یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

برنج طلایی برای نجات کودکان از نابینایی در فیلیپین

 

postPicture

 

 

آنچه در پی می خوانید ترجمه مقاله ای است از همکار دیرینه نشریات تخصصی و روزنامه نگار دقیق و تیزبین «صفاخو» است که تیترزنی هایش شهرت دارد ، این مطلب برگرفته از روز نوشت های ایشان است که اشاره ای دارد به تحقیقات کاربردی و راهگشا که متاسفانه اینگونه تحقیقات در کشور ما کمتر به مزارع می رسد.

 سردبیر

 

به گزارش نیوساینتیست، وزارت کشاورزی و دولت فیلیپین به دلیل مشکل جدی ویتامین A و پس از سالها انتظار برنج طلایی ( تراریخته ) را که از نظر ژنتیکی اصلاح شده است تا از بروز چنین مشکلات سلامتی جلوگیری کند - برای انسان و حیوانات بی خطر اعلام کرد.

براساس این گزارش این برنج به اندازه انواع برنج معمولی بی‌خطر است.

شارون گارین ، عضو کنگره در بیانیه ای گفت: "این یک پیروزی برای علم، کشاورزی و کلیه فیلیپینی‌هاست."

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی بسیاری از کودکان در فیلیپین که زیر5 سال دارند به شدت دچار کمبود ویتامین A هستند و حتی اگر به اکثر آنها مکمل های ویتامین A داده شود، مشکل کمبود ویتامین آنها مرتفع نمی شود. و از آنجا که کمبود ویتامین A روی سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد و کودکان را در برابر بیماری ها آسیب پذیر می کند، منجر به نابینایی می‌شود.

از آنجا که برنج بخش عمده ای از رژیم خوراکی مردم در فیلیپین است، اگر کودکان به جای برنج معمولی برنج طلایی بخورند، به میزان قابل توجهی کمبود ویتامین A آنها را جبران می کند.

ادرین دوبوک ، از اعضای هیئت بشردوستانه گلدن رایس (یک گروه غیر انتفاعی از متخصصان که در توسعه برنج طلایی کمک می کنند )، می گوید که این اتفاق می تواند مرگ و میر کودکان را تا یک سوم کاهش دهد. لذا این تصمیم دولت اقدام ارزنده و بسیار بزرگی برای نجات کودکان و نسل آینده فیلیپین است."

موسسه تحقیقات برنج فیلیپین و انستیتوی بین المللی تحقیقات برنج اکنون آزمایشات طعم را انجام می دهند زیرا آنها به دنبال تأیید کشاورزان برای رشد گونه های خاص تجاری هستند.

البته در این بین، گرینپیز که مدتهاست علیه برنج طلایی مبارزه می‌کند، از وزارت کشاورزی خواسته است تصمیم خود را لغو کند. به گفته فیلیپین استار ، گرینپیز گفته است که این تاییدیه به دلیل داده های ناقص و عدم شفافیت غیرقانونی است. ادعایی که توسط دوبوک رد می شود.

موافقان برنج طلایی به عنوان برنج تراریخته معتقدند که قبلاً برنج طلایی به عنوان غذای بی خطر در استرالیا ، کانادا ، نیوزلند و ایالات متحده آمریکا نیز تأیید شده است و از آنجا که مردم بنگلادش نیز مشکل کمبود ویتامین A دارند ، پیش بینی می شود به زودی تصمیم مشابه این کشورها را در صدور مجوز مصرف برنج طلایی اتخاذ کند.

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت