پنجشنبه, ۰۸ اسفند ۱۳۹۸

گندم پایه و معمار کشاورزی ایران است

 

enews EToolsFile IMG 0021-fabe0600-693e-4ad2-ab99-01d62739ada9

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: گندم بیش از ۳۶ درصد کالری مردم را تامین می‌کند و حدود ۴۰ درصد امنیت غذایی کشور وابسته به گندم است.

به گزارش کشاورزی آینده جهان، مهندس عباس کشاورز در دیدار با اعضای شورای مرکزی بنیاد ملی گندمکاران کشور، اظهار کرد: گندم پایه و معمار کشاورزی ایران است.

وی با بیان این که وضعیت گندم بر روی سایر محصولات کشاورزی تاثیر گذار است، گفت: هر چقدر از مزارع گندم حمایت و رسیدگی بیشتری به عمل آید، سایر محصولات وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد.

کشاورز یادآور شد: متاسفانه در دولت‌های گذشته در زمینه‌ افزایش سطح زیر کشت گندم آبی اتفاق نامناسبی افتاده است و آن افزایش مساحت زیر کشت بدون مبنای اکولوژی آن بود و این موضوع سبب شد تا محصول گندم دچار مشکل زراعی شود اما در این دولت، کشت گندم را بر مبنای اکولوژی برنامه ریزی کردیم.

وی با اشاره به این که گندم، آرایش کشاورزی کشور را تنظیم می کند، بیان کرد: غیر از جنوب ایران هیچ محصولی رقیب گندم نیست و سایر محصولات با گندم خود را مطابقت می‌دهند. هر چقدر از مزارع گندم حمایت و رسیدگی بیشتری به عمل آید، سایر محصولات وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: گندم بیش از ۳۶ درصد کالری مردم را تامین می‌کند و حدود ۴۰ درصد امنیت غذایی کشور وابسته به گندم است.

وی با اشاره به این که خوشبختانه هیچ مشکلی در زمینه بذر و کود نداریم، تاکید کرد: گندمکاران باید از بذرهای مرغوب استفاده کنند و برای اختصاص یارانه بذر صحبت هایی با رئیس جمهور انجام داده‌ام.

کشاورز گفت: از بنیاد گندمکاران انتظار می رود که مراقب تولید و کیفیت گندم باشد، هرچند کیفیت گندم ایران بسیار بالاتر از گندم های وارداتی بوده است.

وی با بیان اینکه باید سعی شود در تولید گندم، تنوع سازی را نیز مدنظر قرار گیرد، ادامه داد: به نهادهای غیر دولتی برای توسعه کشاورزی اعتقاد جدی دارم.

کشاورز خاطرنشان کرد: در حال حاضر سامانه رصد کشت تمامی محصولات را داریم و الگوی کشت نیز آماده اجرا است و بیش از ۵ سال برای نهایی کردن آن زمان صرف شده است.

وی درباره میزان خسارت در سیل اخیر استان سیستان و بلوچستان گفت: براساس برآورد وزارت جهاد کشاورزی میزان خسارات در باغات این استان ۷ هزار هکتار و در بخش زراعت ۲۵ هزار هکتار بوده است.

کشاورز ادامه داد: البته خسارت ۷ هزار هکتاری باغات به معنای نابودی کامل باغات نیست و برخی باغات خسارت کمتری دیده اند که قابل جبران است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: واقعی شدن نرخ ارز سبب حمایت از تولید داخلی شده و در بسیار از تولیدات کشاورزی فشار واردات از این بخش برداشته شده است.

در این دیدار، رئیس بنیاد ملی گندمکاران نیز گفت: این بنیاد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو حمایت همه جانبه خود را از مهندس کشاورز به عنوان یک دانشمند و فرهیخته کشاورزی ایران اعلام می‌کند.

عطاءاله هاشمی ادامه داد: مهندس کشاورز همواره حامی گندمکاران کشور بوده است و در خودکفایی گندم نقش اساسی را داشته است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت