سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

رشد ۷ برابری تولید کلزا در کشور

enews etoolsfile 818-6c5e5f33-16a5-44c2-a570-d2265f2af2a1

به گزارش کشاورزی آینده جهان به نقل از ایرنا، عباس کشاورز در حاشیه بازدید از مزارع کلزا در دشتستان استان بوشهر گفت: با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش تولید و تجاری سازی برای صادرات سالانه ۳ تا ۴ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گلخانه‌ای خواهد رفت.

وی افزود: هم اکنون سطح زیر کشت گلخانه‌ای کشور ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار است که تا پایان سال یکهزار و ۵۰۰ هکتار  به آن افزوده می‌شود.

کشاورز در بخش دیگری اظهارداشت: افزایش تولید روغن و کنجاله همواره یکی از برنامه‌های جدی بخش کشاورزی بوده طوریکه در پنج سال اخیر میزان تولید کلزا از ۶۰ هزار به ۴۲۰ هزار تن در سال گذشته رسید.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: این برنامه همچنان ادامه دارد و علت تمرکز روی کلزا این است که یک محصول پاییزه و بیشتر متکی به آب باران است که با توجه به کم آبی کشور سازگاری بیشتری نیز با این شرایط دارد.

کشاورز ادامه داد: کلزا از همه مهم‌تر به علت عمق ریشه باعث حاصلخیزی خاک می‌شود و برای سال جاری نیز پیام ما به کشاورزان مناطق معتدل و کمی گرم این است که چنانچه کشت پاییزه کلزا را از دست داده‌اند در دی ماه از کشت کلزا پرهیز ولی از اوایل بهمن تا اوایل اسفند نسبت به کشت این محصول اقدام کنند.

وی گفت: کشاورزان برای کشت این محصول بدون نگرانی اقدام کنند زیرا عملکرد قابل قبولی خواهد داشت و می‌توانیم میزان تولید کلزا را نیز افزایش دهیم.

کشاورز ادامه داد: برنامه امسال کشت ۳۰۰ هزار هکتار کلزا است که تاکنون ۲۵۰ هزار هکتار آن محقق شده‌است.

وی یادآور شد: برای کشت کلزا در ۲ تا ۳  منطقه مشکل کاهش بارندگی داشتیم که این مهم نیز برطرف شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: همچنین از کشاورزان انتظار است با هدف افزایش تولید شیر در کشور نسبت به کشت علوفه‌های با نیاز آبی کم اهتمام جدی داشته باشند.

کشاورز ادامه داد: برای کشت بهاره  انواع محصولات کشاورزی کود، بذر و آفت کش تامین است به نحوی که ذخیره آفت‌کش‌ها نیز اکنون ۲ برابر نیاز سالانه است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی روز دوشنبه در سفر یک روزه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به استان بوشهر وی را همراهی کرده‌است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت