دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

خرید تضمینی دام سنگین مناسب اما ناکافی 

 

منصور-پوریان

رئیس شورای تامین دام کشور خرید تضمینی دام سنگین را مناسب اما ناکافی دانست و گفت: ۱۲۰ هزار دام فوق سنگین در دامداری‌ها رسوب کرده که مشتری در بازار داخلی ندارد.

منصور پوریان با اشاره به آغاز طرح خرید گوشت قرمز دام سنگین از دامداران، اظهار کرد: این طرح می‌تواند تا حدودی فشار انباشت دام را از صنعت پرواربندی دام کشور بردارد، اما به تنهایی پاسخگوی مشکل نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر دام‌های بالای 600 کیلوگرم به سختی در بازار داخلی به فروش می‌روند و شرایط برای دام‌های فوق سنگین با اوزان 750 تا 900 کیلوگرم بدتر است.

پوریان در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت 27 هزار تومان برای خرید تضمیمنی گوشت دام از دامداران را مناسب می‌دانید، گفت: متوسط کشوری قیمت خرید هر کیلوگرم دام سنگین زنده با اوزان مناسب در بازار آزاد ( کمتر از 400 کیلوگرم) نیز 27 هزار تومان است، آنچه موجب زیان دامداران شده است خرید دام‌های سنگین یا فوق سنگین از دامداران با قیمت نازل است.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر مشکل کنونی دامداران نه در فروش دام با اوزان مناسب بلکه بی‌مشتری ماندن دام‌های فوق سنگین است.

پوریان با بیان اینکه در حال حاضر هر کیلوگرم دام 600 تا 750 کیلوگرمی حداکثر 25 هزار تومان خریداری می‌شود، افزود: این درحالی است که دام‌های از وزن 750 کیلوگرم به بالا که جمعیت آن در کشور بیش از 120 هزار تخمین زده می‌شود، هیچ مشتری ندارد.

وی خرید تضمینی دام سنگین را مناسب اما ناکافی عنوان کرد.

پوریان یادآور شد: دام‌های با اوزان بالا ضمن ضریب تبدیل نامطلوب خوراک به گوشت که موجب زیان دامدار می‌شود، کیفیت گوشت پایین دارد که مصرف کننده داخلی از آن استقبال نمی‌کند.

رئیس شورای تامین دام کشور رفع مشکل کنونی صنعت دامپروری را در شرایطی ممکن دانست که به صورت چند سیاست کاهش انباست همگام پیش برده شود.

پوریان خرید تضمینی را در صورتی موثر دانست که صادرات دام‌های با اوزان بالا همزمان اجرا شود.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت