یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

هم‌اندیشی

«راهکارهای نقش‌آفرینی اتحادیه‌های ملی و تعاونی‌های روستایی کشور در تنظیم بازار»

 

enews EToolsFile 841-7ae83d7d-cae1-4fa3-8dac-a33571173bc7

نشست هم‌اندیشی راهکارهای نقش‌آفرینی تشکل‌ها و اتحادیه‌های ملی و تعاونی‌های روستایی کشور در ستاد تنظیم بازار و سایر مجامع تصمیم‌سازی اقتصادی با حضور دکتر شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و دکتر رضایی معاون امور دام وزارت کشاورزی و مدیران عامل اتحادیه‌های مرکزی و ملی بخش کشاورزی و برخی از مدیران ارشد سازمان مرکزی تعاون روستایی و معاونت امور دام برگزار شد.

به گزارش کشاورزی آینده جهان به نقل از پات، در این نشست مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در حال حاضر نقش‌آفرینی تشکل‌ها در مجامع تصمیم‌سازی به خصوص تصمیم‌گیری مطلوب نیست، زیرا در شرایطی هستیم که ساختار مدیریت کلان در بخش کشاورزی در حال نوسازی و دگردیسی است.

دکتر حسین شیرزاد افزود: انتظار حداقلی تشکل‌های ملی کشاورزی، استیفای حقوق بازاری در تعیین قیمت و داشتن حق رای در ستاد تنظیم بازار کشور است، اما انتظار حداکثری ما واگذار یک بلوک به حداکثر سه تشکل زراعی، باغی و دامی ملی کشور است که در این راستا باید از نهایت ظرفیت‌ها استفاده کنیم زیرا این یک تکلیف و مشق ایجابی ماست.

وی حضور تشکل‌های تعاون روستایی و نظام صنفی را نه یک مطالبه بلکه یک ضرورت انکارناپذیر دانست و خاطرنشان کرد: در شرایطی هستیم که حساسیت‌های بازاری بالاست و باید به مصرف کنندگان قشر محروم کمک کنیم در این بین، هرکدام از تشکل‌ها باید نقش کلیدی خودشان را ایفا کنند باید کمک کنیم تشکل‌هایی که حق رای دارند در جلسات تصمیم گیری مشارکت کنند و اگر حق رای ندارند و عضو ناظر یا مدعو هستند، ناظر در تصمیم‌سازی باشند و کمک به مناسبات تنظیم بازاری بخش کشاورزی کنند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تشکل‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: در این شرایط تلاش ما در جهت تثبیت موجودیت تشکل‌ها برای گرفتن حق رای است اما اگر نشد حداقل در تصمیم‌سازی‌ها حضور داشته باشیم. تشکل‌ها هم در این زمینه از وضعیت ضعیف بسترسازی بخش دولتی جهت تحقق این مهم، گله‌گذاری‌هایی ذی‌حق خودشان را دارند که در محاسبات بازار باید حضور و بروز داشته باشند. اما مهم آن است که باید با واگذاری تصدی‌های غیرضرور و دادن سهم بیشتری از قدرت به اتحادیه‌های تعاونی روستایی و مشارکت دادن آن در امور به تشکل‌ها اعتماد کنیم.

وی افزود: برای استفاده از ظرفیت‌های موجود باید تلاش کنیم یک تیم از تشکل‌های تخصصی، صنوف و شورای عالی تشکل‌ها به عنوان یک بلوک قدرتمند در ستاد تنظیم بازار حضور داشته و حق رای داشته باشد. مهم فقط تصمیم‌سازی نیست مهم تصمیم‌گیری است. صنوف و اتحادیه‌های ملی تعاون روستایی کشور یک حضور تاریخی در جامعه روستایی ایران دارند و ظرفیت اعتمادسازی، ایجاد سرمایه اجتماعی، حضور در فضای ژئواکونومیک روستایی، مداخله بازاری آنها بارز است.

شیرزاد اظهار کرد: راه حل حد واسط، یک همگرایی حداقلی است. روی حداقل‌ها با هم تفاهم کنیم. بنده همیشه با دکتر رضایی در گفتمان و نظرات همگرا هستم. نظر بر تعامل بیشتر با تشکل‌های تخصصی تعاون روستایی در زمینه دام است.

در این نشست، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که مسئولیت‌پذیری تشکل‌ها و حضور همه‌جانبه اتحادیه‌های ملی و تخصصی سازمان مرکزی تعاون روستایی باید بیشتر شود، اظهار داشت: افرادی که در این جلسه به عنوان اتحادیه‌های سراسری حضور دارند توانایی ایفای نقش بیشتر در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری فنی و محتوایی فعالیت‌های امور دام دارند. بنابراین باید بتوان به تشکل‌ها تکیه و به آنها اعتماد کرد.

دکتر رضایی افزود: آنچه مسلم است در این راستا باید هدفگذاری کرده و خطوط و حدود کار را تنظیم کنیم و رفتارمان را جهت تحقق این مهم اصلاح کنیم از طرفی با توجه به این که هر یک از گروه‌های مرتبط با وظایف امور دام دارای وظایف مشترکی هستند، پیشنهاد می‌شود تا اتحادیه‌های تخصصی موضوع به صورت جداگانه بنشینند و مذاکره کنند.

در ادامه این جلسه دکتر کشاورز مدیرعامل اتحادیه مرکزی روستایی ایران بر وحدت، همگرایی و مطالبه‌گری تشکل‌های بخش کشاورزی تاکید کرد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت