دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در سیستان و بلوچستان

 

enews EToolsFile 1006-3b902ffa-1fa3-4716-a6c8-4bd2db318a2f

 

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت طبق مصوبات خود میزان خسارت وارده را بررسی و کمک های لازم را در قالب تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت و حتی بدون کارمزد و بخشی دیگر به صورت نهاده و بذر به کشاورزان خسارت دیده ارائه می دهد.

وزارت جهاد کشاورزی با هماهنگی و حمایت دولت برای بازسازی زیرساخت‌های تخریب شده برنامه ریزی کرده و مرمت و بازسازی منابع آبی را در اولویت قرار داده ایم.

طرح آبیاری دشت سیستان، یک طرح توسعه کشاورزی است و اجرای آن به افزایش تولید، افزایش درآمد و افزایش پایداری کشاورزی و رونق کشاورزی منطقه منجر می شود.

به گزارش کشاورزی آینده جهان ، مهندس عباس کشاورز در ادامه سفر خود به استان سیستان و بلوچستان، از باغات میوه های گرمسیری و مزارع محصولات زراعی خسارت دیده از سیل اخیر در منطقه زرآباد شهرستان کنارک بازدید کرد.

وی در حاشیه بازدید از باغات موز تخریب شده در سیل اخیر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طی بازدید انجام شده تاکنون، ۲۰ هزار هکتار زراعت استان از بین رفته که ۱۲ هزار هکتار آن سبزی و صیفی بوده است.

وی افزود: همچنین ۷ هزار هکتار باغ از جمله نخلستان ها از بین رفته که حدود ۵ هزار هکتار آن باغ موز بوده است.

کشاورز ادامه داد: حدود ۸ هزار راس دام در سیل اخیر از بین رفته و به تاسیسات چاه و قنوات نیز خسارت وارد شده است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: دولت طبق مصوبات خود میزان خسارت وارده را بررسی و کمک های لازم را در قالب تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت و حتی بدون کارمزد و بخشی دیگر به صورت نهاده و بذر به کشاورزان خسارت دیده ارائه می دهد.

کشاورز با بیان این که احیای باغات موز زرآباد در اولویت قرار دارد، گفت: نهاده های مورد نیاز شامل بذر و نهال در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز نیز از قنوات آسیب دیده از سیل اخیر در روستاهای وفا، سررود و دهان بخش بنت شهرستان نیکشهر بازدید کرد.

مهندس عباس کشاورز در دومین روز از سفر خود به استان سیستان و بلوچستان صبح امروز به منظور بازدید از روند کمک رسانی به مناطق سیل زده به جنوب این استان سفر کرده است، در حاشیه بازدید از خسارات سیل اخیر در شهرستان فنوج با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: برای تأمین خوراک دام و نهاده های کشاورزی هیچ مشکلی نیست.

وی گفت: بر اساس آخرین برآوردها، سیل اخیر استان سیستان و بلوچستان، حدود ۷۵۰ میلیارد تومان به زیربخش های مختلف بخش کشاورزی در ۱۵ شهرستان خسارت وارد کرده است.

کشاورز ادامه داد: بیشترین خسارت به مزارع و باغات بویژه باغات میوهای گرمسیری به مساحت ۷۶۰۰ هکتار و اراضی زراعی به مساحت ۲۷ هزار و ۶۰۰ هکتار بوده و هفت هزار و ۳۳۲ راس دام سنگین و سبک در این سیل تلف شده است.

وی افزود: در سیل اخیر، ۱۴۶۸ حلقه چاه و چاهک،۵۴۰ رشته قنات، ۱۲۰۸ واحد دامداری، ۹۶۲ کلنی زنبور عسل، ۶ واحد مرغداری، ۱۶۲ باب استخر ذخیره آب، ۲۲۰ مورد بند سار حفاظتی مزارع و آبخیزداری تخریب شده است.

کشاورز گفت: در این سیل، سیستم های نوین آبیاری در سطح ۴۳۹۵ هکتار، ۱۰۲ کیلومتر لوله انتقال آب، ۳۱۹ کیلومتر کانال و ۱۶۱ کیلومتر جاده دسترسی به مزارع نیز خسارت دیده است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درباره آخرین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای سیل زدگان جنوب سیستان و بلوچستان بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان با راه‌اندازی ستادی نسبت به تشکیل ۲۶ اکیپ دامپزشکی و اعزام به مناطق سیل زده، توزیع ۷۳۹ تن نهاده دامی رایگان شامل ذرت سیلاژ شده، دانه ذرت، جو و کنسانتره بین سیل زدگان منطقه اقدام و برای احیای منابع آبی تاکنون ۲۲ کیلومتر لوله انتقال آب و هفت هزار پاکت سیمان تهیه و به مناطق سیل زده جنوب استان ارسال کرده است.

مهندس عباس کشاورز در جلسه شورای اداری شهرستان زابل که به منظور بررسی آخرین وضعیت اجرای طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، دکتر دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران حوزه سیستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های حوزه سیستان در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، تصریح کرد: باید بررسی کامل در خصوص فرآیند اجرای طرح انجام و موانع آن برطرف شود.

وی تاکید کرد: حداکثر زمان بهره‌برداری از طرح ۱۰ اسفند است تا کشاورزان برای کشت بهاره دغدغه ای نداشته باشند.

کشاورز با بیان این که این طرح باید با برنامه پیش برود، گفت: طرح آبیاری دشت سیستان، یک طرح توسعه کشاورزی است و اجرای آن به افزایش تولید، افزایش درآمد و افزایش پایداری کشاورزی و رونق کشاورزی منطقه منجر می شود.

وی اظهار کرد: امیدوارم اجرای آبیاری این طرح تا یک ماه آینده به اتمام برسد و این شروع کار برای تولید است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: این طرح یک مجموعه نظام بازرگانی برای نگهداری و فروش تولیدات آن را می خواهد و ما نیازمند یک ساختار مدیریتی برای این طرح هستیم تا تمامی فرایند تولید تا عرضه و توسعه آن را دنبال کند.

کشاورز، بیان کرد: ایجاد گلخانه، باغ و دامپروری از ظرفیت‌هایی است که در ادامه اجرای این طرح می‌تواند با کمک خود بهره‌برداران اجرایی شود و رونق خوبی در تولید و اشتغال برای منطقه ایجاد کند.

وی یداآور شد: در بازدید فعلی نسبت به بازدید قبلی، پروژه پیشرفت خوبی داشته است و امیدوارم تکمیل آن با سرعت ادامه یابد تا در موقع مقرر به بهره‌برداری کامل برسد.

در این نشست، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: طرح انتقال آب با لوله به ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان که تاکنون برای اجرای آن ۴ سال زمان برده، پروژه ای فنی و تخصصی و در نوع خود بی بدیل و دارای اهمیت استراتژیک برای منطقه است.

علیمراد اکبری، تاکید کرد: مراقبت پس از اجرای طرح، وظیفه همه بهره برداران و مسئولان بخش کشاورزی است تا رونق کشاورزی اقتصادی منطقه، پایدار بماند.

در این نشست، استاندار سیستان و بلوچستان با تشکر از وزارت جهاد کشاورزی و همه دست اندرکاران اجرای طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان، خواستار توسعه کشت محصولاتی در منطقه شد که موجبات رونق تولید، افزایش بهره وری و درآمد اقتصادی برای کشاورزان ایجاد کنند.

احمدعلی موهبتی تاکید کرد: زمانی می‌گوییم طرح موفق بوده است که درآمد اقتصادی برای کشاورزان ایجاد کند.

در این جلسه، مجری طرح آبیاری دشت سیستان نیز اظهار کرد: بیش از ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان آماده آبگیری شده است.

علیرضا صالحی نژاد گفت: نصب کلیه تجهیزات آبرسانی ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان، ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.

وی افزود: ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب به این طرح اختصاص داده شده که از محل چاه نیمه های یک، دو و چهار دشت سیستان تامین می شود برای این منظور از ۴ هزار کیلومتر لوله به قطر ۲۰۰ تا ۲ هزار میلیمتر استفاده شده است. این طرح به منظور اجرای کشاورزی پایدار در این منطقه، در ۸۰۰ روستا در دست اجرا است.

صالحی نژاد با اشاره به این که ۸۵۰ میلیون دلار اعتبار مصوب این طرح به‌طور کامل تخصیص یافته است، گفت: در حال حاضر شیرآلات و منصوبات حوضچه ها در سطح ۲۵ هزار هکتار نصب که ۲۰ هزار هکتار آن آماده آب اندازی است و تا پایان سال با تکمیل طرح به ۴۶ هزار هکتار می‌رسد.

مجری طرح آبیاری دشت سیستان، هدف از اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب به دشت سیستان را بهبود راندمان آبیاری، برنامه ‌ریزی برای کشاورزی اقتصادی و تثبیت جمعیت سیستان در این منطقه استراتژیک برشمرد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت