جانشینش

 

JAMSHIDI

همانطور که قابل پیش‌بینی هم بود پس از پذیرش استعفای مهندس محمود حجتی وزیر سابق جهادکشاورزی از سوی رییس جمهور بازار تحلیل‌های متفاوت از عملکرد دوره او و گمانه‌زنی‌ها پیرامون جانشینان‌اش شدت گرفته است.
برخی‌ها عملکرد محمود حجتی را با توجه به مدیریت عالی در ادغام دو وزارتخانه جهادسازندگی و کشاورزی در سال ۱۳۷۹ که با کمترین تکانه صورت گرفت و رسیدن کشور به خودکفایی گندم را نمونه عینی این تفکر مثبت خود می‌دانند و منتقدان هم بی‌کفایتی در تنظیم بازار که فرصت ذی قیمتی را از بخش کشاورزی سلب کرد و همچنین رعایت نشدن قوانین کلان کشور در بخش کشاورزی را دلیلی بر ادله خود عنوان می‌کنند.
این گروه تأکید می‌کنند که در حال حاضر و براساس آمارهای منتشر شده تنها ۱۲ درصد از قانون برنامه ششم توسعه در بخش کشاورزی اجرایی شده است.
در این میان برای تصدی پست وزیر جهادکشاورزی هم در محافل مختلف نام‌های متعددی بیان می‌شود که به‌نظر می‌رسد جدی‌ترین نام‌ها عباس کشاورز معاون سابق زراعت و سرپرست فعلی جهادکشاورزی، حمید عدل، معاون سازمان برنامه و بودجه، احمدعلی کیخا، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس و حسین شیرزاد، رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی باشد که در محافل گوناگون مطرح می‌شوند.
کشاورز که جدی‌ترین گزینه و نزدیک‌ترین فرد به صندلی وزارت جهادکشاورزی بوده و به‌نظر می‌رسد محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی محمود حجتی باشد مورد حمایت شخص عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و خانه کشاورز است.
حمید عدل از سوی نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه حمایت می‌شود، احمد علی کیخا حمایت کمیسیون‌ کشاورزی مجلس و نمایندگان مجلس را دارد و حسین شیرزاد هم از سوی دکتر بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی فعلی جهادکشاورزی حمایت می‌شود.
فارغ از همه گمانه‌زنی‌ها حضور پرقدرت مهندس عباس کشاورز، سرپرست فعلی وزارت جهادکشاورزی و به‌خصوص سخنان مهمی که چند روز پیش در نشست سراسری معاونان و مدیران ارشد وزارتخانه و روسای سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها ایراد کرد کفه ترازو را به نفع او سنگین کرده است.
سخنانی نظیر این‌که سیاست راهبردی و اولویت و شعار اصلی ما درجهادکشاورزی تقویت امنیت غذایی و پایداری کشاورزی از طریق بازنگری در اصلاح روش‌ها از جمله بهره‌برداری از منابع آب و خاک است، یا تشریح ۴ گانه چالش‌های اساسی بخش کشاورزی و یا تفویض تصدی‌گری کشاورزی به فعالان بخش و تشکل‌‌ها از جمله مطالبی بود که بارقه‌های امید بسیاری را روشن کرده است.
مهندس عباس کشاورز دارای مدرک فوق لیسانس آبیاری و آبادانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران است. وی پیش از این معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت بود، بیش از سه دهه سوابق مدیریتی در زیربخش های اجرایی و تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشاورزی سابق، انتشار ده‌ها مقاله چاپ ‌شده در مجلات علمی، بیش از ۴۵ مقاله در کنگره‌ های علمی و مشارکت در تهیه ۳۲ جلد کتاب سند ملی آب کشور و نگارش دهها گزارش راهبردی در حوزه آب و کشاورزی را در کارنامه علمی، پژوهشی و اجرایی خود دارد.
کشاورز که از طراحان اصلی طرح خودکفایی گندم و افزایش خوداتکایی کشور در دیگر محصولات استراتژیک بخش کشاورزی از جمله شکر و دانه های روغنی است و همزمان با آغاز فعالیت دولت یازدهم و حضور مجدد مهندس حجتی در وزارت جهاد کشاورزی به عنوان معاون تولیدات گیاهی منصوب و بعد از مدتی با تفکیک معاونت های زراعت و باغبانی عهده دار سمت معاون امور زراعت شد و تاکنون در این سمت در وزارت جهاد کشاورزی مشغول فعالیت بود.
معاون وزیر و ریاست سازمان تحقیقات کشاورزی، ریاست موسسه تحقیقات نهال و بذر، معاون برنامه‌ریزی سازمان تحقیقات کشاورزی، ریاست موسسه تحقیقات مهندسی زراعی، مدیرکل برنامه ریزی وزارت کشاورزی، مدیرکل شرکت‌های تعاونی تولید روستایی، دبیر گروه پژوهش کشاورزی و آب مرکز تحقیقات استراتژیک، مسؤولیت هماهنگی پروژه‌های مصوب چالش جهانی آب برای غذا در حوضه آبریز کرخه و معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق ایران از جمله دیگر سوابق مدیریتی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به‌شمار می‌رود.
کشاورز همچنین نویسنده گزارش‌ های راهبردی با عناوین ارزیابی عملکرد برنامه چهارم بخش کشاورزی و انطباق با سند چشم‌‌انداز، وضعیت بازار غذا در شرایط حاضر و آینده و تحلیلی بر میزان واردات و صادرات محصولات کشاورزی طی سال ‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ است.

مهندس محمدرضا جمشیدی

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت