یکشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۸

آنچه در بازدید طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری دشت سیستان گذشت ...

enews etoolsfile 797-6ba18fa3-d5c1-4bf2-90a2-a277f53f0c86

مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به همراه معاون آب و خاک این وزارت و رئیس سازمان امور اراضی کشور به منظور بررسی نحوه اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به اراضی کشاورزی دشت سیستان وارد زاهدان شد.

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج)، نشست سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با مجری طرح آبرسانی دشت سیستان شب گذشته با حضور معاون آب و خاک وزارت، رئیس سازمان امور اراضی کشور، معاونین استاندار سیستان و بلوچستان، رئیس سازمان و مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان در زاهدان برگزار شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، دکتر دهمرده نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان استانی و شهرستانی امروز جمعه ششم دیماه با حضور در منطقه سیستان از اراضی آبگیری شده طرح ابیاری دشت سیستان و ایستگاه های پمپاژ در پنج شهرستان مسیر این طرح بازدید خواهد کرد.

وی در اولین مرحله، از ایستگاه پمپاژ اصلی شهید میرحسینی در شهرستان زهک بازدید کرد.

مجری طرح آبیاری دشت سیستان در این بازدید با اشاره به اهمیت اجرای طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان گفت: سیستان و بلوچستان با محدودیت منابع آبی مواجه است نکته اساسی در برنامه اجرای طرح آبرسانی دشت سیستان، افزایش بهره‌وری مصرف آب و افزایش راندمان آبیاری از ۳۰ درصد کنونی به بالای ۹۰ درصد در بخش کشاورزی است.

مهندس علیرضا صالحی نژاد افزود: تسریع در زمان آبیاری، آبیاری با برنامه با توجه به نیاز گیاه و عدالت در توزیع آب در کل دشت سیستان از دیگر اهداف اجرای این طرح عظیم است.

وی پیشرفت فیزیکی کل طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان را ۹۷ درصد اعلام کرد و افزود: بر اساس برنامه این پروژه، ۴۶ هزار هکتار از گستره ۲۰۰ هزار هکتاری دشت سیستان با تخصیص ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از چاه نیمه ها آبیاری می شود.

طرح انتقال آب به دشت سیستان در پی سفر هیئت دولت در ابتدای سال ۹۳ مصوب و با عنایت مقام معظم رهبری بخش اول اعتبار آن با رقم ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی تخصیص و جهت اجرا به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو ابلاغ شد.

مهندس عباس کشاورز در نشست بررسی طرح انتقال آب با لوله دشت سیستان که در محل فرمانداری شهرستان زهک برگزار شد، اظهار کرد: طرح انتقال آب با لوله به ۴۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت سیستان به عنوان یک پروژه بدیع در سطح کشور بوده که در این منطقه دارای شرایطی اقلیمی سخت، اجرا شده است.

وی با اشاره به در حال تکمیل بودن این پروژه، گفت: ۸۵۰ میلیون دلار پول بیت‌المال برای اجرای آن هزینه شده و باید برای مردم و کشور تولید ثروت و حداقل سالانه ۱۰۰میلیون دلار درآمد در به منطقه ایجاد کند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خطاب به مسئولین اجرایی تاکید کرد: برای این پروژه، اهداف متعدد از جمله افزایش تولید، درآمد و رونق کسب و کار تعریف شده که باید به همه آنها بپردازیم.

کشاورز با بیان این که برای اجرای الگوی کشت تعریف شده باید موانع تولید را مرتفع کنیم، خاطرنشان کرد: تولید یک فرآیند است و باید به ثروت تبدیل شود.

وی تصریح کرد: باید دغدغه های کشاورزان منطقه حل و فصل و با تشکیل اتاق فکر با مشارکت همه متخصصان استانی و کشوری برای حل مشکلات و آینده طرح، برنامه ارائه نماییم.

کشاورز پیشنهاد کرد: لازم است یک کمیته راهبردی و بسته اجتماعی خاص منطقه سیستان تعریف و علم و تکنولوژی جدید را به این طرح منتقل کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در پایان اعلام کرد: برای رفع مشکل بیکاری و درآمد پایین منطقه و تلاش برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان وزارت جهاد کشاورزی آماده هر نوع همکاری است.

بیش از ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان آبگیری شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان نیز در نشست بررسی روند اجرایی طرح انتقال آب بالوله به اراضی کشاورزی دشت سیستان، اظهار داشت: از آغاز رهاسازی آب در منطقه تاکنون بیش از ۵۰ هزار و ۷۱ هکتار از اراضی کشاورزی در ۵ شهرستان حوزه سیستان آبگیری شده است.

غلام حیدر زورقی افزود: از این میزان ۳۱۰۰ هکتار از محل طرح ۴۶ هزار هکتاری، ۸۷۸۳ هکتار از چاهک ها و مابقی از انهار سنتی آبگیری شده‌اند.

وی از کشاورزان خواست محصولات کشاورزی کشت شده را به موقع بیمه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: ۱۵۰میلیون متر مکعب آب در اولین مرحله برای کشاورزی در دشت سیستان رهاسازی شده است.

شایان ذکر است در این نشست، مهندس اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، مهندس اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور، دکتر دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی، معاون استاندار، ،فرماندار و امام جمعه شهرستان زهک، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه، معاونین و مدیران ستادی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز حضور داشتند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: نتایج طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری دشت سیستان را باید کشاورزان در عمل ببینند و اجرای این طرح به افزایش تولید و درآمد آنان منجر شود.

وی با اشاره به این که بذر خوب در ۶۰ درصد تولید موثر است، اذعان کرد: خوشبختانه هیچ کمبودی در زمینه بذر و کود در کشور نداریم و به اندازه کافی ذخیره وجود دارد.

در این دیدار، استاندار سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: توجه به نظام و شیوه بهره برداری این طرح مهم است و در کنار مسائل فنی طرح باید به مباحث اجتماعی آن توجه شود.

احمد علی موهبتی ضمن اعلام آمادگی استانداری برای بهره برداری هر چه سریع تر این طرح، گفت: طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری دشت سیستان، طرح عظیمی است و هزینه زیادی برای آن شده است و نتایج آن می تواند به توسعه و تحول کشاورزی منطقه بیانجامد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت