یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

لزوم احیای بزرگ‌ترین سایت پرورش میگوی کشور پس از سیل

 

enews EToolsFile 905-0eddf1ee-08f9-45d8-8455-639f458fe00b

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در بازدید از بزرگترین سایت پرورش میگو در کشور در جریان جزئیات خسارات وارد شده از سیل به این سایت و مشکلات راه اندازی مجدد آن قرار گرفت و راهکارها و اقدامات لازم را به منظور پیگیری جهت فعالیت مجدد این مرکز و راه های پیشگیری از بیماری پس از شروع به تولید آن در آینده ارائه کرد.

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج)، دکتر علیرضا رفیعی‌پور پس از بازدید از سایت گواتر در چابهار پس از مشاهدات خود از وضعیت سایت گواتر گفت: برای دوره جدید پرورش نیاز به اقدامات اساسی در تعمیر، اصلاح و بازسازی قسمت های تخریب شده است.

وی با بیان اینکه سایت گواتر با ۴ هزار هکتار وسعت بزرگترین سایت پرورش میگو در کشور است و تا پیش از این خسارت سیل ۲۶۰۰ هکتار از مساحت مفید آن به بهره‌برداری رسیده بود، اظهار کرد: بر اساس آمار موجود پارسال ۶۸۰ هکتار از مساحت مفید سایت زیرکشت بود که منجر به تولید ۱۶۰۰ تن میگو شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور که از ضایعه وارد شده به این سایت بسیار متاثر شده بود؛ در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس سرمایه‌گذاری انجام شده برای سالجاری تولید۳۰۰۰ تن میگو آماده سازی اولیه زمینه شده بود که با بارندگی شدید اخیر این سایت به زیر آب رفته و گل و لای زیادی در سایت مشاهده می شود، اظهار امیدواری کرد تا با رشادت و همکاری تمام ارگان های مسئول در این استان و همچنین همکاران سازمان شیلات، لایروبی لازم در سریعترین زمان ممکن انجام شود.

رفیعی‌پور در ادامه ضمن ابراز تأسف مجدد از بروز این خسارت کوشید با استناد به سوابق بلایای گذشته مانند برزو خسارات خشکسالی شدید، به مدیران حاضر در سایت قوّت قلب دهد که باردیگر این مجموعه با همکاری همه دست اندرکاران از جمله دستگاه های اجرایی ذیربط و پرورش دهندگان احیا خواهد شد و تولید به چرخه طبیعی خود باز خواهد گشت.

او با اشاره به متوسط ارزآوری هر کیلوگرم میگو که بالغ بر حدود ۵ دلار ارزیابی می‌شود به تجربه مخاطرات بعد از سیل در تولید با ریسک بالای بیماری اشاره کرد و افزود: از آنجا که مخاطرات ناشی از بیماری‌ها، پس از سیل از خود این واقعه خطرناک‌تر است، لذا لازم است همه همکاران سازمان دامپزشکی در این منطقه تلاش نمایندتا با اقدامات فوری نظیر بستن ورودی کانال های آبرسان، نصب دریچه روی زهکش اصلی برای جلوگیری از ورود آب هنگام مَدّ لایروبی زهکش اصلی، تعبیه مسیری دیگر برای هدایت سیلاب به دریا به غیر از کانال زهکش اصلی سایت گواتر و لایروبی زهکش های فرعی سایت، شرایط سایت را به حالت طبیعی قبل از برزو سیل بازگردانند.

هشدار بروز مخاطرات ناشی از بیماری‌های دامی و مشترک متعاقب بروز سیل

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بروز و شیوع بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام، یک تهدید جدی در شرایط وقوع سیل در منطقه است.

رئیس این سازمان که جهت بررسی و ارزیابی مباحث مرتبط با جهاد کشاورزی بویژه حوزه دامپزشکی عازم چابهار شده است، خطاب به مسئولین این استان در خصوص اقدامات انجام شده گفت: ما و مردم استان سیستان و بلوچستان قبل از این هم شرایط سخت خشکسالی را کنار هم تجربه کرده‌ایم و امیدوارم پس از حل مشکلات و رفع خسارات پیش آمده، بتوانیم از برکات منابع آبی ایجاد شده استفاده نماییم.

وی ضمن تأیید همه کمبودها و مشکلات موجود، گفت: در این سیل یا سیل های اوایل سال جاری در کشور بخش‌های کشاورزی کشور خسارات جدی متحمل شدند اما در کنار همه این مشکلات، به واسطه اقدامات خوب ملت، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی توفیق های خوبی در زمینه دامپزشکی حاصل شد که می تواند مایه خشنودی، قوت و قدرت برای ادامه خدمت به مردم و مرزداران عزیز ما در این استان باشد.

رفیعی‌پور تصریح کرد: علیرغم همه مشکلات و مباحث به وجود آمده اخیر و شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی، جز همدلی همه آحاد جامعه شامل نظامی‌ها، سیاسیون، امنیتی‌ها، بهداشتی‌ها و خدماتی‌ها و چیزی ندیدم و همه برای حفظ و تنومندشدن نظام جمهوری اسلامی دست به دست هم دادند و در کنار هم بودند.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت