سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

هیچ انحصاری در حوزه تأمین نهاده های کشاورزی نداریم

 

enews etoolsfile img 5632-955e9d5c-7d59-4584-ba27-7c45fe2b74f6

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: از تولید داخلی نهاده‌های کشاورزی شامل کود، واکسن، مکمل‌ها، بذر و آفت کش ها حمایت می‌کنیم و هیچ انحصاری در حوزه تأمین نهاده های کشاورزی نداریم.

به گزارش کشاورزی آینده جهان به نقل از ایانا، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در جلسه خوداتکایی در تولید نهاده‌های کشاورزی با همکاری معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: از تولید داخلی نهاده‌های کشاورزی شامل کود، بذر و آفت کش ها حمایت می‌کنیم و زمینه‌های تولید این موارد را برای بخش خصوصی فراهم کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: ما هیچ انحصاری در حوزه تأمین نهاده های کشاورزی نداریم و در تولید برخی از واکسن‌های طیور، مکمل‌ها، آبزیان و آفت کش ها باید از توان شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان برای تولید داخل این محصولات بهره گیریم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با قیمت کود تصریح کرد: ما تنها در حد کودهایی که دولت برای آنها یارانه در نظر گرفته، مداخله داریم و در این زمینه می‌توانیم به انجمن‌ها کمک کنیم اما باقی کودها را نمی‌توانیم از تولیدکنندگان خریداری کنیم.

کشاورز ادامه داد: ما یک موسسه مرجع در زمینه خاک و حاصلخیزی آن داریم و تنها این موسسه در رابطه با نیاز کود کشور اجازه اظهار نظر دارد.

وی در رابطه با واکسن‌های انسانی تولید شده توسط موسسه رازی عنوان کرد: این واکسن ها به سفارش وزارت بهداشت است و در این رابطه معاونت امور دام، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، رئیس موسسه رازی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور تصمیم گیری می‌کنند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید واکسن‌های طیور گفت: در رابطه با واکسن‌های طیور، مکمل‌های آبزیان و آفت کش‌ها باید اولویت بندی کنیم و این کار باید در اسرع وقت انجام شود.

کشاورز با اشاره به برخی از مشکلات تولید مرغ لاین خاطرنشان کرد: ما نیاز داریم در زمینه مرغ لاینی که ۸۰ درصد از گوشت ما را تأمین می‌کرد در جلسات دیگری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تبادل نظر کنیم.

وی افزود: اگر به تولید مکمل‌ها آسیب وارد شود، تولید مرغ کشور کاهش می‌یابد که این مسئله با غذای مردم سر و کار دارد.

در ادامه این مراسم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: در حوزه تولید واکسن‌های انسانی پیشرفت خوبی داشته‌ایم اما در تولید واکسن‌های دامی باید توجه بیشتری صورت بگیرد.

وی افزود: در حال حاضر قرارداد تولید ۱۸ واکسن را با بخش خصوصی داریم و ظرفیت‌های لازم برای استفاده از شرکت های دانش بنیان در این حوزه فراهم شده است.

در پایان این نشست مقرر شد، کمیته های کارشناسی برای رفع موانع تولید نهاده های کشاورزی و حمایت از تولید داخل تشکیل شود.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت